
Vrste snimanja zuba i kada se ona rade
Kada se radi snimanje zuba, važno je o kojoj vrsti snimka je reč. Postoji nekoliko vrsta snimaka zuba. Svaki od njih ima svoju svrhu i namenu. Snimanje zuba se ne radi na svoju ruku, već u dogovoru sa stomatologom.
Kada je o vrstama snimaka zuba reč, pomenimo prvo ortopan. Ovo je panoramski snimak svih zuba u obema vilicama. Prema nazivu ovog snimka zuba, kolokvijalno se nazivaju i centri za snimanje zuba kao ortopan centri. To ne znači da se u njima rade samo ove vrste snimaka zuba, već je to popularan naziv za ove ustanove. Inače, u ortopan centrima rade se sve vrste snimaka zuba.
Na ortopan snimku zuba vide se svi zubi obe vilice i temporomandibularni zglob, tj. zglob donje vilice. Na ovom snimku vide se i sinusi. Posebna vrsta ortopana je Bitewing snimak pomoću koga se može utvrditi prisustvo karijesa između zuba, što je inače teško uočiti. Prilikom izrade ovog snimka neophodno je da pacijent zagrize parče posebnog papira. Pomoću ove tehnike vidi se i kako se zubi preklapaju. Ova vrsta snimka ne prikazuje sve zube panoramski i na njemu se ne vidi koren zuba. Jasno se vidi kako zubi naležu jedni na druge. Ipak, panoramski, ortopan – snimak zuba je detaljniji i više govori stomatologu u vezi sa stanjem zuba u vilici.
Što se tiče 3D snimaka zuba, oni se ne rade toliko često. Neophodno ih je raditi kada se sa 2D snimka ne vidi dovoljno jasna slika, pre nego što se započne neka kompleksnija procedura. Inače, 3D snimci rade se pomoću CBCT uređaja. Procedura se odvija tako što skener prolazi u polukrugu oko glave pacijenta i pravi trodimenzionalni snimak svih zuba. Snimak se radi tako što se mapiraju tačke u prostoru i tako se dobija kompleksan snimak koji se može analizirati i gledati samo pomoću posebnog računarskog programa. Inače, za obradu ovog snimka potrebno je više vremena nego za 2D snimak zuba, koji je gotov praktično odmah. 3D snimke zuba stomatolozi koriste za posebne analize i merenja pre većih zahvata, naravno, kada je to potrebno. Mnogo su više u upotrebi dvodimenzionalni panoramski snimci zuba, dok se trodimenzionalni rade samo u posebnim slučajevima.
Snimanje zuba koje se najčešće radi je digitalni radiogram. Ova vrsta snimanja zuba se popularno zove mali snimak zuba. To je rendgenski snimak na kome se vidi jedan zub ili nekoliko njih, tj. neka manja regija. Radi se ciljano kako bi se ustanovila tačna dijagnoza, uzrok bola i slično. Mali snimak zuba potrebno je uraditi samo ako stomatolog to naloži, a ne na svoju ruku. Prvo idite u odbranu stomatološku ordinaciju na pregled, a tek onda samo ako je potrebno uradite snimanje zuba. Nekada vašem stomatologu snimak nije neophodan da bi započeo lečenje, ali ako se to od vas zahteva, obavezno ga uradite, jer to je jedini način da se lečenje zuba sprovede kako treba. Bilo koja vrsta dvodimenzionalnog snimka zuba, bilo da je to mali snimak ili ortopan može se dobiti u štampanom obliku na filmu, ili se može poslati u elektronskom obliku. U savremenim centrima za snimanje zuba možete zahtevati i jedno i drugo. Snimak se šalje direktno elektronskom poštom vašem stomatologu, a vi na licu mesta preuzimate štampani primerak. Što se tiče cena snimanja zuba, najpovoljniji su mali snimak i ortopan, dok su cene 3D snimka nešto više. Takođe, snimanje zuba je deo ponude dentalnog turizma, jer su cene ovih procedura više u inostranstvu.
Kada se radi snimanje zuba? Pre svega, snimak zuba radi se isključivo ako to od vas zahteva vaš stomatolog. Povod može biti dijagnostikovanje problema koji je doveo do tegoba ili priprema za neki stomatološki zahvat. Tu naročito spada priprema za kompleksnije zahvate kao što je ugradnja zubnih implanata. Priprema može podrazumevati i neke intervencije oralnog hirurga, zbog čega treba da postoji jasan snimak zuba. Takođe, snimanje zuba se radi i pre početka ortodontske terapije. Ortodontski aparati se popularno zovu proteze – mobilne i fiksne.
Pronađite centar za snimanje zuba u vašoj blizini, tako što ćete na stranama sajta Oglasiko gde su njihovi oglasi pogledati sve njihove usluge sa opisima i cenama. Inače, u centrima za snimanje zuba uglavnom se ne zakazuje snimanje zato što se tamo brzo dolazi na red, čak iako se desi da su pune čekaonice. Može da se desi da kada se u centrima za snimanje pojavite, trenutno nema nikog, ali može i da vas sačeka više ljudi koji su u redu ispred vas. Budite bez brige, jer snimanje ide veoma brzo i nećete čekati dugo. Osim toga, ambijent je prijatan, pa iskoristite vreme da pročitate novine ili pregledate društvene mreže.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Panić: Na nekadašnji Dan mladosti veliki broj posetilaca u Muzeju Jugoslavije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.