
Arheolozi pronašli nove tragove koji oživljavaju legendu o Trojanskom ratu: Treba li menjati istoriju?
Ostaci drevnog grada na brdu Hisarlik, u zapadnoj Turskoj, za koji se smatra da pripadaju legendarnoj Troji, predstavljaju jedno od najpoznatijih arheoloških nalazišta u svetu.
Ovaj lokalitet simbolizuje spoj istorije, legende i mitologije, a njegova sudbina vekovima zaokuplja pažnju istoričara, književnika i istraživača.
Novo otkriće
Prema Homerovoj “Ilijadi“, u Troji se odigrao epski sukob koji je počeo otmicom Helene, supruge spartanskog kralja Menelaja, a završio padom grada pomoću legendarnog Trojanskog konja.
Tokom najnovijih iskopavanja na pomenutom lokalitetu, turski arheolozi otkrili su brojne artefakte koji ukazuju na žestok sukob iz perioda bronzanog doba.
Oni veruju da najnoviji nalazi ukazuju na to da se iza mita o Trojanskom ratu možda krije istorijska istina, prenosi Daily Mail.

Kameni projektili
U slojevima zemlje, u blizini nekadašnjih zidina palate, pronađeni su glineni i kameni projektili za praćke, zatim strelice i ljudski ostaci sahranjeni u žurbi.
“Ova koncentracija kamenja za praćke - na tako malom prostoru — ukazuje na intenzivnu borbu, očajničku odbranu ili opšti napad”, izjavio je profesor Rustem Aslan sa Univerziteta Čanakale, koji predvodi iskopavanja.
Kameni projektili, pažljivo uglačani do savršene aerodinamičnosti, predstavljali su jedno od najsmrtonosnijih oružja bronzanog doba. Izbačeni iz kožnih praćki, mogli su smrskati lobanju sa velike daljine.
Analizom sloja u kojem su pronađeni, utvrđeno je da potiču iz perioda između 1600. i 1200. godine pre nove ere — vremenski okvir koji se poklapa sa legendarnim Trojanskim ratom. Podsećamo da se, prema grčkim izvorima, veliki sukob odigrao oko 1184. godine p.n.e.
"Nasleđe za budućnost"
Iako su Homerova dela vekovima smatrana poetskom fikcijom, nova otkrića podstiču pretpostavke da bi zaista mogla biti istorijski potkovana.
Ovog leta, iskopavanja su deo projekta “Nasleđe za budućnost“, podržanog od strane turskog Ministarstva kulture i turizma. Fokus je bio na području palate, trga i odbrambenih zidina - delovima grada koji su, sudeći po ostacima, igrali ključnu ulogu u njegovoj odbrani.
Pored oružja i tragova požara, pronađeni su i svakodnevni predmeti - alati od kostiju i metalni šiljci za probijanje kožne odeće, što pruža uvid u život vojnika koji su čekali bitku.

"Sloj uništenja"
Najveći značaj, međutim, ima takozvani sloj uništenja, prvi put otkriven 2024, a sada dodatno proširen. U njemu se nalaze ostaci zgrada, polomljeno oružje i tela sahranjena u žurbi, što ukazuje na iznenadni, razorni napad, a ne postepeni pad grada, navode arheolozi.
Nalazi se poklapaju sa opisima borbi iz antičkih izvora, uključujući Herodota i Eratostena, grčkih istoričara koji su tvrdili da se Trojanski rat zaista dogodio. Rimljanin Vergilije, u svom epu “Eneida”, opisuje bekstvo preživelih iz zapaljene Troje, među kojima je i Eneja - mitski predak osnivača Rima.
U narednim mesecima očekuje se nastavak iskopavanja, a arheolozi se nadaju da će nova otkrića dodatno osvetliti složenu priču o jednom od najpoznatijih gradova iz antičkog sveta.
(Telegraf.rs)
Video: "Kada čeljad nisu besna, kuća nije tesna": Način na koji ovi psi jedu će vas oduševiti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.