Jedan srpski grof je ispisao nekoliko stranica ruske istorije: Njegovo ime je Putin zapatio dok je proučavao granice svoje zemlje

Sava Vladislavić je rođen u Jaseniku 1668. godine, ali se pod pritiskom Turaka preselio u Dubrovnik, odakle je krenuo na studije u Francusku i Španiju

  • 3

Istraživajući granice između Rusije i Kine Vladimir Putin je naleteo na biografiju jednog Srbina. Ono što je saznao je da je grof Sava Vladislavić Raguzinski, pored toga što je postavio granicu između Rusije i Kine (koja je i dalje na snazi), bio osnivač prve ruske obaveštajne službe, savetnik cara Petra Velikog, špijun, trgovac umetninama, ali i patriota koji je podsticao bune u Srbiji koje je pomagala Rusija.

Jedan ruski general je najveći genije Prvog svetskog rata: Ko se krije iza juriša na slici? (FOTO)

PUTIN ŽELI DA GOSPODARI NEBOM: Rusija jača avijaciju, vojska dobija 100 novih letelica (FOTO)

Sava Vladislavić je rođen u Jaseniku 1668. godine, ali se pod pritiskom Turaka preselio u Dubrovnik (na italijanskom Raguza) odakle je krenuo na studije u Francusku i Španiju. Nakon završetka studija počinje da se bavi trgovinom umetninama u Carigradu, gde dolazi u kontakt sa ruskim diplomatama.

Sadržaje važnih međunarodnih ugovora Turske sa najmoćnijim zemljama tog vremena Rusima je otkrio 1702. godine, nakon čega ih ovi koriste za sklapanje preko potrebnog mira sa Turskom.

Petar Veliki, sveruski imperator. Foto: Wikimedia/Trzęsacz

Za ovaj doprinos car Petar Veliki nagrađuje Vladislavića dvorcem u Moskvi i pravom na monopolsku trgovinu širom Rusije, što mu je donelo veliko bogatstvo. Raguzinski 1709. stupa na carski dvor i osniva "Tajni kabinet", prvu obaveštajnu službu u Rusiji, koja igra važnu ulogu u bici kod Poltave, gde su Rusi pobedili Šveđane, ali se kao najznačajniji smatra njegov doprinos u uspostavljanju granica između Rusije i Kine.

Kao izaslanik Katarine Prve, koja ga je 1725. imenovala za grofa, Raguzinski putuje u Kinu, gde donosi detaljne karte sa granicama između dve zemlje i pregovara o različitim oblicima trgovinske saradnje sa veoma rezervisanim Kinezima. Pored pretnji smrću i pokušajima podmićivanja ugovor se zaključuje zahvaljujući upornosti i diplomatskim veštinama Raguzinskog.

Rusija dobija velike plodne teritorije u Sibiru na kojima se nalazi i više od 40 reka većih od Save, kako je grof naveo u izveštaju carici, a Vladislavić dobija grad Troickosavsk (danas Kjahta), u kojem podiže crkvu posvećenu Svetom Savi.

Foto: Wikipedia

Tu se njegov patriotizam ne zaustavlja. Redovno je u Sremske Karlovce slao knjige i učitelje, tako da se smatra za utemeljivača prve srpske škole, a bio je odgovoran i za podizanje nekoliko buna protiv Turaka u Crnoj Gori i Srbiji koje je pomagala Rusija.

Ovom slavnom Srbinu su 2009. ruske vlasti podigle četiri spomenika na različitim lokacijama, u Jaseniku gde je rođen, Sankt Peterburgu gde je sahranjen, u Sremskim Karlovcima i Kjahti.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Sone

    2. oktobar 2017 | 22:47

    A mi

  • Владо

    3. oktobar 2017 | 19:56

    Велики Сава, гатачки гроф, који је помагао устанке против Турака. На жалост се слабо помиње у српској историји.

  • Mihajlo

    4. oktobar 2017 | 20:29

    Spomenik nije podignut u Jaseniku vec u Gacku ...Jasenik je Gatacko selo,al nije ni bitno toliko.. bio je veliki covjek tog vremena

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA