
Šta da radite ako u inostranstvu izgubite pasoš ili platnu karticu?
Gubljenje dokumenata na letovanju nimalo nije prijatno, pogotovo kada se dogodi u inostranstvu.
Po sajtu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije, bez validnog dokumenta nije moguće nastaviti putovanje niti se vratiti u našu državu. Ukoliko se našim građanima desi da budu pokradeni ili da izgube važna dokumenta, novac ili platne kartice, prvo je potrebno obavestiti policiju zemlje u kojoj su te od njih zatražiti potvrdu o prijavi gubitka ili krađe dokumenata.
Veoma je bitno znati broj izgubljene isprave jer u pojedinim zemljama ne žele da izdaju takvu potvrdu ukoliko turisti ne znaju tu informaciju. Zbog toga je korisno imati kod sebe foto-kopiju bitnih dokumenata ili znati broj napamet. Poželjno je imati kod sebe barem ličnu kartu ili vozačku dozvolu, ukoliko je ukraden ili izgubljen pasoš. To je bitno radi identifikacije u našem najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu zbog izdavanja putnog lista s kojim se pokradeni građani mogu vratiti u Republiku Srbiju.
Iz Ministarstva spoljnih poslova podsećaju na to da se s putnim listom ne može putovati u druge zemlje, nego on važi samo za povratak u Srbiju. Na sajtu Ministarstva je naglašeno da u većini zemalja s kojima Srbija ima bezvizni režim on ne važi za putne listove te je, pre povratka u Srbiju, potrebno pribaviti vize zemalja kroz koje će se prolaziti.
Na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije je naglašeno da oni koji prelazi unutrašnju granicu Šengenskog područja i ulazi na teritoriju bilo koje zemlje potpisnice bez putne isprave čine prekršaj.

Za takav prestup je predviđena kazna u iznosu od 200 evra do 1.200.
Ako našim građanima nestanu ili budu ukradene platne kartice, potrebno je što pre prijaviti krađu svojoj banci te ih stornirati. Ukoliko u inostranstvu ostanu bez novca te nemaju kako da se vrate kući, njihova rodbina ili prijatelji mogu biti od pomoći te uplatiti novac na račun najbližeg diplomatsko-konzularnog predstavništva Republike Srbije.
Taj novac će biti isplaćen na ruke našim sugrađanima, a detaljne informacije o načinu slanja novca prijatelji i rodbina mogu saznati obraćanjem Ministarstvu spoljnih poslova u Beogradu.
Na internet stranicama tog ministarstva dati su telefonski brojevi i elektronska adresa svih diplomatsko-konzularnh predstavništava Republike Srbije te se pre puta savetuje da se pomenute informacije za svaki slučaj zapišu, piše Dnevnik.rs.
VIDEO: Zanimljive činjenice koje niste znali o bankomatima
(Telegraf.rs)
Video: Porfirije: Sazvežđe srpskih mučenika rasuto je po svim krajevima naše zemaljske postojbine
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
534
Zatražite azil.
Podelite komentar