STOP ŠPIJUNIRANJU: Zemlje u usponu protiv američke kontrole interneta

EU, kao i zemlje u usponu su shvatile svoju nemoć razvoja resursa bez svog udela u kontroli informacija, a to znači u kontroli dešavanja na internetu, tako da one sada traže smanjenje uticaja SAD u tom segmentu

  • 1

Učesnici Samita Net mundial, koji se održavi u Sao Paolu, na inicijativu brazilske vlade raspravljaju o kontroli interneta. Ovo je jedan od prvih skupova kao reakcija na skandal vezan za špijuniranje na internetu Američke agencije za nacionalnu bezbednost (NSA), preneo je list Figaro.

- Nijedna zemlja ne treba da ima veći uticaj od ostalih - izjavila je brazilska predsednica Dilma Rusef, otvarajući skup u na kome su se okupili predstavnici 87 zemalja, kompanija, univerziteta i nevladinih organizacija.

Mnoge zemlje su izrazile nezadovoljstvo zbog uticaja koji SAD ima nad internetom, a posebno kontrolom ICANNA-a, kompanije koja nadgleda dodavanje novih internet adresa i na taj način kontroliše tržište informacija.

Internet je osnovan 1969. godine u SAD-u u okviru ministarstva odbrane sa nazivom ARPANET i radilo se o povezivanju računara, koji bi radili čak i u slučaju nuklearnog napada. Od svog nastanka, pa do danas, internet je pod kontrolom SAD, napominje list.

Napadi na servere i pad servera je zapravo rat informacijama i zabrana iznošenja informacija koje bi naškodile SAD-u. Informativni rat u svetu nije nikada prestao, a SAD imaju primat u kontroli informacija, koje utiču na berze u svetu, krah industrije i razvoj bankarske moći, koja je zapravo država novog doba. Internet je u tom segmentu presudan.

EU, kao i zemlje u usponu su shvatile svoju nemoć razvoja resursa bez svog udela u kontroli informacija, a to znači u kontroli dešavanja na internetu, tako da one sada traže smanjenje uticaja SAD u tom segmentu. Silne afere prisluškivanja evropskih čelnika, a tako i kontrola dešavanja na internetu, naterala je EU da se suprostavi agresivnom pristupu vlade SAD-a i pruži otpor američkoj kontroli informacija.

Facebook i Twitter su kompanije vezane za saradnju sa SAD i uz ekstraprofit tu je još i bliska saradnja s američkom vladom i njenim insitucijama. Skup u Sao Palu je kontroverzan s obzirom na činjenicu da se političke figure iz SAD protive predavanju kontrole nad ICANN-om.

Bivši predsednik SAD Bil Klinton ocenio je da bi to moglo da dovede do toga da pojedine zemlje počnu da štite svoje baze podataka umesto da osnažuju ljude. Evropski predstavnici izrazile su zabrinutost u pogledu cenzure, posebno u pogledu dešavanja u Turskoj i drugim zemljama.

Turska je takođe učesnik ovog skupa, za razliku od Rusije i Kine koje žele da postave Ujedinjene nacije kao nadzorni organ nad ICANN-om. Ovoj ideji se protive Sjedinjene Američke Države koje bi želele da zadrže kontrolu još četiri godine umesto da je prepuste drugom telu. SAD se zalažu za takozvani model za više izvora unutar kog bi kompanije, akademija i država imali pravo glasa.

Ovu opciju podržavaju i druge nacije, kao i domaćin skupa, koji je i sam bio meta prisluškivanja NSA.

S obzirom na to da nacije poput Rusije i Kine žele da imaju jaču kontrolu nad internetom, ovaj skup mogao bi da bude naznaka nekog novog,dugog puta u pogledu budućnosti Interneta, piše Figaro.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mile

    24. april 2014 | 16:03

    SAD malo preteruje, na svim podrucjima, nema vise "trecih rajhova" rodjaci... Prikocite malo, slupacete se..

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA