STOP KRAĐI BEBA IZ PORODILIŠTA: Srbija ima patent koji će sprečiti zamenu novorođenčadi!

- Sugerisaću nadležnom ministarstvu da odgovarajućim pravilnikom uredi mogućnost korišćenja dualnog biometrijskog skenera u našim porodilištima - obećao je Rodoljub Šabić tom prilikom, saopšteno je iz njegovog kabineta

  • 18

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić najavio je danas da će, u granicama ovlašćenja, sugerisati nadležnima da stvore uslove za primenu novog patenta u našim porodilištima kako bi se se sprečila krađa, ili zamena beba.

NEVIĐEN HOROR U BOLNICI: Novorođenčetu lekari greškom isekli penis!

Šabić je naime, primio Komlena Lalovića, pronalazača uređaja za biometrijsku identifikaciju materinstva i s njim razgovarao o mogućnostima korišćenja njegovog patenta - dualnog biometrijskog skenera u svrhu sprečavanja eventualnih zloupotreba.

- Sugerisaću nadležnom ministarstvu da odgovarajućim pravilnikom uredi mogućnost korišćenja dualnog biometrijskog skenera u našim porodilištima - obećao je Šabić tom prilikom, saopšteno je iz njegovog kabineta.

Šabić je naglasio da se podrazumeva da bi se, budući da je reč o obradi biometrijskih, naročito osetljivih podataka, ona vršila isključivo uz izričiti pismeni pristanak majke, ali da misli da bi u najvećem broju slučajeva postojala spremnost za to.

Foto-ilustracija: Profimedia.rs Foto-ilustracija: Profimedia.rs

Šabić je rekao da je neposredan povod za obraćanje njemu bio je višegodišnji angažman Poverenika u pružanju pomoći roditeljima tzv. nestalih beba.

- Još pre više godina upozoravao sam na indikativnu činjenicu da se roditelji nestalih beba suočavaju s mnoštvom problema u pristupu relevantnim informacijama i da do mnogih informacija dolaze tek nakon žalbi Povereniku i njegovog angažmana - naveo je Šabić.

On je podsetio da je još krajem 2008. godine upozorio nadležne, uključujući i Narodnu skupštinu da će neodgovoran odnos prema problemu dovesti do njegove eskalacije i da će problem poprimiti međunarodne razmere, što se, prema njegovim rečima, i potvrdilo presudom međunarodnog Suda za ljudska prava u Strazburu, početkom 2013.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

- Pratim aktivnosti na pripremi tzv. Zakona o nestalim bebama i u okviru toga neslaganja i nesporazume između nadležnih i roditelja. I sada, kao i uvek ranije stojim na stanovištu da nadležni prilikom izbora zakonskih rešenja treba u najvećoj mogućoj meri da vode računa o stavovima roditelja - naglasio je Šabić.

Prema njegovim rečima, svakako da nije dobro što se sa donošenjem tog zakona odnosno preduzimanjem drugih, odgovarajućih mera značajno docni u odnosu na rokove utvrđene odlukom Suda u Strazburu.

- Patent Lalovića naravno ne može rešiti probleme iz prošlosti, ali bi po svemu sudeći mogao da ih otkloni u budućnosti. S tim u vezi dobro je što je on tražio i dobio, od nekoliko naših najvažnijih porodilišta potvrdu vrednosti svog patenta, odnosno njihovu zainteresovanost da počnu sa njegovim korišćenjem - rekao je Šabić.

On je kazao da posebno dobrim smatra spremnost pronalazača, koju je u razgovoru izričito potvrdio, da se potpuno odrekne bilo kakvih imovinskih prava u vezi sa eksploatacijom njegovog patenta u porodilištima u Srbiji.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dr. za rock and roll

    29. avgust 2015 | 13:24

    Ljudi moji dete se recimo u svedskoj ne odvaja od majke ni sekund!! Ni sekund!! Tu izadje tu se pere tu se legne. Ako je za inkubator dovezu inkubator i pored majke. Sta se mi vise pravimo pametni???

  • Johnny

    29. avgust 2015 | 15:35

    Tacno tako i u Canadi isto tako Nema odvajanja sa majkom je 24/7

  • Jelll

    29. avgust 2015 | 15:00

    Beba sa mamom u sobu odmah nakon porodjaja i nema kradje...kakav patent!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA