Beže od kartica, ali zato Srbi najviše vole kad imaju "šušku" u džepu

Srbi koriste platne kartice manje od 20 puta godišnje, znatno manje od Francuza i Skandinavaca, koji koriste platne kartice preko 150 puta godišnje, odnosno Norvežana - više od 400 puta godišnje

  • 11

Srpsko tržište zaostaje za razvijenim državama u tranziciji ka bezgotovinskom plaćanju, pošto Srbi u proseku koriste platne kartice manje od 20 puta godišnje u odnosu na Evropljane koji plaćaju karticom više od 150 puta godišnje, pokazuje studija konsultantske kuće A.T.Kerni (Karney).

ČUVAJTE SE BESKONTAKTNIH KARTICA ZA PLAĆANJE: Lopovi mogu da vam ukradu SVE PARE za nekoliko sekundi! (VIDEO)

Građani zbog kamata odustaju od platnih kartica i vraćaju se čekovima

Studija A.T.Kernija "Kako izvući korist od bezgotovinske trgovine" predviđa da će evropsko tržište za platni promet putem digitalnih kanala porasti za 40 odsto između 2015-2025. godine na nivo do 111 milijardi evra, i da će u istom periodu ubrzati smanjenje korišćenja gotovine.

- Ovo će biti jedna od retkih oblasti finansijskih usluga koja će ostvariti rast... No, ukoliko banke ne uspeju da obnove postojeću ponudu platnih usluga, većina rasta će ići specijalizovanim pružaocima usluga, pogotovo u oblasti trgovine i alternativnih metoda plaćanja - navodi se u saopštenju Kernija dostavljenom Tanjugu.

Foto-montaža: pixabay.com, Milena Đorđević Foto-montaža: pixabay.com, Milena Đorđević

Napominjući da gotovinsko plaćanje i dalje dominira na srpskom tržištu i da su kartice i dalje u ranoj fazi razvoja, u studiji se dodaje da Srbi koriste platne kartice manje od 20 puta godišnje, znatno manje od Francuza i Skandinavaca, koji koriste platne kartice preko 150 puta godišnje, odnosno Norvežana - više od 400 puta godišnje.

Broj godišnjih transakcija na bankomatima u Srbiji po osobi je, dodaje se dalje, porastao sa sedam na 10 između 2008. i 2015. godine.

U istom periodu, broj godišnjih transakcija na POS terminalima po osobi je skoro dupliran sa devet na 16 transakcija po osobi.

Foto-ilustracija: Tanjug/AP Foto-ilustracija: Tanjug/AP

S druge strane, razvijena zapadna tržišta, koja su već prestigla prag od 100 POS transakcija godišnje po osobi, najčešće prati pad u broju transakcija na bankomatima.

- Uz dalji razvoj infrastrukture i bolju prihvaćenost od strane korisnika, očekuje se da će Srbija pratiti isti trend, i migrirati ka bezgotovinskom plaćanju - dodaju iz Kernija.

Na osnovu ankete sprovedene među gotovo 60 evropskih stručnjaka iz raznih banaka, specijalizovanih pružalaca usluga platnog prometa i trgovaca, A.T.Kerni je ustanovio, kako kaže Domen Zadravec, principal u Kerniju, da bezgotovinski platni promet u Evropi raste po stopi od 6,0 odsto iz godine u godinu od 2010, znatno brže od rasta BDP-a.

Dok Evropljani i dalje plaćaju gotovinom u 75 odsto slučajeva, ovaj odnos će se smanjiti na 50 do 2025.

- U 2015. godini, bilo je 128 milijardi bezgotovinskih transakcija u Evropi (EU, države EFTA, Švajcarska, Turska i Rusija). Očekujemo da će se broj transakcija duplirati do 238 milijardi u 2025. godini - dodaje Zadravec.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Endi

    13. januar 2017 | 19:06

    Korišćenje keša umesto kartice zabrinjava samo one koji bi hteli da imaju uvid u to gde si, šta si i kad si nešto kupio.

  • Ludi Milojko@

    13. januar 2017 | 19:04

    Lopovi bankarski,keš u džepu je jedina sigurica

  • CVele

    13. januar 2017 | 20:46

    Ako posedujete kreditnu karticu,plaćate godišnju članarinu 2.500 do 2.800,00 rsd,kamatu po stopi od 25%do 30%.Kome se to isplati,gradjanima NE a bankari trljaju ruke.Koristim samo debitnu karticu samo na bankomatu. U trgovini je preduzetnici ne vole jer im banka naplaćuje 3% od iznosa naplaćenog preko POS terminala.NBS o tome verovatno ništa nezna i mudro ćuti.Zato idemo po ovom pitanju UNAZAD !!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA