Obeležena 75. godišnjica Novosadske racije

Na današnji dan, pre tačno 75 godina, Novim Sadom je vladao užas

  • 1

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević prisustvovao je obeležavanju 75. godišnjice Novosadske racije, jedne od najvećih tragedija u istoriji Novog Sada, u znak sećanja na žrtve zloglasne akcije okupacionih snaga u Drugom svetskom ratu, u kojoj je u periodu od 4. do 29. januara 1942. godine u Novom Sadu i drugim mestima Vojvodine ubijeno i pod led Dunava bačeno nekoliko hiljada ljudi.

Nikolić: Stradanja srpskog naroda treba opisivati jednom rečju - ZATIRANJE

- Na današnji dan, pre tačno 75 godina, Novim Sadom je vladao užas. Osim trajnog sećanja u našoj nacionalnoj svesti, istina o fašističkoj raciji trebalo bi da nas ujedini u borbi protiv patološke mržnje i šovinističkog ludila. I ja verujem da se više nikada nećemo brojati, ni prebrojavati po krvnim zrncima, već samo po čestitosti.Verujem da će nam uvek biti važnije kakvi smo, a ne ko smo, i da ćemo na ružne reči odgovarati lepim.

- I verujem da ćemo u našem Novom Sadu uvek slobodno živeti i govoriti i srpski, i romski, i mađarski i da ćemo se uvažavati, razumeti, poštovati u svima našim razlikama. Danas, 75 godina posle događaja koji je opomena za čovečanstvo, našim gradom vladaju neki novi optimizam, želja da napredujemo i razvijamo se, da radimo sve ono u čemu je zlo prekinulo hiljade naših sugrađana. To je tuga sa kojom živimo, ali koja nas podstiče da budemo bolji, ako verujemo u sebe, i u naše zajedništvo - rekao je gradonačelnik Miloš Vučević.

SRBI DANAS PLAČU I PALE SVEĆE: Crni dan kada je ubijeno i u Dunav bačeno nekoliko HILJADA LJUDI! (FOTO)

Obeležavanje godišnjice Novosadske racije organizuju Grad Novi Sad, Jevrejska opština Novi Sad i Eparhija Bačka. Prisutnima se pored gradonačelnika Novog Sada obratio i predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić, dok je pomen Srpske Pravoslavne Crkve održao Njegovo Preosveštenstvo Episkop bački gospodin Irinej, uz sasluženje arhijereja Srpske Pravoslavne Crkve i novosadskog sveštenstva, a pomen Jevrejske zajednice vrhovni Rabin Srbije gospodin Isak Asiel.

- Sećamo se danas stravičnih zločina tokom Novosadske racije, ne zato što smo bili ogorčeni, ili da bismo popreko gledali komšije koje su se ogrešile o nas, a potom i mi o njih. Nema krivice čitavog naroda, samo pojedinaca, bolesnih umova zadojenih fašizmom i nacizmom, ideologijama koje dojučerašnjeg suseda pretvaraju u zver.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

- Podsećamo se na te događaje da bismo prepoznali uzroke nesuglasica, kako bismo ih u korenu presekli i sprečili da dođe do katastrofalnih posledica. Bolje je razgovarati i pregovarati hiljadu godina, nego ratovati jedan dan i jedan čas - poručio je predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Na komemorativnom skupu povodom obeležavanja godišnjice Novosadske racije obratio se gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević koji je rekao da su na današnji dan pre tačno 75 godina zločinačke fašističke horde marširale ulicama Novog Sada, prljale naš voljeni grad.

- I danas osećam bes i gorčinu jer nije sprečen užas koji je zauvek okovao Novi Sad, kao što ga svakog januara okivaju sneg i led i ova jeziva ledena tišina Dunava. Osećam i tugu, nemerljivu i neizrecivu, zbog više hiljada pobijenih Novosađana, Srba, Jevreja, Roma, među kojima je bilo mnogo dece, starih i nemoćnih lica. Zbog svih nevinih žrtava čija je jedina krivica, u bolesnim umovima fašista, bila u tome što su pripadali drugom narodu i drugoj veri - rekao je Vučević.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

On je kazao da je odrastao uz priče o jezivom ledenom januaru, o tužnim sudbinama porodica koje su nestale pod ledom, o čitavim generacijama okovanim santama leda, o celom jednom gradu u hladnom Dunavu.

Po Vučevićevim rečima 21. 22. i 23. januar 1942. godine odredili su tragičnu sudbinu mnogih novosadskih porodica, ali su, kako je naglasio, odredili i sudbinu svih nas koji smo godinama kasnije stasavali.

- I dečački mi je bilo teško da shvatim zašto je racija morala da izabere baš moje komšije i baš moj grad, ali učeći lekcije o životu i o praštanju naučio sam onu najvažniju - u životu ne sme biti izgovora za borbu protiv fašizma, nacizma i svih ideologija usmerenih protiv čoveka - kazao je Vučević, naglasivši da je antifašizam i antinacizam u tradiciji našeg naroda.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Vučević je istakao da osim trajnog sećanja u našoj nacionalnoj svesti, istina o fašističkoj raciji treba da nas ujedini u borbi protiv patološke mržnje i šovinstičkog ludila, naglasivši da veruje da se više nikada nećemo brojati ni prebrojavati po krvnim zrncima već samo po čovečnosti i da, kako je kazao, veruje da će uvek biti važnije kakvi smo, a ne ko smo i da ćemo u Novom Sadu uvek slobodno govoriti i srpski i romski i mađarski i uvazavati se i razumeti u svim našim razlikama.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Vence na spomenik „Porodica“ položili su predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Maja Gojković, zatim, delegacije Vlade AP Vojvodine, Grada Novog Sada, Ambasade Izraela, Ambasade Mađarske, Jevrejske opštine Novi Sad, Saveza jevrejskih opština Srbije, Matice romske, kao i predstavnici potomaka žrtava Novosadske racije.

Takođe, pored mnogobrojnih građana, koji su položili cveće na spomenik „Porodica“, to su učinili i predstavnici ambasada Kipra, Savezne Republike Nemačke, Velike Britanije, Ruske Federacije, Sjedinjenih američkih država.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

U okviru programa obeležavanja Novosadske racije, nastupio je Hor Jevrejske opštine „Hašira“, Hor Saborne crkve „Sveti Georgije“ i orkestar Garde Vojske Srbije.

Po završetku programa, građani su se uputili na novosadsku plažu „Štrand“, gde su delegacije Grada Novog Sada, Jevrejske opštine Novi Sad i Eparhije Bačke položile cveće na spomen obeležje žrtvama Novosadske racije.

Pogledaj video:

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • keja

    24. januar 2017 | 09:22

    Ipak, po nekim podacima povjesničar Jasa Romano došao je do spoznaje kako je od ukupnog broja srpskih Židova stradalo njih 88 %. Medjutim, srbijanski povjesničar Sretenije Zrokić kaže da je od 11.870 beogradskih Židova rat preživjelo svega 1.115, što čini samo nešto više od 9 %.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA