KOCKARNICE NA CRNO: Država godišnje gubi 60 miliona evra

U Srbiji ima oko 200.000 zavisnika od nelegalnog kockanja, po čemu se nalazi u svetskom vrhu

  • 1

Domaća udruženja priređivača igara na sreću zatražila su od Evropske federacije pomoć u rešavanju problema prouzrokovanih crnim tržištem i nepoštovanjem aktuelnih zakona, jer  sve više kockarnica posluje bez dozvola i pokrića. Na crnom tržištu svake godine izgubimo oko 60 miliona evra, a prednjačimo sa 200.000 zavisnika.

- Srbija je na samom vrhu kada je nelegalno priređivanje igara na sreću u pitanju. Procenti sivog tržišta u razvijenim zemljama EU kreću se od četiri do pet odsto u odnosu na legitimno tržište, a kod nas između 50 i 70 odsto - ocenjuje Mirjana Aćimović, predsednica udruženja priređivača igara na sreću ”Jakta” i Komiteta za odgovorno priređivanje igara na sreću evropske federacije EUROMAT u Briselu.

Ona ocenjuje da Srbija ima dobar zakonski okvir za odgovorno kockanje, ali je on "mrtvo slovo na papiru", a država ima isuviše toleranatan odnos prema nelegalnim poslodavcima za koje praktično niko nije odgovoran.

- Srbija je svoju decu i građane prepustila na milost i nemilost priređivačima za koje građani ne mogu da znaju da li su legalni ili nelegalni, ne znaju da li su (onlajn) igre sertfikovane ili nisu, pa čak ni da li će biti isplaćeni ili neće. Deca nam idu na nelegalne poker turnire, gde je kotizacija od 1.000 do 5.000 dinara, a preko društvenih mreža vežbaju poker i u masi kladionica imaju čak otvorene račune - naglašava Aćimovićeva.

Koliko kockarnica zvanično posluje u Srbiji, ko kontroliše njihov rad i da li je koja zaradila katanac u poslednjih godinu dana − u Upravi za igre na sreću Ministarstva finansija nemaju odgovor, ali u Udruženju UPIS kažu da se naša zemlja kreće u nivou evropskog proseka.

- Mi sa 1.200 kladionica i kockarnica zauzimamo 20. mesto u Evropi. Ispred nas se nalaze Velika Britanija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Nemačka, BiH, Makedonija, Poljska, Albanija, Grčka...  -  kaže Rade Karan, predsednik Udruženja UPIS, čije su članice u državni budžet na ime poreza, naknada i taksi za priređivanje igara na sreću, samo za poslednje tri godine uplatile 17 miliona evra.

(I. M. / Izvor: Novosti / Foto: Ilustracija)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mr

    26. januar 2013 | 11:07

    Ma moze i drzava malo da gubi. Mi ceo zivot ovde se raspadamo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA