PREDSEDNIK UDRUŽENJA KRALJEVINA SRBIJA: Vreme je da se Srbiji vrati monarhija! (FOTO) (VIDEO)

Bojan Starčević kaže da će organizovanje velike državne sahrane posmrtnih ostataka Karađorđevića na Oplencu otvoriti vrata pravom povratku monarhije u Srbiju

Kruna Karadjordjević

Bojan Starčević, predsednik Udruženja Kraljevina Srbija, koje je pod patronatom titularnog kralja Srbije Aleksandra Karađorđevića, kaže za Telegraf da se nalazimo u blagoslovenoj godini kada će svi posmrtni ostaci Karađorđevića biti vraćeni u otadžbinu i gde će na jednoj velikoj, državno-kraljevskoj sahrani svi oni biti sahranjeni na vekovnom ognjištu dinastije – na Oplencu!

– Jedva čekamo da se svi posmrtni ostaci Karađorđevića vrate u Srbiju, a da im se onda jednom velikom kraljevskom sahranom, kakva dugo nije viđena na ovim prostorima, odužimo za sve muke koje su u izgnanstvu i tuđini pretrpeli. Vreme je da se istorija ispravi i nadam se da će ta sahrana otvoriti vrata ponovnom uspostavljanju ustavne parlamentarne monarhije u Srbiji – kaže Starčević.

Foto: Tanjug

Foto: Tanjug

Tintervju Kada je osnovano Udruženje Kraljevina Srbija i s kojim ciljem?

– Udruženje Kraljevina Srbija osnovano je 14. aprila 2008. godine od strane studenata beogradskog Univerziteta sa ciljem da mladi uzmu učešće u obnovi parlamentarne i ustavne monarhije. Upočetku smo mislili da je podrška monarhiji mala ali smo se radom uverili da ona postoji i da to nije onaj minoran procenat od 10 odsto kao što su svi govorili, već je on znatno viši.

Tintervju Da li postoji još neko slično udruženje ili organizacija u Srbiji?

– Ne. Mi smo do 2010. godine, pre naziva Udruženje Kraljevina Srbija nosili ime Kraljeva omladina, a pre nas nije postojao nijedan drugi vid organizacije, niti pokreta u kojem je lično Prestolonaslednik Aleksandar uključen. Sama činjenica da je on naš patron daje nam jednu dozu ozbiljnosti.

Tintervju Da razjasnimo, za šta se Udruženje Kraljevina Srbija konkretno zalaže?

– Mi nismo tamo neki kraljevi pioniri, naše članstvo je široko i među našim članovima nalazi se mnogo ljudi preko 30, 40, 50 godine, a poruka koju nosimo je ta da se borimo za Kraljevinu Srbiju. Mi se ne zalažemo za Srbiju XVI, XVII ili XIX veka, već za ustavno – parlamentarnu monarhiju, kao što je Britanija, Španija, Kanada, Norveška i mnoge druge svetske monarhije. Koja je moderna, savremena proevropska država, ali koja poštuje svoju tradiciju. Nijedna zemlja u svetu nema svoju dinastiju, kao što to mi imamo, to je dinastija Karađorđević, čista i izvorna.

Foto: Marko Todorović

Foto: Marko Todorović

Tintervju Koju ulogu u svemu tome ima prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević?

– Prestolonaslednik, glava kraljevskog doma i titularni kralj Srbije je patron našeg udruženja, a to znači da naša politika ne sme da odstupa od zvanične reči srpskog kraljevskog dvora. Već sve radimo u saradnji sa njm i borimo se za Kraljevinu Srbiju, koja će imati Vladu izabranu na izborima, koja će voditi državu, a na čelu nje će imati monarha, shodno sa tradicijom. Princ Aleksandar ne vlada udruženjem, već nam ukazuje kako i na koji način treba da se ponašamo, da priđemo ljudima i šta je to što on želi da poruči svom narodu.

Tintervju Da li prestolonaslednik Aleksandar bira članove i postavlja ljude na funkcije u udruženju?

– Prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević ne postavlja ljude u našem udruženju, mi smo demokratsko društvo, otvoreno za sve i UO ne određuje ko može da se učlani a ko ne, niti to određuje princ. Ponavljam, mi smo otvoreni za svakog ko želi da učestvuje u obnavljanju parlamentarne monarhije u Srbiji.

Tintervju Mnogi vas doživljavaju kao političku partiju, da li je UKS stranka?

– Mi nismo politička partija. Registrovani smo kao udruženje građana i nemamo aspiracija da učestvujemo na izborima. Mi samo propagiramo kraljevinu i njenog monarha, a uloga kralja je da okuplja sve oko sebe i levičare i desničare i one koji su za kralja i one koji su protiv njega, dok on mora da bude ne stranačka ličnost za koju možemo da kažemo da je svačija i da pripada svom narodu. Nismo samo monarhisti na rečima već i na delima, a naši članovi nisu zaposleni na Dvoru već su samo volonteri.

Tintervju Da li među članovima udruženja ima i članova Krunskog saveta i ko vas od njih najviše podržava?

– Članovi Krunskog saveta su i članovi našeg udruženja, s tom razlikom što je savet jedna uža grupa ljudi, a mi smo određeni da se bavimo narodom i da im objašnjavamo naše ideje. Blisku saradnju tako imamo sa predsednikom saveta Dragomirom Acovićem, Matijom Bećkovićem, Čedomirom Antićem, kao i sa mnogim drugim i dragim ljudima.

Foto: Marko Todorović

Foto: Marko Todorović

Tintervju Ove godine biće vraćene mošti svih Karađorđevića u Srbiju, čini se da je ovo dobra godina za monarhiju?

– Nalazimo se u blagoslovenoj godini, jer se posle 72 godine u Srbiju vratio kralj Petar II, kralj-dečak kojeg je komunistička vlast nepravedno osudila, očekujemo da će se ove godine vratiti i ostale mošti Karađorđevića na Oplenac i da će tom priliom biti organizovana prva kraljevska – državna sahrana, što je samo korak u ispravljanju istorijske nepravde prema Karađorđevića, kao i prema našem narodu, prema onima koji su ginuli sa imenom kralja na usnama ali i pomirenju sa nama samima. Svake nedelje se u Dvoru bogosluži i odaje počast kralju Petra II, to je poseban blagoslov za sve.

Tintervju Koja je vaša parola koja vodi udruženje i kojom se vi vodite?

Kao što piše na zvaničnom sajtu dinastije “iz naroda za narod” je i naša krilatica, a u radu se ugledamo na našeg patrona i princezu Katarinu koji su dosta toga uradili za naš narod kroz humanitarni rad, a da to mnogi ljudi u Srbiji i ne znaju.

Foto: Marko todorović

Foto: Marko todorović

Tintervju Da li se UKS nalazi samo na Dvoru i u Beogradu ili ste razgranati i da li imate kontakte sa sličnim udruženjima u svetu?

– Naše udruženje je najveća organizacija u zemlju, imamo više od 50 odbora i povereništva širom Srbije, ali imamo i u Republici Srpskoj kao i u dijaspori, jer naši ljudi van granica nisu zaboravili svoju zemlju i za šta su se njihovi pretci borili. Imamo saradnju sa mnogim sličnim udruženjima širom sveta, a jedno od njih je i Australijski monarhistički pokret, gde je jedan Grk predsedavajući, a koji su u toj zemlji svojim radom očuvali monarhiju.

Tintervju Koje su mogućnosti povratka monarhije u Srbiju prema vašem mišljenju?

– Monarhija je 1945. godine ukinuta na nelegitiman način, na nedemokratskim izborima, a ako bi posmatrali neku pravnu stranu kako bi se na najlakši mogući način ponovo uspostavila parlamentarna monarhija je taj da Ustavotvorna Skupština ukine tu nelegitimnu odluku iz 1945. godine, a druga opcija je izjašnjavanje građana na referendumu. Mi se nadamo da će se u skorije vreme to pitanje staviti na dnevni red u Srbiji.

(D. Zlojutro)

 

 

 

 

Tagovi: Bojan Starčević, Kraljevina Srbija, Kruna, Prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević, Udruženje Kraljevina Srbija, Video
Najnoviji komentari
 • L
  Lune

  Slavko Kvaternik, nosilac ordeba Belog orla, dobijenog licno od kralja Aleksndra !
  …………………………………………………………………………………
  За време НДХ, као члан Павелићеве владе, наређивао је масовне покоље Срба и Јевреја, као и свих слободољубивих Хрвата. Организовао усташке-домобранске казнене експедиције, које су вршиле покоље, интернације, пљачке, палеже и мучења грађанских лица. Организвао је тзв. добровољачке пукове и легије, које је слао на Источни фронт у борбу против Совјета. 16. јула 1941. лично је испратио „добровољце“ на источно бојиште из Вараждина и држао им ватрени говор
  Након завршетка Другог светског рата, осуђен је на смрт од стране нових југословенских власти. Стрељан је 13. јуна 1947.

 • u
  uzicanin

  Ljudi,

  Ima podrske za Kralja u narodu.
  Ja to znam jer sam radio sa narodom.

  Ovaj Starević je iz mog kraja i znam ga.

  Prevarant je,
  Lažno se predstavlja – bio je protivno statutu predsednik tri godine umesto dve.
  Nekulturan je i nevasitan.

  Sve šta oće u životu je da se slika po dvorovima i da mu slike izlaze redovno.

  Pogledajte kakve su i ovde u članku slike.

  Sa ovakvim ljudima – nikad nećemo dobiti kralja na prestolu Srbskome.

  Mi smo u Užicu, njegovom rodnom kraju, ugasili jak i nekada najbolji odbor Udruženja Kraljevina Srbija – zbog Bojana.

  Naš primer je pratilo još gradskih odbora po Srbiji.

  Od Udruženja koje je imalo prosperitet napravio je Udruženje za divljenje njegovom liku i delu.

  Pravi komesar KP.

  Toliko.
  Živeo Kralj.

 • D
  Dragan Bacic

  ZIVEO KRALJ I KRALJEVINA SRBIJA

 • T
  Trondheim

  Sa Bojanom do Monarhije. Pozdrav iz Norveske.
  Jer tako smo u mogucnosti.

 • М
  Милан Савић

  Нема нама бољитка док Србија не постане Краљевина…честитам овим људима на залагању, само нека истрају у борби и не дозволе да их омеју разноразни људи и душебрижници.
  Престолонаследник Александар је добар човек и био би још бољи монарх а ово што говоре о језику нису аргументи за или против монархије већ против човека и крајње су злонамерни…после свега што су он и Принцеза Катарина урадили за ову земљу да му се то замера…ево, наши политичари савршено говоре српски и много лепо нам празне новчанике, елоквентно!
  Доле република и владавина титове деце и наследника, живела Краљевина Србија!

Pogledajte sve komentare

Vesti

Sport

foto dana

Jetset

video dana

Zanimljivosti

Život & Stil