30

PREDSEDNIK UDRUŽENJA KRALJEVINA SRBIJA: Vreme je da se Srbiji vrati monarhija! (FOTO) (VIDEO)

Bojan Starčević kaže da će organizovanje velike državne sahrane posmrtnih ostataka Karađorđevića na Oplencu otvoriti vrata pravom povratku monarhije u Srbiju

Kruna Karadjordjević

Bojan Starčević, predsednik Udruženja Kraljevina Srbija, koje je pod patronatom titularnog kralja Srbije Aleksandra Karađorđevića, kaže za Telegraf da se nalazimo u blagoslovenoj godini kada će svi posmrtni ostaci Karađorđevića biti vraćeni u otadžbinu i gde će na jednoj velikoj, državno-kraljevskoj sahrani svi oni biti sahranjeni na vekovnom ognjištu dinastije – na Oplencu!

– Jedva čekamo da se svi posmrtni ostaci Karađorđevića vrate u Srbiju, a da im se onda jednom velikom kraljevskom sahranom, kakva dugo nije viđena na ovim prostorima, odužimo za sve muke koje su u izgnanstvu i tuđini pretrpeli. Vreme je da se istorija ispravi i nadam se da će ta sahrana otvoriti vrata ponovnom uspostavljanju ustavne parlamentarne monarhije u Srbiji – kaže Starčević.

Foto: Tanjug

Foto: Tanjug

Tintervju Kada je osnovano Udruženje Kraljevina Srbija i s kojim ciljem?

– Udruženje Kraljevina Srbija osnovano je 14. aprila 2008. godine od strane studenata beogradskog Univerziteta sa ciljem da mladi uzmu učešće u obnovi parlamentarne i ustavne monarhije. Upočetku smo mislili da je podrška monarhiji mala ali smo se radom uverili da ona postoji i da to nije onaj minoran procenat od 10 odsto kao što su svi govorili, već je on znatno viši.

Tintervju Da li postoji još neko slično udruženje ili organizacija u Srbiji?

– Ne. Mi smo do 2010. godine, pre naziva Udruženje Kraljevina Srbija nosili ime Kraljeva omladina, a pre nas nije postojao nijedan drugi vid organizacije, niti pokreta u kojem je lično Prestolonaslednik Aleksandar uključen. Sama činjenica da je on naš patron daje nam jednu dozu ozbiljnosti.

Tintervju Da razjasnimo, za šta se Udruženje Kraljevina Srbija konkretno zalaže?

– Mi nismo tamo neki kraljevi pioniri, naše članstvo je široko i među našim članovima nalazi se mnogo ljudi preko 30, 40, 50 godine, a poruka koju nosimo je ta da se borimo za Kraljevinu Srbiju. Mi se ne zalažemo za Srbiju XVI, XVII ili XIX veka, već za ustavno – parlamentarnu monarhiju, kao što je Britanija, Španija, Kanada, Norveška i mnoge druge svetske monarhije. Koja je moderna, savremena proevropska država, ali koja poštuje svoju tradiciju. Nijedna zemlja u svetu nema svoju dinastiju, kao što to mi imamo, to je dinastija Karađorđević, čista i izvorna.

Foto: Marko Todorović

Foto: Marko Todorović

Tintervju Koju ulogu u svemu tome ima prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević?

– Prestolonaslednik, glava kraljevskog doma i titularni kralj Srbije je patron našeg udruženja, a to znači da naša politika ne sme da odstupa od zvanične reči srpskog kraljevskog dvora. Već sve radimo u saradnji sa njm i borimo se za Kraljevinu Srbiju, koja će imati Vladu izabranu na izborima, koja će voditi državu, a na čelu nje će imati monarha, shodno sa tradicijom. Princ Aleksandar ne vlada udruženjem, već nam ukazuje kako i na koji način treba da se ponašamo, da priđemo ljudima i šta je to što on želi da poruči svom narodu.

Tintervju Da li prestolonaslednik Aleksandar bira članove i postavlja ljude na funkcije u udruženju?

– Prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević ne postavlja ljude u našem udruženju, mi smo demokratsko društvo, otvoreno za sve i UO ne određuje ko može da se učlani a ko ne, niti to određuje princ. Ponavljam, mi smo otvoreni za svakog ko želi da učestvuje u obnavljanju parlamentarne monarhije u Srbiji.

Tintervju Mnogi vas doživljavaju kao političku partiju, da li je UKS stranka?

– Mi nismo politička partija. Registrovani smo kao udruženje građana i nemamo aspiracija da učestvujemo na izborima. Mi samo propagiramo kraljevinu i njenog monarha, a uloga kralja je da okuplja sve oko sebe i levičare i desničare i one koji su za kralja i one koji su protiv njega, dok on mora da bude ne stranačka ličnost za koju možemo da kažemo da je svačija i da pripada svom narodu. Nismo samo monarhisti na rečima već i na delima, a naši članovi nisu zaposleni na Dvoru već su samo volonteri.

Tintervju Da li među članovima udruženja ima i članova Krunskog saveta i ko vas od njih najviše podržava?

– Članovi Krunskog saveta su i članovi našeg udruženja, s tom razlikom što je savet jedna uža grupa ljudi, a mi smo određeni da se bavimo narodom i da im objašnjavamo naše ideje. Blisku saradnju tako imamo sa predsednikom saveta Dragomirom Acovićem, Matijom Bećkovićem, Čedomirom Antićem, kao i sa mnogim drugim i dragim ljudima.

Foto: Marko Todorović

Foto: Marko Todorović

Tintervju Ove godine biće vraćene mošti svih Karađorđevića u Srbiju, čini se da je ovo dobra godina za monarhiju?

– Nalazimo se u blagoslovenoj godini, jer se posle 72 godine u Srbiju vratio kralj Petar II, kralj-dečak kojeg je komunistička vlast nepravedno osudila, očekujemo da će se ove godine vratiti i ostale mošti Karađorđevića na Oplenac i da će tom priliom biti organizovana prva kraljevska – državna sahrana, što je samo korak u ispravljanju istorijske nepravde prema Karađorđevića, kao i prema našem narodu, prema onima koji su ginuli sa imenom kralja na usnama ali i pomirenju sa nama samima. Svake nedelje se u Dvoru bogosluži i odaje počast kralju Petra II, to je poseban blagoslov za sve.

Tintervju Koja je vaša parola koja vodi udruženje i kojom se vi vodite?

Kao što piše na zvaničnom sajtu dinastije “iz naroda za narod” je i naša krilatica, a u radu se ugledamo na našeg patrona i princezu Katarinu koji su dosta toga uradili za naš narod kroz humanitarni rad, a da to mnogi ljudi u Srbiji i ne znaju.

Foto: Marko todorović

Foto: Marko todorović

Tintervju Da li se UKS nalazi samo na Dvoru i u Beogradu ili ste razgranati i da li imate kontakte sa sličnim udruženjima u svetu?

– Naše udruženje je najveća organizacija u zemlju, imamo više od 50 odbora i povereništva širom Srbije, ali imamo i u Republici Srpskoj kao i u dijaspori, jer naši ljudi van granica nisu zaboravili svoju zemlju i za šta su se njihovi pretci borili. Imamo saradnju sa mnogim sličnim udruženjima širom sveta, a jedno od njih je i Australijski monarhistički pokret, gde je jedan Grk predsedavajući, a koji su u toj zemlji svojim radom očuvali monarhiju.

Tintervju Koje su mogućnosti povratka monarhije u Srbiju prema vašem mišljenju?

– Monarhija je 1945. godine ukinuta na nelegitiman način, na nedemokratskim izborima, a ako bi posmatrali neku pravnu stranu kako bi se na najlakši mogući način ponovo uspostavila parlamentarna monarhija je taj da Ustavotvorna Skupština ukine tu nelegitimnu odluku iz 1945. godine, a druga opcija je izjašnjavanje građana na referendumu. Mi se nadamo da će se u skorije vreme to pitanje staviti na dnevni red u Srbiji.

(D. Zlojutro)

 

 

 

 

Pogledajte sve vesti u poslednja 24 sata

Tagovi: Bojan Starčević, Kraljevina Srbija, Kruna, Prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević, Udruženje Kraljevina Srbija, Video
Popularni komentari
 • С
  Саша

  Живео Краљ Александар II Карађорђевић!!! Живела КРАЉЕВИНА СРБИЈА!!!
  Ако низбочега другог онда због тога што је ваљда и врапцима на грани јасно да нам као републици никако неиде.Да ми неко само каже који је то успех који Србија треба да памти као република?Ја се немогу сетити таквог случаја.А успеха и победа монархија има итекеко.

 • R
  Republika Srpska

  Samo naprijed Bojane! uz tebe i udruženje smo ! Živeo kralj.živjela monarhija!!!

 • N
  Nikola Munjas

  ** BOG ** KRUNA ** NAROD ** BOZE PRAVDE ** ZIVEO KRALJ !!! ZIVELA MONARHIJA ** ZIVELA KRALJEVINA SRBIJE – YU ** LIFE – LINE ** KRUNA SPASA **

foto dana

video dana