≫ 

Ubuduće kod lekara samo sa ličnom kartom

NALED je predložio i da se uvede registar odštetnih zahteva jer je primećeno da su neki iste povrede naplaćivali više puta u različitim opštinama

  • 26

Od papirnih dokumenata smo se odavno oprostili, a uskoro bismo to mogli da učinimo i sa mnogim plastificiranim! Prva preporuka je već stigla i, ako to prođe, najpre ćemo se osloboditi zdravstvenih knjižica. Kod lekara bismo, u tom slučaju, išli samo sa ličnom kartom, na kojoj bi bili svi zdravstveni podaci, objašnjavaju u Nacionalnoj alijansi za ekonomski razvoj, koja je i uputila ovu preporuku.

Ako nemate jednu stavku u ličnoj karti, moraćete da je menjate: Više od 3 miliona Srba je nema, proverite da li ste među njima

To je samo jedan od 100 predloga NALED za smanjenje birokratije i unapređenje efikasnosti države, predstavljenih u najnovijem 10. izdanju sive knjige.

Ivan Radak iz NALED kaže da bi to uštedelo i vreme i novac potrebne za vađenje zdravstvene knjižice.

- Lične karte imaju čip na kojem mogu da se skladište podaci koji već postoje i na zdravstvenim knjižicama. Zašto to sve ne bismo umrežili i koristili jednu karticu umesto gomile različitih kartica o kojima treba voditi računa.

- Osim toga, bezbednost je velika prednost jer ne mora svaka od tih institucija za koju imamo karticu posebno da brine o bezbednosti, već se o tome brine na jednom centralizovanom mestu - navodi Radak neke od prednosti njihovog predloga.

NALED je predložio i da se uvede registar odštetnih zahteva jer je primećeno da su neki iste povrede naplaćivali više puta u različitim opštinama.

- Utvrđeno je da je to uhodan sistem advokata i žrtava koji ozbiljno oštećuje budžete lokalnih samouprava jer one idu na nagodbu kako se ne bi stvarali dodatni troškovi suđenja i to tako prolazi. Na osnovu ovog registra bi se moglo videti koja se imena često pojavljuju sa odštetnim zahtevom - objašnjava Radak.

Foto: A. Nalbantjan

Kako ističe, najdalje u tom pogledu otišla je Estonija. Njihov elektronski identifikacioni dokument je multikartica koja objedinjuje različita dokumenta.

- To se kod njih zove e-ID i njima je to lična karta, vozačka dozvola, zdravstvena knjižica, služi im za logovanje za račun u banci, za glasanje, koje mogu obaviti elektronski, pregledanje svog medicinskog kartona, naručivanje elektronskih recepata za lekove... Bilo bi lepo da u budućnosti dostignemo taj nivo, a zdravstvene knjižice su početak - kaže Radak.

REŠENE PREPORUKE

- ukinuta naplata duplih taksi u katastru

- ukinuta overa zdravstvenih knjižica

- pojednostavljena procedura za ostvarivanje prava na porodiljsku naknadu

- ukinuta upotreba pečata u platnim uslugama u bankama

- regulisano postupanje inspekcija tokom terenskih kontrola

- usvojen pravilnik o uslovima za promet lekovima

Mihailo Jovanović, direktor vladine kancelarije za IT i e-Upravu, kaže da je ovo dobra ideja koju bi trebalo razmotriti.

Foto: Profimedia/BSIP

- To je interesantna zamisao. Inače, koncept digitalizacije, kako su to Vlada i premijerka Ana Brnabić postavili, zapravo je optimizacija, da ne pravimo sisteme koji međusobno ne mogu da komuniciraju. Bilo bi dobro da se u budućnosti, kada se stvore zakonski uslovi, sve to optimizuje. I zašto da se ograničimo na zdravstvenu knjižicu, zašto da nemamo i ličnu kartu i knjižicu i saobraćajnu u jednom - kaže Jovanović.

Od 100 preporuka NALED ministarstva su prošle godine realizovala svega devet, od kojih su tri delimično rešene.

Daljinac

(Telegraf.rs/Republika)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Beba

    27. januar 2018 | 12:48

    Da se vrati novac "bačen" za zdravstvene knjižice!!!

  • Realan

    27. januar 2018 | 08:42

    EU je donirala novac za izradu zdravstvenih kartica a država je to građanima naplatila pa bi sada ponovo da uzmu novac od svih građana za istu stvar. Sramno je to i dokle više? Da ne ulazimo u to da su zdravstvene kartice pogrešno urađene jer u njih ne mogu da se unesu podaci o krvnoj grupi i ozbiljnijim obolenjima.

  • Milk

    27. januar 2018 | 08:41

    Sve super samo u praksi od tog nema nista jer nase salterske frajle i dalje traze brdo papira zbog toga sto su im sefovi nepismeni i postavljeni po babinu liniju

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA