Nije nam uvek zgodno da slušamo šta NATO govori: Dačić o samitu u Podgorici

Govoreći o Samitu američko-jadranske povelje, koji je juče održan u Podgorici uz učešće Pensa, Dačić kaže da je taj događaj bio u funkciji promocije NATO, nego regiona i više od toga su bili zainteresovani za uticaj Rusije

  • 7

Potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić pozitivnim je ocenio to što je potpredsednik SAD Majk Pens boravio u nasem regionu i dodao da Beograd očekuje da on ima dobru ulogu u odnosima Srbije i SAD, što je pokazala i nedavna poseta predsednika Aleksandra Vučića Vašingtonu.

Dačić negirao da će Srbija priznati Kosovo: Pozivamo na dijalog jer imamo konkretne ideje za rešenje problema

Verujte da Zagrebu neće biti svejedno: Dačić najavio mere protiv Hrvatske

Govoreći o Samitu američko-jadranske povelje, koji je juče održan u Podgorici uz učešće Pensa, Dačić kaže da je taj događaj bio u funkciji promocije NATO, nego regiona i više od toga su bili zainteresovani za uticaj Rusije.

Reč je o skupu lidera zemalja koje žele da budu članice NATO, a Srbija je posmatrač.

- Podgorici je učinjeno da bude domaćin. Makedonija je predsedavajuća i ovo je bio prvi skup na najvišem nivou - premijera. U svakom slučaju uz određena ta preterivanja i sve ostalo ovde se vidi pristup koji je karakterističan za zemlje NATO. Forsiraju svoju stranu priče, a mi smo neutralni i nije nam uvek zgodno i prijatno da sve te stvari slušamo jer ispada da se sa njima slažemo - rekao je Dačić za tv Pink.

Dodao je da na tom skupu nije usvojena nikakva zajednička izjava, već je svako od učesnika govorio ono što je hteo.

Foto: Tanjug/MSP/Ognjen Stevanović

POTEZI HRVATSKE SE MOGU PROTUMAČITI KAO JEDAN MALI EKONOMSKI RAT PROTIV SRBIJE

Odnosi Srbije i Hrvatske su ključni za odnose u regionu, poručio je danas potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i istakao da zato treba uložiti maksimalan napor da dve države nađu zajedničke tačke za razvoj takvih odnosa.

Dačić je gostujući na tv Pinku ocenio da je previše potrebe sa hrvatske strane za, kako je rekao, relativizovanjem određenh pitanja iz istorije i prošlosti kako bi na taj način opravdali neke njihove postupke.

Za tim nema potrebe, kazao je Dačić i dodao da naše dve zemlje moraju da traže dodirne tačke.

- Videli ste da je došlo do određenih pomaka u našim odnosima u smislu da su se desili neki događaji koji bi mogli da podstaknu da počnemo da pričamo ozbiljno o budućnosti, a to je pre svega izbor predsednika Aleksandra Vučića i dolazak hrvatske predsednice na inauguraciju - rekao je Dačić.

Podsetio je da je tokom boravka predsednika Vučića i njega na nedavnom Forumu u Dubrovniku sa hrvatske strane izražvana verbalna spremnost za razvoj odnosa dveju zemalja.

I to što je nova hrvatska ministarka spoljnih poslova iz korpusa koji je već bio angažovan na nekim pitanjima u Srbiji, Dačić je ocenio kao dobre pretpostavke za razvoj odnosa dveju zemalja.

- Ali je pitanje ali se to žel ozbiljno, jer vidimo da je već postala praksa da se uoči Bljeska ili Oluje događaju neke situacije koje te odnose veoma komplikuju. Sve su to događaji u kojima ima previše iracionalnog a malo političke volje da se gleda u budućnost - naveo je Dačić.

Podsetio je da je prošle godine u julu, na primer, pokrenuto pitanje rehabilitacije kardinala Alojzija Stepinca, zatim je usledilo obnavljanje suđenje Branislavu Glavašu za ratni zločin nad Srbima, pa podizanje spomenika Miru Barišiću, kao i hrvatsko blokiranje Srbije u otvaranju poglavlja 23.

Ove godine, ukazao je Dačić, imamo uvođenje višestruko više takse na uvoz u Hrvatsku poljoprivrednih proizvoda iz zemalja koje nisu članice EU, što bi se, prema njegovim rečima, moglo protumači kao jedan mali "ekonomski rat" protiv Srbije.

Foto: Tanjug/MSP/Ognjen Stevanović

- I kao šlan na tortu je obeležavanje Oluje uz učešće (Marka Perkovića) Tompsona, čovek koji je dobio mnogo više na medijskom značaju nego što to objektivno zaslužuje. Reč o ustaškoj propagandi sa ustaškim pokličima i pozdravima. On ove godine ne peva doduše u Kninu, ali će pevati sutradan u Slunju i to na dan obeležavanja 75 godina od velikog pokolja koji se dogodio na tom području - rekao je Dačić.

On je podsetio je da je na tom stratištu stradalo više od 150 dece mlađih od 13 godina.

Ministar je ocenio da je to reakcija kojom Hrvati zapravo žele da poruče:"Ne možete nam ništa".

Ali takva jedna politika, dodao je, ne doprinosi razvoju boljim odnosima naših dveju država i sigurno je da to nisu vrednosti za koje se borila i bori Evropa, jer se Evropa borila protiv fašističke ideologije.

Kao najgore u svemu tome je to, smatra Dačić, što u finansiranju svega učestvuje Vlada Hrvatske.

Objašnjava da su u pitanju dvostruki standardi onih koji su već u EU.

S druge strane, Srbija stalno podseća i poziva na reagovanje ne zato što, kako kaže Dačić, imamo nešto protiv već reagujemo na činjenice koje su "kamen u cipeli".

Dačić je zaključio da Srbija i Hrvatska zadugo Oluju neće tumačiti na isti način, kao što, kako je rekao, oni i dan danas neke događaje iz Drugog svetskog rata tumače na drugačiji način.

Foto: Tanjug/MSP/Ognjen Stevanović

FRAPIRAN SAM PREDLOZIMA DA KOSOVO TREBA PUSTITI U INTERPOL

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić kaže da je bio iznenađen kada je čuo predlog lidera pojedinih opozicionih stranaka da Kosovo treba pustiti u Interpol i dati mu stolicu u UN.

- Bio sam frapiran kada sam pročitao da je Saša Janković izjavio "što ne bi Kosovo pustili u Interpol" ili kada Boris Tadić kaže "što ne bi dali Kosovu stolicu u UN" - rekao je Dačić za TV Pink.

Sa današnjim predsednikom Aleksandrom Vučićem, dodaje, učestvovao je od 2012. godine u dijalogu sa Prištinom i priseća se da su godišnje imali i više od 40 razgovora u Briselu.

- Imali smo situacije da se desi da ceo dan ne postignemo dogovor oko toga da li će u nekom našem sudu na KiM biti mesto, dva, tri više za Srbe. Pritiskali su nas, govorili da ćemo uništiti karijere i onda dođe neko i kaže "što im ne bi dali" - kaže Dačić.

Još se pita "kakvu to politiku mi želimo da vodimo" i "hoće li neko da definiše šta je naša politika".

O pokretanju unutrašnjeg dijaloga o rešavanju pitanja KiM kaže da Srbija želi da pronađe trajno rešenje.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • pirke

    9. avgust 2017 | 20:25

    I meni nije zgodno tebe da slusam kad pricas a poludim kad te cujem da pevas !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA