PRDEŽ-DIJAGNOSTIKA: Evo kako gasovi mogu da otkriju da li imate rak ili neku drugu bolest!

Verovali ili ne, ali gasovi koji nastaju u našim crevima mogu mnogo da nam otkriju o zdravlju našeg sistema za varenje. Međutim, pošto je lekarima do sada bilo veoma nezgodno da proučavaju miris i sastav prdeža, izmišljena je pilula koja može mnogo da im olakša stvar

  • 2

Naučnici veruju da gasovi koje ispušta naše telo mogu da nam otkriju postojanje čitavog niza bolesti, kao što su to na primer rak debelog creva ili sindrom iritabilnog kolona, ali i razni drugi problemi kao što su alergije na hranu i drugi poremećaji ishrane.

Da li mirisanje prdeža može da izleči rak?

Da li ste znali da u crevima imate čak 15 kg otrova? Evo kako da ih izbacite (RECEPT)

No, analize poput “njuškanja” ljudskog prdeža ili proučavanje izmeta pokazale su se kao nedovoljno pouzdane, a pritom su i vrlo neprijatne medicinaru koji ih izvodi. Sada je australijski elektroinženjer Kuroš Kalantar-Zadeh došao do čak dve efikasne metode. U pitanju su fekalna fermentacija i “gas-sensing” kapsule.

Zašto nam sopstveni prdež ne smrdi toliko kao tuđ?

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Fekalna fermentacija svodi se na inkubaciju fecesa u uslovima sličnim kakve ima u debelom crevu. Drugim rečima, kašika izmeta se stavi u teglicu i poklopi poklopcem koji sadrži specijalno dizajniran senzor. On detektuje svaki molekul koji ispari unutar tegle i putem aplikacije za mobilni telefon šalje informacije koje lekarima mogu biti od koristi.

Zašto više prdimo kad smo u avionu? (VIDEO)

Foto: Nam HA/RMIT Foto: Nam HA/RMIT

Takođe, Kalantar-Zadehov tim s Kraljevskog instituta u Melburnu osmislio je i specijalnu pilulu koja ima moć da snima situaciju bukvalno “sa lica mesta”, iz samih naših creva. Jedna kapsulica, veličine 10 milimetara, proguta se, a kad se sjuri kroz digestivni trakt i stigne do creva, počinje njena misija. Ona senzorima detektuje sva isparenja u crevima i bežičnim putem šalje informaciju lekaru.

Zašto od pasulja prdimo? (VIDEO)

Foto-ilustracija: OnlyHDWallpapers.com Foto-ilustracija: OnlyHDWallpapers.com

Pritom je u pitanju nimalo skupa metoda, pošto bi ova dijagnostička pilula koštala manje od 1000 dinara, a pritom je za pacijenta minimalno mučna, za razliku od kolonoskopije.

- Mi znamo da crevni mikroorganizmi kao produkt svog metabolizma proizvode gasove, ali veoma malo znamo o tome kako čitav taj proces utiče na naše zdravlje. Sada imamo mogućnost da precizno izmerimo njihovo oslobađanje, a samim tim i da spoznamo kako hrana koju jedemo utiče na celokupan proces varenja, ali i da do tančina izučimo sve gastrointestinalne bolesti – rekao je profesor Kalantar-Zadeh.

Nepristojne navike su dobre za zdravlje

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA