Samo vi ne perite zube! Evo šta će da vas snađe!

Kada vidite od čega sve možete da obolite zbog nepranja zuba, možda ćete od sada na higijenu usta gledati kao na ulaganje u sopstveno zdravlje!

  • 5

Istraživanje predstavljeno u BBC-evoj emisiji jasno je pokazalo koje sve komplikacije možete očekivati ukoliko ne perete redovno zube. Naime, stomatolog Kristofer Van Tuleken je, u saradnji sa svojim kolegama sa Stomatološkog fakulteta u Birmingenu, na sebi izvršio mali eksperiment - tokom dve nedelje prao je samo zube na jednoj strani usne duplje, dok je na drugoj preko zuba i desni nosio zaštitu od gume kako četkica ne bi mogla da dopre do njih. Ishod neodržavanja higijene "pokrivene" strane usta bio je zapanjujući!

Na njegovim desnima značajno se razvio zapaljenski proces (paradontopatija) koji je uzrokovao krvarenje desni prilikom prvog četkanja zuba nakon dvonedeljnog "posta".

Osim ovoga, usledilo je još jedno neprijatno iznenađenje. Nalazi krvi dr Van Tulekena pokazali su da je njegov imuni sistem značajno opao - bela krvna zrnca imala su smanjenu efikasnost u odbrani od ćelija "napadača" virusa i bakterija.

Lekari su zaključili da je ovo dokaz da je zapaljenje desni, koje svi uzimamo zdravo za gotovo, zapravo uzrok mnogih zdravstvenih poremećaja koji nastaju ukoliko ovo stanje potraje ili vam nepranje zuba postane praksa.

Foto: Foter/aéroporc Foto: Foter/aéroporc

Kao najčešća oboljenja izazvana hroničnom upalom desni navedena su - upale organa i česte crevne infekcije, oštećenja kardiovaskularnog sistema, infarkt, dijabetes tipa 2, ali i Alchajmerova bolest i razvoj raznih vrsta kancera.

Dr Van Tuleken je naglasio da, iako se školovao za stomatologa, do sada nije mnogo znao o tome koliko paradontopatija može biti opasna po kompletno zdravstveno stanje jednog čoveka jer se u stomatološkoj praksi desnima nepravedno posvećuje znatno manje pažnje nego zubima.

Foto: Foter/Justin Shearer Foto: Foter/Justin Shearer

On je dodao da jednako rizično može da bude nepravilno pranje zuba, a pod tim, pre svega, podrazumeva brzinsko četkanje zuba koje ljudi smatraju dovoljnim za održavanje svakodnevne higijene.

- Dva minuta je minimum kada govorimo o tome koliko bi pranje zuba trebalo da traje. U tom smislu, jednako je važno i ispiranje usta. Tokom ta dva minuta ne uzimajte vodu i ne ispirajte pastu! Poenta je da samo četkate zube sa svih strana, uz jedno završno ispiranje. U suprotnom, fluor iz paste za zube neće imati nikakvu funkciju.

(Telegraf.rs / DailyMail)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zla devojčica

    4. jun 2015 | 08:18

    Ceo život vodim računa ali isto tako ceo život imam problema sa zubima. Kad sam imala 2 godine, padnem s neke bebece bicikle i slomim oba gornja prednja zuba. Oni izvade ostatak medjutim sledece godine to sve zagnoji pa su vadili i ostatak zubica koji je ostao zaglavljen u desnima. Kaze zubar da mozda nikad necu dobiti nove zube jer ih je silina udarca povukla gore. Moji se pomirili s tim, ja mala pa i ne znam sta to znaci. Imam oko 5 godina i odemo mi na more i oni izrastose ali jedan preko drugog i naravno morala sam da nosim fiksnu protezu. Sto je u nasoj Srbiji preskupo, ali posto nisu bili previse preklopljeni nije nam bilo strasno. Ali morala sam 2-3 puta da ih popravljam her tesko je prati zube izmedju pa se skupi karijes. Posle neki 5-6 razred, udarim glavom u lavaboo i slomim jedan od tih zuba ali ne previse. Za to vreme imala sam problema sa fistulama, kvarovima iako sam redovno prala zube i to pravilno. Vec u srednjoj skoli moji skupili za protezu, ali morala sam da zamenim neku plombu i da popravim jos nesto. Krene ona da busi kad otkriie da je plomba prikljestila nerv i to tako bilo godinama (8-9) i sva sreca da sam imala anesteziju posto je bol bio uzasan i preko iste. Pa sam prvo morala da cekam to umrtvaljenje nerva ili kako vec. Kad je to bilo gotovo, kaze ona meni da kada se zavrsi terapija da ce onda nadograditi taj prednji zub i popraviti sta je izmedju njih ostalo, i dobro ja imala protezu skoro 2 godine, vodila racuna rigorozno pa cak i o ishrani. Medjutim meni pocelo nesto da gnoji iznad tih prednjih zuba, nije bolelo mnogo ali eto. Odem ja na kontrolu kaze ma nije nista. Skinem protezu, odem da mi uradi to kad pocne da histerise OMG TO JE PROCES JAOOOOOO , MORACEMO DA GA VADIMO NEMA SPASAAAAA ja sam pala u takvu depresiju , 2 godine se mucis da bi izvadio zub zbog kog se mucis, uz rizik da se implant nikad ne prilagodi. Odvede mene mama na stomatoloski fakultet i tamo su bila 2 jako fina hirurga, koji su mi rekli da ne brinem. Operisali su mi cistu i nekako spasli zub. Dan danas me zabole desni zbog reza kog sam imala i u strahu sam od bolova u zubima, sad mi rastu osmice i verujte mi da perem zube kad god stignem. Zahvaljujuci svojim zubima doktorirala sam stomatologiju a da nikad nisam otvorila knjigu.

  • Tutor

    4. jun 2015 | 12:01

    70% su geni, 30% je higijena.

  • Zeljko

    21. jun 2015 | 12:29

    U suprotnom fluor iz paste nece delovati i mi cemo biti vise pametni...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA