CELOG ŽIVOTA SU NAS LAGALI: Evo da li srce stvarno može da boli!

Saznajte odgovor na to da li srce može da boli i kako možete sebi možda i da spasite život

  • 0

Sigurno ste mnogo puta čuli da neko kaže "boli me srce" i isto toliko puta kako neki "pametnjaković" objašnjava da "srce ne može da boli jer nema receptore za bol". Kako bismo rešili ovu misteriju i saznali šta je istina, a šta mit, kontaktirali smo Doc. dr Nebojšu Tasića, načelnika Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" i predsednika udruženja HISPA centara (udruženje centara za hipertenziju i prevenciju infarkta i šloga).

Imate bol u grudima? Pozovite lekara odmah!

Pet signala da će ZA MESEC DANA da vas strefi INFARKT!

Iako se može reći da sam srčani mišić ne sadrži receptore za bol, srce ipak može da boli. I ne samo to, već je taj bol jedan od najgorih koje čovek može da doživi.

- Srce nije samo srčani mišić, odnosno miokard. Ono se sastoji iz tri sloja, spoljašnjeg omotača, perikarda, zatim mišića, miokarda i unutrašnjeg sloja, endokarda. Sam miokard ne sadrži receptore za bol, ali omotač, perikard sadrži, tako da srce i te kako može da boli - rekao nam je dr Tasić.

Međutim, saznali smo mnogo više o tom misterioznom bolu srca, koji je, ispostavilo se, ne samo istinit, nego je i veoma važan pokazatelj zdravstvenog stanja ovog organa.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

- Razlikujemo dve osnovne vrste bola srca. Prvi je posledica angine pektoris, odnosno suženja ili začepljenja koronarne arterije. Potpuno začepljenje vodi do infarkta miokarda i to je jedan od najgorih bolova koje čovek može da doživi. Bol se javlja kao posledica nedovoljne ishranjenosti srca, zbog oslabljenog dotoka krvi - kaže dr Tasić

Pacijenti koji boluju od takozvane stabilne angine pektoris, uglavnom nemaju nikakvih problema dok ne krenu da se penju uz stepenice ili hodaju uzbrdo, a tada se javlja bol.

- Druga vrsta bola je posledica zapaljenja srčanog omotača. odnosno, perikarditis - objašnjava on.

Foto-ilustracija: FreeDigitalPhotos/tungphoto Foto-ilustracija: FreeDigitalPhotos/tungphoto

Dakle, srce može da boli i to veoma intenzivno, ali ono što je najvažnije je to da taj bol može da nagovesti loše stanje ovog organa i na taj način omogući pacijentu da preduzme određene mere pre nego što bude prekasno.

Dr Tasić kaže da je prevencija mnogo efikasnija od lečenja i apeluje na ljude da se jave lekaru ako osete bol u srcu, kako bi utvrdili da li im je potrebno lečenje, jer ako dođe do srčanog udara ili bolest ode predaleko, lečenje je mnogo teže. U HISPA centrima postoje kompletno obučeni timovi lekara i ljudi mogu da se obrate ako osete bol u srcu, koji se opisuje kao specifično, tupo stezanje u unutrašnjosti grudi.

- A, kardiolozi su četo i lekari za dušu. Ipak postoji određena misterija vezana za bol u srcu, a to je kad srce boli zbog neuzvraćene ljubavi, što medicina, još uvek, ne može da objasni - našalio se na kraju dr Tasić.

Od danas Telegraf pratite i na Vajberu!

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA