Električni automobili mogu da napajaju kuću, ali postoji jedan veliki problem

Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Tanjug/AP

Iako električni automobili sve češće nude mogućnost da se koriste kao velike baterije za napajanje domaćinstva, nova testiranja pokazuju da ova ideja u praksi ima ozbiljna ograničenja. Funkcija poznata kao V2L (vehicle-to-load) omogućava napajanje uređaja direktno iz automobila, ali uz značajne gubitke energije.

Test koji je sproveo nemački ADAC obuhvatio je više modela električnih vozila i pokazao da je stvarna efikasnost niža nego što se očekuje. Iako sistem tehnički radi bezbedno, potrošnja energije tokom korišćenja značajno raste.

Skrivena potrošnja smanjuje efikasnost sistema

Glavni problem kod korišćenja električnog automobila kao izvora energije je dodatna potrošnja struje u samom vozilu. Tokom testiranja zabeležena je stalna potrošnja koja ide i do 500 W, čak i kada se napajaju relativno mali uređaji.

To znači da deo energije ne odlazi direktno na uređaje, već se gubi na unutrašnje sisteme automobila koji moraju da održavaju rad V2L funkcije.

U praksi, to dovodi do situacije da se čak i mali potrošači, poput rashladnih kutija, dugoročno pokazuju kao energetski neefikasni kada se napajaju iz vozila.

Razlike između modela i ograničenja u praksi

Rezultati testa pokazuju da različiti električni automobili imaju različite nivoe potrošnje. U zavisnosti od modela, dodatna potrošnja kretala se od oko 390 do 500 vati.

Među testiranim vozilima, najnižu potrošnju imao je Kia EV5, dok je Renault 5 imao najvišu. Kod jednog modela, BMW iX3, nije bilo moguće precizno izmeriti potrošnju.

Iako sistem u osnovi funkcioniše bezbedno i bez oštećenja vozila, test pokazuje da proizvođači još uvek nisu u potpunosti optimizovali ovu tehnologiju za svakodnevnu upotrebu.

Potencijal postoji, ali uz ograničenja

Iako V2L funkcija ima potencijal da u budućnosti postane korisna kao rezervni izvor energije, trenutni rezultati pokazuju da efikasnost još nije na nivou koji bi opravdao širu primenu u domaćinstvima.

Problem nije u bezbednosti, već u energetskim gubicima i složenosti sistema koji troši više nego što se očekuje.

Zbog toga se ova funkcija trenutno više vidi kao dodatna opcija nego kao realna zamena za klasične kućne baterijske sisteme ili električnu mrežu.

(Telegraf.rs)