Održana The Future is Now konferencija: Međunarodni i domaći stručnjaci upozoravaju na rastuće sajber pretnje

Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Nikola Anđić

U Comtrade kampusu u Beogradu održana je regionalna konferencija "The Future is Now 2025", koja je okupila vodeće stručnjake iz oblasti sajber bezbednosti iz čitavog regiona. Jučerašnji događaj kompanije Comtrade System Integration obuhvatio je niz predavanja i panel diskusija posvećenih najaktuelnijim izazovima u digitalnoj bezbednosti.

Konferenciju je otvorio Netanel Amar, direktor i suosnivač kompanije Cynet Security, koji je postavio fundamentalno pitanje o evoluciji sajber bezbednosti. Amar je istakao da iako se broj alata za zaštitu kontinuirano povećava, troškovi sajber kriminala istovremeno rastu, što ukazuje na probleme u trenutnom pristupu zaštiti. Prema njegovim projektovanjima, do kraja decenije očekuje se 55 milijardi sajber napada svake nedelje, pri čemu će glavni pokretač ovog porasta biti veštačka inteligencija. Kao alternativu fragmentiranim sistemima, predložio je fokusiranje na all-in-one platforme za sajber zaštitu.

Foto: Nikola Anđić

Miri Varbicki iz kompanije Stellar Cyber predstavila je napredna analitička rešenja za otkrivanje pretnji u najkompleksnijim delovima sajber prostora. Njena prezentacija fokusirala se na osvetljavanje "najprikrivijih" segmenata digitalnih sistema gde se tradicionalno skrivaju napadači.

Foto: Nikola Anđić

Socijalni inženjering i upravljanje privilegovanim pristupom

Prvi panel diskusije bio je posvećen napadima baziranim na socijalnom inženjeringu, gde su učestvovali Mikele Barbijero iz kompanije Cynet Security, Tomaš Jonijak iz Delinea, Nenad Popović iz ADDIKO banke i Dragan Ilić iz Palo Alto Networks-a, dok je moderator panela bio Mile Jelić, stručnjak za sajber bezbednost iz kompanije Comtrade.

Foto: Nikola Anđić

Barbijero je objasnio da veštačka inteligencija ne samo što povećava broj napada, već značajno podiže i njihov kvalitet. Više nije reč o izboru između kvaliteta i kvantiteta - oba aspekta su sada na visokom nivou. Popović je istakao da su ljudi i dalje najslabija karika u sajber bezbednosti, posebno zbog nedovoljnog razumevanja tehnologije koju koriste i problematične prakse deljenja digitalnih identiteta.

Ilić je ukazao na dualnu prirodu veštačke inteligencije, naglašavajući da organizacije moraju razmišljati kako da iskoriste AI u svojim odbrambenim sistemima, a istovremeno kontrolišu način na koji zaposleni koriste AI alate. Jonijak je posebnu pažnju posvetio zaštiti dece na internetu, ističući složenost edukacije mladih o digitalnim pretnjama u vremenu kada je uobičajeno trenutno deljenje sadržaja na društvenim mrežama.

Foto: Nikola Anđić

Jonijak je takođe predstavio svoje viđenje evolucije privilegovanog pristupa koji prevazilazi tradicionalne PAM alate. Njegovo predavanje fokusiralo se na napredne tehnike upravljanja pristupom koje bolje odgovaraju savremenim potrebama organizacija.

Borba protiv digitalnih prevara i proaktivna odbrana

Žulijien Loran iz Group-IB objasnio je kako kombinacija tehnologije i međunarodne saradnje može efikasno da se suprotstavi digitalnim prevarama. Loran je istakao važnost koordinisanih pristupa između različitih aktera u sajber bezbednosnoj zajednici i ulogu cloud tehnologija u ovoj borbi.

Toni Bilić iz Fortinet-a predstavio je koncept deception tehnologije kao ključnog elementa prelaska sa reaktivne na proaktivnu odbranu. Ova tehnologija funkcioniše tako što pokušava da namami napadače koji su već uspeli da uđu u mrežu, koristeći "mamce" koji imitiraju pravu produkciju. Bilić je detaljno objasnio kako sistem koristi specijalne tokene koji služe za praćenje kretanja napadača kroz mrežu.

Foto: Mateja Beljan

Dragan Ilić je u svom drugom nastupu predstavio upravljanje napadnom površinom kroz SecOps pristup kao neizbežan stub proaktivne sajber odbrane. Његovo predavanje fokusiralo se na identifikaciju i upravljanje svim potencijalnim tačkama ulaska koje napadači mogu da iskoriste.

Foto: Mateja Beljan

Transformacija kroz upravljane bezbednosne servise

Drugi panel konferencije bavio se transformacijom sajber odbrane kroz upravljane bezbednosne servise. Učesnici panela bili su Žulijana Pilar iz Cynet Security, Miri Varbicki iz Stellar Cyber, Dejan Dušić iz AIK grupe i Nebojša Nenezić iz UNIQA kompanije.

Panel je istražio kako organizacije mogu da iskoriste spoljne ekspertize i resurse za jačanje svojih odbrambenih kapaciteta, kao i prednosti outsourcing modela u sajber bezbednosti. Diskusija je obuhvatila praktične aspekte implementacije upravljanih servisa i njihov uticaj na ukupnu bezbednosnu poziciju organizacija.

Konferencija je zaključena koktel prijemom, tokom kojeg su učesnici imali priliku za dodatnu razmenu iskustava i uspostavljanje poslovnih kontakata. Događaj je potvrdio važnost regionalne saradnje u oblasti sajber bezbednosti i potrebu za kontinuiranom edukacijom stručnjaka o novim pretnjama i tehnologijama.

(Telegraf.rs)