"Bilo je vreme...": Legendarna teniserka uz smešak komentarisala zabranu trans osobama da se takmiče na OI

M. B.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Tanjug/AP

Vest da je međunarodni olimpijski komitet zabranio transrodnim ženama da se takmiče u svim ženskim disciplinama prilično je odjeknula u svim delovima sveta, a sada je reagovala i slavna teniska šampionka Martina Navratilova koja je u ovu informaciju prihvatila sa velikim zadovoljstvom.

- Bilo je vreme - počela je uz smajli Navratilova, a onda zaključila:

- Hvala vam što ste konačno obratili pažnju na realnost i zaštitili ženske kategorije - napisala je Navratilova.

Nakon toga je u novoj objavi korigovala i naslov da je zabranjeno transrodnim ženama, već je to nazvala drugim imenom.

- Naslov je pogrešan. Nije zabranjeno trans osobama u ženskom sportu, nego je muškarcima zabranjeno da se takmiče u ženskom sportu - apostrofirala je Navratilova.

Ovo ograničenje se odnosi na pravo učešća u bilo kojoj ženskoj kategoriji na Olimpijskim igrama, ali i bilo kom drugom događaju pod okriljem Međunarodnog olimpijskog komiteta. To uključuje pojedinačne i ekipne sportove.

Igre će sada biti ograničene na biološke žene, a sve će biti utvrđeno na osnovu jednokratnog genetskog testa.

(Telegraf.rs)