TEMA TELEGRAFA: Zašto srpske domaćice nemaju platu i penziju?

Srpski zakoni ne predviđaju isplatu bilo kakve nadoknade za domaćice, iako ih u našoj zemlji ima više od pola miliona

Domaćice u Srbiji ne mogu da primaju platu jer to nije zakonski predviđeno, dok bi penziju mogle da dobiju jedino ukoliko same sebi uplaćuju radni staž. Iako u Srbiji ima skoro 600.000 domaćica, ne postoji saglasnost za uvođenje bilo kakve finansijske nadoknade koju bi mogle da dobiju.

Istraživanje koje je obavio Republički zavod za statistiku pokazuje da u Srbiji ima 599.371 domaćica, koja godišnje potroše 730 sati, odnosno više od 90 radnih dana na kuvanje, čišćenje, spremanje kuće, pranje i peglanje. Ipak, bez obzira na sve to, one nemaju radni staž, pa samim tim ni osnovu za platu. Takođe, nijednim zakonom u našoj zemlji nije predviđeno da one treba da primaju bilo kakvu vrstu nadoknade.

-  Penziju može da prima onaj koji je radio, pa mu je poslodavac uplaćivao radni staž ili ukoliko su to pojedinci uplaćivali sami sebi. Naši zakoni ne predviđaju nikakvu nadoknadu za domaćice, a i ukoliko bi one primale tako nešto, postavlja se pitanje da li bi isto trebalo da primaju i ostale žene ili muškarci koji su zaposleni, a ipak, nakon dolaska kući obavljaju iste poslove - kažu u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike.

Ipak, kako napominju u ovom ministarstvu, domaćice kao i druge nezaposlene osobe, studenti i đaci koji su stariji od 15 godina imaju mogućnost da sami sebi uplaćuju penzijsko i invalidsko osiguranje i na taj način obezbede penziju. Mogu da biraju jednu od 13 osnovica osiguranja, nezavisno od školske spreme.

Kako bi nešto preduzele sa ciljem popravljanja statusa domaćica, članice Samostalnih sindikata građevinarstva, šumarstva i putne privrede uputile su zahtev Republičkom parlamentu u kojem su tražile da država pronađe način da se domaćicama prizna rad. U tome se nije značajno odmaklo.

Međunarodna organizacija rada pre dve godine je usvojila Konvenciju o radu, u kojoj je definisala kako bi osobe koje rade kod kuće trebalo da imaju minimalne standarde zaštite, odnosno zagarantovani minimum prava i minimalnu penziju. Ovu konvenciju su prihvatile mnoge zemlje, međutim, Srbija nije među njima.

(Marija Stojanović)