Sedam dana nisu ustajali iz kreveta i jeli su 6.000 kalorija brze hrane! Saznajte šta im se desilo

Šest muškaraca dobilo je neobičan zadatak, da leže prikovani za krevet i jedu samo brzu hranu tokom sedam dana. Evo kakve promene su nastale u njihovom zdravstvenom stanju

Za ovaj neobični eksperiment, regrutovano je šest ljudi, a njihov zadatak je bio da svakodnevno jedu brzu hranu i to 6.000 kalorija, tokom sedam dana. Pored toga, oni su sve vreme bili prokovani za krevet, bez ikakvih fizičkih aktivnosti.

Tokom eksperimenta učesnici su bili smešteni u bolnici, gde su praćene promene u njihovom zdravstvenom stanju.

Istraživači sa Templ univerziteta u Filadelfiji, Ginter Boden i Salim Merali, kažu da je cilj ovog eksperimenta bio da pokažu kako ishrana koju smatramo uobičajenom može da dovede do dijabetesa tipa 2.

Insulinska rezistencija i ishrana

Ishrana učesnika eksperimenta sastojala se od pice, hamburgera, pomfrita i ostalih proizvoda koje svakodnevno jedemo.

- Ovde smo pokazali kako uobičajena ishrana utiče na zdrave muškarce, koji nisu gojazni, kada unose dva do dva i po puta više kalorija nego što ima je potrebno. Već posle dva dana njihove masne ćelije su razvile rezistentnost na insulin, i to kod svakog od šest učesnika – rekli su istraživači.

Nakon sedam dana, svaki od učesnika se ugojio 3,5 kilograma u proseku, pokazivao je znake rezistentnosti na insulin i znake oksidativnog stresa.

Gojaznost je danas sve prisutnija širom sveta i povezana je sa nizom zdravstvenih problema poznatih pod zajedničkim imenom metabolički sindrom. Rezistentnost na insulin je ključna stvar kad je ovaj sindrom u pitanju, ali naučnici još uvek nisu uspeli da odgonetnu mehanizam kako ti gojaznost utiče na ovaj sindrom.

Želite mišljenje stručnjaka? Konsultujte se sa sertifikovanim lekarima u samo tri klika na www.eklinika.rs.

(Telegraf.rs / DailyMail)