Devojčica iz Pančeva se porodila, a nije ni znala da je trudna: Kako je to moguće?

Koje simptome žena ne primećuje ili ih (ne)svesno ignoriše

Foto-ilustracija: Marko Jovanović, Profimedia

U selu kod Pančeva juče se desio nesvakidašnji slučaj. U bolnicu je trebalo da bude prevezena devojčica od 16 godina - zbog bolova u stomaku i krvarenja. Ipak, neimenovana devojčica ubrzo je postala mama i ne stigavši do porodilišta. Rodila je bebu od 2.500 grama - u vozilu Hitne pomoći.

Prema našim informacijama mlada majka nije ni znala da je trudna. Navodno, imala je uredne cikluse, ističući čak da je menstruacija u toku, zbog čega su svi bili vrlo iznenađeni kada je krenuo porođaj.

Do sada smo čuli brojne vesti iz sveta i Srbije o ženama koje su se porodile, a nisu ni znale da su trudne ili su saznale mesec dana pred porođaja.

Uvek se nameće isto pitanje: Kako je moguće da su trudne, a da to ne znaju?

Trudnoća sa sobom nosi mnogo simptoma koji teško mogu da prođu neopaženo. Mučnine, gorušica, pritisak na bešiku, povećan apetit, širenje stomaka, oticanje stopala, zglobova i prstiju samo su neki od simptoma.

Prvi znak trudnoće je izostanak menstruacije, ali mnoge žene su se susrele sa situacijom da imaju ciklus i tokom trudnoće, pa da čekaju dete otkriju tek u 3, 4 mesecu.

Foto: Profimedia

Doktorka i ginekolog Katrin Šarp kaže da se ovakvi slučajevi dešavaju u jednoj od 500 trudnoća.

- Dešava se da ženama test na trudnoću bude negativan, iz nekoliko razloga - urade test previše rano ili ne prate uputstva testa. Događa se da na vešu primete mrlje krvi, što je uobičajeno u trudnoći, od čega pomisle da je menstruacija. Uostalom, mnoge žene nemaju redovan menstrualni ciklus - kaže doktorka a prenosi Bebac.com.

- Mnogi lekovi takođe mogu da poremete menstruaciju. Kada ove žene nemaju menstruaciju po nekoliko meseci, često pomisle da je zbog toga. Fizički, neke žene se ne promene mnogo tokom trudnoće, a dame koje su inače punije imaju više predispozicija za to - objašnjava dr Šarp.

Mnoge žene nemaju uobičajne simptome trudnoće - vrtoglavicu, mučninu, oticanje nogu, a do zanemarivanja trudnoće može da dođe i u slučajevima kada žena zbog mentalnih poremećaja ne prepoznaje simptome.

Foto: Profimedia, Wavebreak

Psihijatar dr Ruta Nonaks naglašava da to nije uvek slučaj, i da se dešava da žene koje su mentalno potpuno zdrave, takođe budu trudne po nekoliko meseci, a da to ne znaju.

- Najčešće je reč o ženama koje imaju neregularan ciklus, nemaju uobičajene simptome trudnoće ili imaju dijagnozu steriliteta.

Iskusni ginekolozi kažu da je nemoguće ne primetiti simptome trudnoće. U prvih nekoliko meseci ciklus može da se odvija bez prekida, ali nakon toga postaje sve oskudniji i prekida se. Materica raste, grudi otiču, bolne su na dodir, beba počinje da se pokreće u stomaku. Ove simptome žena može da prihvati, a neke ignorišu.

Foto: Pixabay.com

Za "nepoznatu trudnoću" kažu da nikako ne može da bude medicinski fenomen, već samo problem psihološke prirode.

Kada kažemo trudnica svako pomisli na ženu sa stomakom, ali činjenica je da postoje žene kod kojih stomak ne mora da bude mnogo izražen pa čak ni u poodmakloj trudnoći.

Negiranje trudnoće može da bude od velike opasnosti za mamu i bebu jer takva trudnoća nije kontrolisana od strane lekara.

VIDEO: Sa stomakom do zuba zaplesala trbušni ples, a onda i sa bebom u naručju

(Telegraf.rs/B.K.)