Pubertet je doba otuđenja dece od roditelja, a ovo su "magične rečenice" u razgovoru sa tinejdžerima

Adolescencija je vreme kada se deca zatvaraju i retko pristaju na iskren razgovor sa roditeljima

Foto: Shutterstock

Period adolescencije je izazov za svakog roditelja, ali i za decu koja se zatvaraju, manje razgovaraju sa ukućanima, imaju potrebu za osamljivanjem...

Umesto komunikacije sa starijima tinejdžeri najčešće pribegavaju pisanju dnevnika ili poveravanju vršnjacima, što je za ovaj period u odrastanju potpuno normalno i za očekivati.

- Period adolescencije podrazumeva neku vrstu otuđenja od roditelja i potrebu da deca što više vremena provode sama, u svojoj sobi i sa svojim vršnjacima. To nije ništa neobično za taj uzrast, a to koliko će tinejdžer imati poverenja da roditeljima kaže probleme koje ima, zavisi od odnosa koji su sa decom gradili u predpubertetskom periodu - kaže za Telegraf.rs psiholog Ljubica Bogetić.

Ona ističe da je važno sa decom ostvariti komunikaciju da mogu da se povere ukoliko trpe vršnjačko nasilje, ako su napravili neki problem ili ga imaju, a za koji je potrebna pomoć odraslih.

- Deca se u tom uzratu otvaraju se roditeljima onoliko koliko procene da je potrebno. Oni poznaju dobro mame i tate i znaju kako bi mogli da reaguju na određenu situaciju. Kada bi mogli da se dovedu u situaciju da budu kažnjeni ili da istrpe kritiku, a kada će roditelji sa prihvatanjem i razumevanjem prihvatiti njihovu priču - objašnjava psiholog.

Foto: Shutterstock

Ona navodi da ne postoji “čarobni štapić” koji će popraviti odnos roditelja i dece u tinejdžerskom periodu naročito ako poverenje nije izgrađeno ranije.

Magične rečenice u komunikaciji

- Rečnice poput "to što se desilo ništa nije strašno", "svaka situacija ima rešenje" ,"imaš našu podršku i razumevanje", mogu da zvuče pozitivno na adolescente i pomognu da se otvore i počnu da govore o tome šta im se dešava, ali samo pod uslovom da emocije i ponašanje roditelja prate izgovoreno. Deca imaju odličnu intuiciju i savršeno znaju kako će roditelj odreagovati - ističe Bogetić, koja se bavi razvojnom psihologijom.

Ona napominje da je komunikacija daleko lakša u odnosima u kojima postoji poverenje, ali i da deca u tom uzrastu vole kada im se da na značaju i kada se poštuju njihovi izbori.

Foto: Pixabay

I psihoterapeut Jasmina Stefanović smatra da je poverenje koje deca imaju u roditelje ključ za komunikaciju u pubertetu, ali da postoje situacije u kojima su tinejdžeri , ipak, malo opušteniji.

- Kada se vozite negde porodično, pustite ih da odaberu muziku i dajte im do znanja da su njihovi izbori bitni. Ako shvate da prihvatate to što oni hoće to je put da ih opustite - objašnjava Stefanović za Telegraf.

Ona dodaje da je jedna od dobrih metoda za podsticanje vašeg adolescenta na razgovor obavljanje kućnih poslova u njihovom društvu ili gledanje filma po njihovom izboru.

Postavljajte jasna pitanja

- Ako od tinejdžera hoćete odgovore, postavljajte jasna i nedvosmislena pitanja i ne očekujte da vam kažu ono što vi kao roditelj hoćete, već saslušajte i prihvatite njihov odgovor bez drame i kritike. Tinejdžeri su na putu odrastanja i očekuju da poštujete njihovu ličnost i mišljenje - poručuje psihoterapeut.

Ona savetuje da roditelji u ovom periodu izbegavaju da vrše pritisak na decu.

- Nemojte insistirati da vam odmah odgovore na nešto što ih pitate, naročito ako se to odnosi na dešavanja u školi. Izbegavajte klasična pitanja tipa onih "kako je danas bilo u školi", a više se fokuisrajte na emocije, pa pitajte "šta te je danas iznenadilo" ili "da li te je nešto potreslo"- preporučuje psihoterapeut.

Stefanović, takođe savetuje da sa vašim tinejdžerima pričate u opuštenijoj atmosferi, kao što je, na primer, šetnja u prirodi.

- Ključ njihovog verovanja vama u ovom uzrastu i jedini njihov motiv da vam se otvore je, ipak, odnos poverenja koji ste sa njima izgradili kroz odrastanje - zaključuje Stefanović.

Video: Tata, ne blamiraj me: Otac video ćerku kako se snima za Tik-Tok pa je naučio lekciju

(Telegraf.rs)