≫ 

Šta bi trebalo da uradite ako se saobraćajna nezgoda desila u vašoj blizini?

Ukoliko ste se našli u situaciji da budete svedok saobraćajne nezgode, to mogu biti traumatične okolnosti koje zahtevaju smirenu, trezvenu i pravovremenu reakciju

  • 3
Saobraćajna nesreća Foto: Pixabay.com

Ako ste tokom vožnje videli saobraćajnu nezgodu blizu vas, vaša reacija će u velikoj meri da zavisi od težine udesa, ali postoje opšte smernice koje treba imati na umu. Uz ove savete bićete spremniji da pomognete kolegama vozačima dok ne stigne profesionalna pomoć.

Osigurati svoju bezbednost

Ukoliko ste saobraćajnu nezgodu videli u toku vožnje, zaustavite se sa strane puta najmanje 30 metara od mesta događaja i uključite sva 4 žmigavca. Ova udaljenost je jako važna jer ne treba da dovedete sebe i svoje vozilo u opasnost zbog polomljenog stakla, goriva koje curi ili plamena.

Nikada ne treba pretpostavljati da neko drugi zove policiju. Čak i ako vam se čini da je udes mali, policija mora da se obavesti. Operateru je potrebno reći da ste svedok saobraćajne nezgode, lokaciju, broj ljudi, kao i sve druge relevantne detalje.

Proveriti učesnike u saobraćajnoj nezgodi

Nakon što ste se uverili da je sigurno da priđete mestu saobraćajne nezgode, proverite stanje učesnika u udesu kako biste bili sigurni da su dobro i ponudite pomoć samo ako ste u mogućnosti da im pomognete.

Iako ovakva situacija može da bude emotivno veoma uznemirujuća, pokušajte da se držite činjenica i upamtite da nije vreme za procenjivanje čija je krivica za nezgodu ili donošenje zaključaka na osnovu mišljenja vozača.

Ako je u pitanju teška saobraćajna nezgoda, osim ako ne postoji rizik da će vozilo da se zapali, nikada ne treba premeštati povređenu osobu. Uprkos najboljim namerama, pomeranjem mogu da se izazovu još veće povrede. To bi trebalo da se prepusti obučenim medicinskim radnicima.

Možete da im pomognete rečima, govoreći im da je pomoć na putu.

Stabilizovati vozilo (ako je to moguće)

Ako je saobraćajna nezgoda manja, zamolite vozača da udareno vozilo izbaci iz brzine i ugasi. To će da ukloni rizik od požara, posebno ako je sudar izazvao curenje ulja, goriva ili antifriza.

Takođe, postavite saobraćajne trouglove da biste upozorili ostale vozače na udes.

Sudar, Test Foto: Pixabay.com

Dati izjavu policiji

Kada policija dođe, obezbedite im relevantne činjenice i svoje kontakt podatke. U danima ili nedeljama nakon saobraćajne nezgode, kao svedoka može da vas kontaktira policija ili agent osiguranja. Budite iskreni u svojoj izjavi i iznosite samo činjenice, ističe Geico.

Saobraćajne nezgode mogu biti veoma uznemirujuće, kako za učesnike u njima tako i za prolaznike i svedoke. Najbolji način da se nosite sa tom situacijom je da ostanete na licu mesta i da prijavite ono što ste videli. Izađite iz svog vozila i pružite pomoć samo ako je sigurno da to uradite.

Vaše trezveno postupanje da, na siguran način, asistirate ili zaštite učesnike u saobraćajnoj nezgodi dok ne stigne hitna pomoć može da napravi veliku razliku u konačnom ishodu.

Video: Sudar dva automobila i trolejbusa u Takovskoj: Blokiran saobraćaj na linijama 40 i 41

(Telegraf.rs/T.T.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • prva pomoc

    14. februar 2020 | 10:08

    A niko nikada ne spominje niti koristi kutiju Prve Pomoci,dok su nam se popeli na glavu kako je ona neophodna, staru da bacimo neotvorenu jer je istekao rok, i kupimo novu. Cetiri prve pomoci sam do sada bacio jer im je istekao rok. Uzas i zalosno.

  • prva pomoc

    4. mart 2020 | 11:02

    Dobri i korisni saveti, i nikada se ne zna kada ce nam zatrebati. Valja uvek da se podsetimo i bez panike.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA