"Ubica" sedi u gepeku automobila: Ovo je jeziva opasnost u vožnji, a svi pravimo istu grešku

M. R.
M. R.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Jeziva saobraćajna nesreća kod Kraljeva, koja je odnela život Jelene P. (23) iz Čukojevca, još jedno je upozorenje da je načim skladištenja tereta u kolima ključan za bezbednost. Jelenu su, podsetimo u juče "ubile" daske koje je prevozila u gepeku automobila marke "mercedes" kraljevačkih tablica, kada je u vozilo otpozadi udarilo drugo vozilo koje se, prema rečima svedoka, kretalo velikom brzinom.

Takođe, njen momak, koji je bio sa njom u automobilu, teško je povređen.

Neosiguran teret u prtljažniku automobila može biti, ne samo opasan, već smrtonosan. Tokom sudara ili čak tokom naglog kočenja ili skretanja, labavi predmeti mogu postati projektili, potencijalno povrediti putnike ili izazvati sekundarnu nesreću. Čak i umereni udarci mogu generisati značajnu silu, pretvarajući svakodnevne predmete u opasne opasnosti.

Evo zašto je to problem:

Projektili:

Neosigurani predmeti mogu leteti napred sa značajnom silom tokom nesreće, udarajući putnike u vozilu. Vreća od 9 kilograma, na primer, može izvršiti silu od 450 kilograma tokom udara brzinom od 88 km/h.

Ometanje pažnje:

Labavi predmeti takođe mogu ometati pažnju tokom vožnje, što potencijalno može dovesti do nesreća.

Povećan rizik od povreda:

Predmeti poput kutija za alat, namirnica ili čak rezervne gume mogu izazvati teške povrede ako se sudaraju sa osobom.

Gubitak kontrole:

U nekim slučajevima, neosigurani teret može se pomeriti i uticati na ravnotežu vozila, što otežava kontrolu, posebno tokom manevara u hitnim slučajevima.

Opasnosti na putu:

Ako teret ispadne iz vozila, to može stvoriti opasnu situaciju za druge vozače, što može potencijalno izazvati sudare ili nesreće sa zaokretima.

Automobil, gepek, prtljažnik, namirnice, kupovina Foto: Shutterstock

Šta treba uraditi:

Osigurajte sve predmete: Koristite mreže za teret, vezice ili druge odgovarajuće metode za osiguravanje predmeta u prtljažniku i prostoru za putnike.

Postavite teže predmete na dno: Ravnomerno rasporedite težinu kako biste sprečili pomeranje i održali stabilnost vozila.

Razmislite o korišćenju pretinca za rukavice: Osigurajte manje predmete poput telefona i naočara u pretincu za rukavice.

Ostavite nepotrebne predmete kod kuće: Smanjite potencijalne opasnosti smanjenjem količine labavih predmeta u vozilu.

Redovno proveravajte teret: Uverite se da su predmeti pravilno osigurani pre i tokom putovanja.

Udari na putnike od rastresitog i nepravilno upakovanog tereta u automobilima mogu i doprinose povredama u saobraćajnim nezgodama. Baš kao i nevezani putnici, nevezani predmeti u vašem automobilu će reagovati na zakone fizike i leteti po kabini tokom manevara izbegavanja u hitnim slučajevima, naglih zaustavljanja i sudara. Jedinstveni problem sa zadržavanjem tereta, kao što su namirnice, kutije za alat i oprema za bezbednost dece, u vozilima kao što su minivenovi, sportska terenska vozila (SUV) i putnička vozila, nikada nije u potpunosti rešen od strane proizvođača vozila. Ovi rastresiti predmeti postaju projektili i mogu povrediti putnike čak i tokom umerenih udara.

(Telegraf.rs)

Video: Snimak buktinje od automobila, ostala samo limena školjka: Vatra progutala vozilo kod naplatne rampe

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA