• 1

Haradinaj's sudden trip to New York! He meets with Trump's and Merkel's people: the details

Hashim Thaci and Behgjet Pacolli are already in New York

 • 1
Ramuš Haradinaj, Hag, saslušanje

Ramuš Haradinaj u Hagu / Foto: Tanjug/AP Photo/Michael Corder

The prime minister of temporary Pristina institutions, Ramush Haradinaj, spoke in New York with US Special Envoy for the Balkans Matthew Palmer, the Kosovo press reports.

According to the reports, Haradinaj reiterated readiness to reach a legally binding agreement, which entails mutual recognition within existing borders.

 
 
 
View this post on Instagram

Kosova është e palëkundur në fuqizimin e partneritetit bilateral dhe strategjik, si dhe thellimin e miqësisë së përhershme me ShBA-në. Rikthimi në tavolinën e dialogut pa kushte dhe me afat dhe kornizë të qartë, për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, është rruga e vetme që dy shtetet i përafron me strukturat euro-atlantike. Caktimi i Zëvendësndihmës Sekretarit, Matthew Palmer, si i dërguari i posacëm për këtë temë, nga Departamenti i Shtetit, është sinjal i mbështetjes së vazhdueshme për Kosovën nga ShBA-ja. Në takim me Palmer, në New York, theksova edhe njëherë se Kosova është e gatshme dhe e përkushtuar për marrëveshjen ligjërisht obligative, përfshi njohjen reciproke në kufijtë ekzistues. #ramushharadinajA post shared by Ramush Haradinaj (@ramushharadinajks) on

 

Haradinaj also met with German UN representative Christoph Heusgen while in New York, and thanked him for Germany's and Chancellor Angela Merkel's stance against changing borders, and for the efforts to reopen the Belgrade-Pristina dialogue without conditions, Zeri reports.

 
 
 
View this post on Instagram

Në frymën e vazhdimit të bashkëpunimit dhe mbështetjes, sot në New York takova Përfaqësuesin e përhershëm të Gjermanisë në Kombet e Bashkuara, Christoph Heusgen, me të cilin diskutuam për proceset politike nëpër të cilat po kalon Kosova, dialogun me Serbinë, zgjedhjet e reja në vend dhe partnertetin strategjik që Kosova e ka ndërtuar, veçmas viteve të fundit me shtetin gjerman. E falënderova Ambasadorin Heusgen për qëndrimin e palëkundur të Gjermanisë dhe kancelares Angela Merkel kundër idesë për ndryshimin e kufijve dhe angazhimin konkret për rikthimin e dialogut pa kushte Kosovë – Serbi. Kosova është e përkushtuar, krah me aleatët strategjik që të vazhdojë rrugën e saj euroatlantike, fuqizimin e brendshëm dhe afirmimin e subjektivitetit të saj ndërkombëtar, si dhe për paqe e stabilitet rajonal. #ramushharadinajA post shared by Ramush Haradinaj (@ramushharadinajks) on

 

The Pristina press also quoted a statement from Social Democratic Party leader Shpend Ahmeti who said Haradinaj told him he had to travel to New York to prevent bad things from happening to Kosovo.

 
 
 
View this post on Instagram

Në këto çaste kur po hapet edhe zyrtarisht fushata zgjedhore në Kosovë, ndodhem për vizitë zyrtare në ShBA. Edhe pse larg, jam mes bashkatdhetarëve tanë, që me zemër janë në Atdhe dhe nga ta po marr mbështetje të parezervë për vendimet e mëdha që ia rikthyen qytetarit të Kosovës, dinjitetin dhe ndjenjën e krenarisë. Shqiptarëve të Amerikës, ata që ishin krahu më i fuqishëm në shtetkrijim dhe shtetbërje, ua kemi borxh një Kosovë 100% brenda kufijve të saj, pa pikëpyetje të shtetësisë dhe ekonomikisht të zhvilluar. Nga New York-u, i bindur se opcioni i koalicionit AAK-PSD është fitues, uroj që zgjedhjet të pasqyrojnë kulturë të lartë dhe pjekurinë politike e demokratike të shoqërisë sonë. #ramushharadinajA post shared by Ramush Haradinaj (@ramushharadinajks) on

 

"He said - the president of Kosovo is already there, as is the president of Serbia, and they may be 'cooking up a new map to paritition Kosovo, as they did last time'," Ahmeti said.

(Video: Haradinaj's address after the Hague hearing)

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Comments

 • Tanjica

  September 26, 2019 | 13:53

  Predsednik je izneo trenutno realno stanje na Kosovu. Nadamo se da ce naici na razumevanje zvanicnika ostslih zemalja.

  0
  0

  Podelite komentar

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA