VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Šta će biti sa pametnim naočarima?

- Uređaj od koga se mnogo očekivalo, a koji svakako privlači pažnju, su pametne naočare povezane na internet i sposobne da u vidno polje korisnika projektuju korisne informacije poput vremenske prognoze, navigacije i obaveštenja o pristiglim porukama - napisao je Veselin Jevrosimović u kolumni za "Informer"

  • 0
Veselin Jevrosimović, Novi ramovi za Google Glass Foto: Milena Đorđević, Google

Nosivi gedžeti, u koje spadaju pametni satovi, narukvice, ali i pametne naočare, sve su popularniji. Veselin Jevrosimović, vlasnik kompanije Comtrade, ove nedelje je u svojoj kolumni u dnevnom listu "Informer" pisao upravo o pametnim naočarima, njihovim mogućnostima, ali i problemima sa kojima se ovaj uređaj suočava.

"Iz svega što gledamo prethodnih nekoliko meseci, može se zaključiti da su pametni ručni časovnici tu da ostanu, kao i da će vremenom ulaziti u sve masovniju primenu, pogotovo ako Apple-ova verzija ovog gedžeta postigne uspeh koji se očekuje od američkog giganta. Zbog toga je zanimljivije pitanje šta se dešava sa ostalim primerima takozvane "nosive tehnologije".

Uređaj od koga se mnogo očekivalo, a koji svakako privlači pažnju, su pametne naočare povezane na internet i sposobne da u vidno polje korisnika projektuju korisne informacije poput vremenske prognoze, navigacije i obaveštenja o pristiglim porukama. Google Glass, najpoznatiji predstavnik ove kategorije, nedavno je povučen iz prodaje, a dalja sudbina ovog projekta pod znakom je pitanja. Da li to znači da je i čitava ideja propala?

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Mislim da ne, naprotiv. Google nije jedini koji se bavi ovom oblašću, a pored malih kompanija sa inovativnim idejama, na razvoju pametnih naočara rade i veliki igrači. Sony je, na primer, nedavno najavio prodaju svoje varijante koja će čak biti pristupačniji od Glassa. Na žalost, kod svih dosadašnjih modela cena je i dalje neprimereno visoka da bi se moglo računati na ozbiljno širenje tržišta. Poseban problem su masa i dimenzije naočara koje bi ipak morale biti relativno udobne za duže nošenje. Osim toga, mnogi ističu da ugrađena kamera narušava privatnost svih koji se nađu u okolini osobe koja nosi pametne "cvikere", a tu je i činjenica da projektovane informacije narušavaju bezbednost vlasnika zbog ograničenog vidnog polja.

Srećom, ni jedna od pomenutih prepreka nije nepremostiva. Potrebno je, kao i u mnogim slučajevima do sada, sačekati razvoj tehnologije i nova rešenja koja će omogućiti njihovo prevazilaženje. A onda će pametne naočare postati nešto sasvim uobičajeno, na sličan način na koji su to danas mobilni telefoni."

Najnovije vesti iz sveta kompjutera, igrica, mobilnih telefona, gedžeta možete pratiti i na našoj Facebook stranici!

(Telegraf.rs / Izvor: Informer)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA