
Prelazak na tamnu stranu: Sajber kriminalci u oglasima za posao nude IT stručnjacima platu i do 20.000 dolara
Sajber kriminal sve više funkcioniše kao i svaki drugi biznis, a na mračnom vebu programerima i hakerima nude se poslovi koji garantuju mesečnu platu, plaćeno slobodno vreme i plaćena bolovanja.
U novom izveštaju kompanije Kaspersky, koja je analizirala 200.000 oglasa za posao postavljenih na 155 darknet foruma u periodu od marta 2020. do juna 2022., hakerske grupe i APT grupe nude poslove uglavnom programerima softvera (61% svih oglasa).
Najplaćeniji posao koji su videli analitičari kompanije Kaspersky garantuje mesečnu platu od 20.000 dolara, dok se u oglasima za stručnjake za napade nudi najviše 15.000 dolara mesečno.
Hakerske grupe traže i analitičare podataka, programere malvera i alata, stručnjake za reverzni inženjering, veb dizajnere i dizajnere fišing emailova, testere malvera i IT administratore.
Prosečna plata za IT stručnjake kretala se između 1.300 i 4.000 dolara mesečno. Dizajneri zarađuju najmanje, a stručnjaci za reverzni inženjering su najplaćeniji među onima iz srednjeg platnog ranga.
Trećina oglasa za posao odnosi se na poslove sa punim radnim vremenom, a isto toliko oglasa odnosi se na poslove koji dozvoljaju fleksibilan raspored.
U nekim slučajevima (8%), radnicima su bili ponuđeni plaćeni odmor i bolovanje, što pokazuje da je nekim poslodavcima na mračnom vebu stalo da svoje ponude učine što atraktivnijim.
Ove ponude su prilično konkurentne u poređenju sa sličnim pozicijama na legalnim tržištima rada i mogle bi privući nezaposlene IT profesionalce ili mlade IT diplomce koji imaju problema da nađu posao.
"Treba napomenuti da su rizici povezani sa radom za poslodavca na mračnom vebu i dalje veći od koristi“, upozorava Kaspersky dodajući da to što nema „zakonito sklopljenog ugovora o radu oslobađa poslodavce svake odgovornosti."
Radnik bi, dakle, mogao ostati neplaćen ili umešan u prevaru, prenosi Informacija.rs.
Najveći broj oglasa objavljen je tokom prvog kvartala 2020., što se poklapa sa ogromnim promenama koje je donela pandemija COVID-19. Drugi skok je zabeležen između četvrtog kvartala 2021. i prva tri meseca 2022.
Kao deo procesa zapošljavanja, sajber kriminalci koji regrutuju novu radnu snagu sprovode probne zadatke kreirane da bi se utvrdio nivo kompetencije kandidata u traženoj oblasti. U nekim slučajevima, poslodavci pregledaju dostavljenu biografiju ili portfolio, a u slučaju jednog od četiri oglasa vodi se razgovor sa kandidatom.
Među karakterističnim primerima koje je izdvojio Kaspersky je i oglas za posao u kome se kandidatima obećavalo da će biti plaćeni sa oko 300 dolara u bitkoinima za testni zadatak.
Neki programeri softvera mogu videti ove poslove kao spas u teškim vremenima političkih nemira, slabe ekonomije ili nemogućnosti da pronađu posao u zemljama u kojima žive.
Međutim, važno je razumeti potencijalne rizike rada za poslodavca na mračnom vebu, a to praktično znači da oni koji razmišljaju o ovakvim poslovima moraju da računaju na to da mogu biti umešani u prevare, da i sami mogu biti prevareni, uhapšeni, krivično gonjeni i na kraju deo svog života provesti iza rešetaka.
Video: Uhapšen prevarant koji je lagao da posluje u Beogradu na vodi
(Telegraf.rs)
Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Перагеније
Као и кокаински картели хемичарима технолозима...
Podelite komentar