Kupujete polovan iPhone? Ne uzimajte ga dok ne proverite ovih 5 stvari

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 3

Tržište polovnih iPhone uređaja je preplavljeno telefonima koji spolja deluju savršeno, ali kriju ozbiljne probleme. Od prevara s baterijom, preko lažnih OLED ekrana, do blokiranih uređaja koji više nikada neće moći da se aktiviraju – rizik je sve veći.

Zato je pre kupovine važno znati tačno šta proveriti. U nastavku su navedene najčešće tačke na kojima prodavci varaju, kao i jednostavni načini da se proveri pravo stanje telefona.

1. Prikaz baterije u podešavanjima može biti lažan

U iOS-u postoji opcija za prikaz stanja baterije, ali mnogi preprodavci koriste softverske trikove kako bi prikazali 100% zdravlja, iako je baterija zapravo na izmaku.

Da biste dobili tačan podatak, telefon treba povezati sa računarom i koristiti aplikacije kao što su 3uTools (Windows/macOS) ili coconutBattery (macOS). One otkrivaju stvarni broj ciklusa punjenja, realni kapacitet baterije i da li je komponenta zamenjena.

iPhone 14 baterija Foto: Hadrian / Shutterstock.com

2. Neoriginalni ekran se lako prepozna – ako se zna gde da se gleda

Mnogi polovni iPhone uređaji dolaze sa zamenjenim ekranom koji nije fabrički. To donosi brojne probleme: neispravno prikazivanje boja, neprecizan dodir, loš odziv na bežično punjenje i slabiji kvalitet slike.

Evo kako da se prepozna:

  • Uključiti dark mode i otvoriti aplikaciju Settings – ako pozadina nije potpuno crna već tamno siva, ekran je verovatno LCD, a ne originalni OLED.
  • Proveriti ivice ekrana – neujednačeni bezeli ukazuju na nestručnu zamenu.
  • Stavite telefon na bežični punjač – ako dođe do neželjenih dodira, ekran gotovo sigurno nije originalan.
iPhone gejming Foto: Wachiwit / Shutterstock.com

3. Face ID može prestati da radi nakon zamene ekrana

Zamena ekrana ili nepažljivo rukovanje može oštetiti TrueDepth kameru, što automatski onemogućava Face ID.

Da bi se sve proverilo:

  • Otvoriti Settings > Face ID & Passcode i pokušati ponovo podesiti Face ID.
  • Ako telefon ne prepoznaje lice ili javlja grešku – funkcija više ne radi i verovatno ne može da se popravi bez skupe intervencije.

4. Zvučnici i mikrofoni ne moraju svi da rade, čak i kad se čini da je sve u redu

iPhone ima više zvučnika i mikrofona, i kvar na samo jednom od njih može praviti probleme tokom poziva ili snimanja videa.

Pre kupovine:

  • Pustiti muziku i proveriti da li zvuk dolazi iz svih otvora.
  • Snimiti glas putem aplikacije Voice Memos i testirati mikrofone sa svih strana telefona.
iPhone SE Foto: Wachiwit / Shutterstock.com

5. Aktivaciona blokada znači da je telefon beskoristan

Ako prodavac ne može da potvrdi da je uređaj odjavljen sa prethodnog iCloud naloga, postoji rizik da je iPhone zaključan pomoću funkcije Activation Lock.

U tom slučaju, uređaj ne može da se koristi – ni da se aktivira, ni da se resetuje. Apple ne dozvoljava zaobilaženje ove zaštite, što znači da bi kupljeni telefon mogao ostati potpuno neupotrebljiv.

Najsigurniji način je tražiti da se telefon prikaže već podešen i otključan, bez iCloud naloga. Ako to nije moguće – uređaj ne treba kupovati.

(Telegraf.rs)

Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mile

    25. jul 2025 | 03:08

    Zato gazovu ajdfon. Ja samo androjid imam. Toje najbolji telefon bolji nema isve mu radi. Moj mali mije donijo kadje bijo u Ameriki telefon kaže nanjemu red magic model vaki niko nema kodnas i sad košta dve hiljade jevra. Đe godse pojavim sanjim sve me koke oće

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA