
Vrnjačka Banja vratila dug ovom ruskom velikanu: Izuzetno voleo Srbiju i Srbe, a evo šta je rekao o nama
Vrnjačka Banja, biser srpskog turizma i mesto bogate istorije, juče je svečano otkrils spomen ploču čuvenom ruskom piscu Maksimu Gorkom, koji je pre tačno jednog veka ovde proveo posebne dane svog života.
Spomen ploča je postavljena na mostu kod Starog Merkura.
Malo je poznato da je autor romana “Mati” i jedan od najznačajnijih ruskih književnika u leto 1924. godine boravio upravo u ovom mestu, u potpunoj tajnosti.
Tajni boravak ruskog književnog velikana
Gorki je u Vrnjačku Banju stigao iz Italije, prateći grupu ruskih kozaka koji su u to vreme putovali Evropom i prikazivali svoju veštinu jahanja i bogat folklor. Kako se znalo da je bio pristalica komunizma, a tadašnja jugoslovenska vlast nije blagonaklono gledala na komunističke ideje, pisac morao u Vrnjačkoj Banji da boravi inkognito.
Ukupno je proveo 25 dana, i bio u Vrnjačkoj Banji u drugoj polovini jula i prvoj polovini avgusta 1924. godine.
U pismu prijatelju Alekseju Ivanoviču Babočkinu, Gorki je oduševljeno pisao o Srbiji:
- Toliko je slična Rusiji da mi izgleda kao da sam sa severa Rusije prešao u Ukrajinu. Greje me ovde jug i divni ljudi! Istorija ove zemlje koračala je samo za slavom. Ta zemlja je patila, živela, preživela i ostala tu, da uvek bude tu. Čini mi se da su Srbi isto toliko i Rusi koliko i mi.
Njegove reči o Srbima, koje je citirao i Politikin zabavnik, ostale su duboko urezane:
- Lenjin je rekao da su Srbi jedini narod koji zna da se bori i koji hoće da se bori za svoju slobodu. Zaista izvanredan narod.
Jutra na Goču i “Politika” kao jedini prozor u svet
Gorki je svakog jutra ustajao u šest sati i odlazio na planinu Goč, koja ga je neodoljivo privlačila.
- Volim to brdo i mir koji nalazim u njemu - pisao je.
Sa sobom je uvek nosio list “Politika”, koji je smatrao pouzdanim izvorom istine.
- U tom listu našao sam istinu i samo istinu - govorio je.
Banjski žitelji često su ga viđali kako šeta i posmatra prirodu. Posećivao je tada poznatu kafanu “Dva jelena”, a obroke je uzimao u hotelu “Evropa”, današnjoj “Zvezdi”.
Ljudi su ga opisivali kao visokog, brkatog čoveka plavih očiju koji je uvek bio prijateljski nastrojen.
Svedočanstvo jednog šegrta
Jedan beogradski penzioner kasnije je posvedočio kako je, kao šegrt u Vrnjačkoj Banji, slučajno upoznao Gorkog.
Dok je iz hira sekao grane starog bora pored izvora, prišao mu je nepoznati stranac koji ga je blago ukorio na jeziku koji je jedva razumeo.
Tek mnogo godina kasnije, čitajući roman “Mati”, na koricama je prepoznao lice tog čoveka – bio je to Maksim Gorki.
Iako je u Vrnjcima pronašao mir i inspiraciju, Gorki nije mogao da ostane dugo. Jugoslovenske vlasti, plašeći se njegovih komunističkih ideja, naredile su mu da hitno napusti Vrnjačku Banju.
Tako se književnik vratio u Sovjetski Savez, ali su uspomene na Srbiju ostale deo njegovih zapisa i sećanja. Večeras se Maksim Gorki vraća u Vrnjačku Banju
Danas, čitav vek kasnije, Vrnjačka Banja vraća dug velikom ruskom piscu.
Svečano je otkrivena spomen ploča Maksimu Gorkom, kao znak zahvalnosti i sećanja na njegov kratki, ali značajni boravak u ovom mestu.
Spomenik podseća sve posetioce da je upravo ovde, među lekovitom vodom, tihim stazama i srdačnim ljudima, ruski književni gigant pronašao mir, inspiraciju i osećaj bliskosti sa Srbima.
(Telegraf.rs/Republika)
Video: Ovde svako kreira svoj odmor po želji: Vrnjačka Banja je mesto odmora, zabave i kulture
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.