Vreme čitanja: oko 2 min.

Izložba o slikaru Miodragu Mići Popoviću u Galeriji SANU

Vreme čitanja: oko 2 min.

Posetioci će na izložbi imati priliku da vide paradigmatična dela iz svih razvojnih faza Popovićevog slikarskog opusa, koja su nastajala u periodu od 1946. do 1990. godine

  • 0
Izložba Foto-ilustracija: Shutterstock

Izložba "Mića Popović – slikarstvo permanentne pobune" biće otvorena sutra, 5. septembra uveče u Galeriji SANU u Beogradu, čime se obeležava veliki jubilej – 100 godina rođenja ovog umetnika i akademika, najavljeno je  u susretu sa medijima u SANU.

Izložbu će sutra svečano otvoriti predsednik SANU dr Zoran Knežević, a na današnjoj konferenciji kratko obraćanje je imao i sin velikog slikara - Jovan Popović.

Autorka izložbe i naučne monografije - pratećeg kataloga je dr Vesna Kruljac, istoričarka umetnosti i docent Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, koja je detaljno govorila o izložbi i naglasila da je Popovićevo plodno stvaralaštvo obeležilo epohu srpskog posleratnog modernizma.

Kruljac je podsetila javnost da je Miodrag Mića Popović (1923-1996) bio izuzetno svestran umetnik - filmski i pozorišni reditelj, pisac, kostimograf, scenograf, filmski scenarista, likovni kritičar, akademik SANU, a možda najslavniji kao likovni umetnik - slikar, jer "slikarstvo je bila dominantna strana njegovog stvaralaštva".

Ona je naglasila da je Popovićevev veoma raznolik kreativni opus likovne kulture obeležio period modernizma srpske i jugoslovenske umetnosti.

Posetioci će na izložbi imati priliku da vide paradigmatična dela iz svih razvojnih faza Popovićevog slikarskog opusa, koja su nastajala u periodu od 1946. do 1990. godine.

U okviru tematski koncipirane izložbe biće prikazani: autoportreti, portreti, figuralne kompozicije, mrtve prirode i pejzaži, koji ukazuju da je Popovićevo slikarstvo bilo istraživački otvoreno za nove formalne podsticaje.

Opet, slikarstvo mu je istovremeno vezano za umetničku tradiciju, a permanentno kritički nastrojeno prema dominantnim estetičkim normama i političkoj ideologiji bivše Jugoslavije Josipa Broza Tita.

Kako je navela autorka izložbe, Popovićev opus imao jedan postojani centar, a to je – istina, pre svega o običnom čoveku i njegovoj sudbini u konkretnom istorijskom vremenu i sredini.

U pitanju su slike koje se čuvaju u muzejskim i galerijskim ustanovama i državnim institucijama i zbirkama: SANU, Narodni muzej Srbije, Muzej savremene umetnosti, Muzej Zepter, Predsedništvo Republike Srbije, Politika A.D. u Beogradu, Galerija Matice srpske u Novom Sadu, Kulturni centar „Vuk Karadžić“ u Loznici, Savremena galerija Umetničke kolonije Ečka – Zrenjanin, Narodni muzej – Kragujevac, Narodni muzej – Niš, Srpska čitaonica u Irigu, kao i u privatnim kolekcijama u Beogradu i Srbiji.

Galerija SANU je zahvalna na realizaciji velike izložbe mnogim ustanovama kao što su Radio televizija Srbije, Filmski centar Srbije, Jugoslovenska kinoteka, Filmske novosti, Narodni muzej Šumadija u Kragujevcu, Galerija savremene likovne umetnosti Niš, Audiovizuelni arhiv i centar za digitalizaciju SANU, i mnoge druge.

Postavka izložbe biće upotpunjena filmovima iz Arhiva Jugoslovenske kinoteke u Beogradu, kao i vizuelnim materijalom iz produkcije RTS-a i TV Novosti.

Tokom trajanja izložbe biće organizovana predavanja dr Vesne Kruljac i drugih stručnjaka posvećenih istraživanju i interpretaciji stvaralaštva Miodraga Miće Popovića.

U godini obeležavanja stogodišnjice rođenja Miodraga Miće Popovića (1923–1996) i Milorada Bate Mihailovića (1923–2011), SANU kao prateći program izložbi organizuje sredinom oktobra naučni skup

"Polemički aspekti srpskog modernizma posle 1945", a rezultati nedavnih istraživanja učesnika biće publikovani u zborniku radova.

Recenzenti izložbe su Irina Subotić i Mrdjan Bajić, stručni saradnici su Jelena Mežinski Milovanović i Žaklina Marković, dok je organizator Katarina Živanović.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA