
Uručena nagrada “Aleksandar Lifka” Svetozaru Cvetkoviću na 32. Festivalu evropskog filma Palić
U nedelju, 20. jula na Letnjoj pozornici Palić, našem proslavljenom glumcu Svetozaru Cvetkoviću uručena je festivalska nagrada “Aleksandar Lifka” za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji, u kategoriji domaćih stvaralaca.
Nagradu je uručio direktor festivala Radoslav Zelenović, koji je tom prilikom rekao: “Svetozar Cvetković u ovoj godini obeležava 45 godina otkada je stao pred filmsku kameru i stupio u svet pokretnih slika. Ostalo je istorija, i njegovo časno mesto u istoriji srpske i jugoslovenske kinematografije. U maju je dobio Steriju za doprinos pozorišnom životu, a večeras dobija Lifku za filmsko životno delo. A kao u slavnom džez standardu, verujte mi na reč – ono najbolje, kada je Cvele u pitanju, tek dolazi.”
Svetozar Cvetković zahvalio se Radoslavu Zelenoviću što je došao na ideju da napravi ovakav festival, kao i Miroslavu Mogoroviću na trudu da ova scena opstane.
“Dušan Makavejev, moj prijatelj i reditelj s kojim sam dosta radio, jedanput mi je rekao da na svetu ima mnogo više filmskih festivala nego dana u godini. Ovo je jedan od takvih festivala, ali on ima svoj razlog postojanja – jer film je jedan veliki bunt, film je jedna pobuna, film je jedna želja da publiku pokrene, da ovaj svet bude bolji. Istovremeno Dušan Makavejev, koji je sedamdesetih godina bio prognan iz ove zemlje zbog svojih filmova i svog umetničkog rada, rekao mi je da nama nije mesto van ove zemlje, nego u njoj. Zato što ono što mi imamo, mi treba da snimimo u našim filmovima i te filmove prikazujemo van zemlje, da time pokažemo kakav je duh i srce ovoga naroda kome pripadamo”, istakao je Cvetković.
“Zahvaljujući njemu i poznanstvu sa raznim ljudima, igrao sam sa Karol Buke, Žan-Luj Trentinjanom, Mišel Pikolijem, Mari Lafore, sa rediteljima kao što su Franko Rosi i Enki Bilal. Oni su pokazali mnogo veće interesovanje za taj duh koji ja njima prenosim, nego što su želeli da svoj duh prenesu meni. To sam se trudio da uradim kroz sve ove filmove koje sam radio, bilo kod nas, bilo van zemlje”, naveo je Cvetković.
“Ova nagrada je velika odgovornost. Ne samo kao nagrada za ono što je bilo do sada, već kako je rekao Radoslav Zelenović, i za ono što će možda postojati u budućnosti”, zaključio je naš slavni glumac.
Svetozar Cvetković (1958) diplomirao je 1980. godine glumu na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu u klasi prof. Ognjenke Milićević. Godine 1981. priključio se ansamblu pozorišta Atelje 212 gde je bio do oktobra 2023. zaposlen kao glumac. U pozorištu Atelje 212 kao i drugim scenama u zemlji ostvario je preko 70 značajnih uloga u modernom pozorišnom repetoaru sa najznačajnijim rediteljima domaće pozorišne scene.
Igrao je u preko 100 dugometražnih filmova, TV serija, TV drama, koje su uglavnom producirane u bivšoj Jugoslaviji i Srbiji, dok su neke rađene u inostranstvu. Radio je sa filmskim rediteljima koji su bitno uticali na profil jugoslovenske kinematografije – Dušan Makavejev („Montenegro“, “Manifesto”, “Gorila se kupa u podne”), Živojin Pavlović (“Na putu za Katangu”, “Zadah tela”, “Dezerter”, “Država mrtvih”), Stole Popov (“Srećna Nova '49”, “Tetoviranje”), Goran Paskaljević (“Vreme čuda”, “Tango Argentino”) , Miša Radivojević (”Ni na nebu ni na zemlji”, “Buđenje iz mrtvih”, “Odbačen”, “Kako su me ukrali Nemci”), Aleksandar Petković (“Hajduk”), Goran Marković (“Turneja”, “Falsifikator”, “Mnoštvo i manjina”, “Delirijum tremens”) kao i sa nekim značajnim svetskim autorima i autorima iz tzv. okruženja – Franko Rosi (“Quo Vadis?”), Enki Bilal (“Bunker Palace Hotel”, “Tykho Moon”), Goran Rebić (“„Donau, Dunaj, Duna, Dunav, Dunarea”), Srđan Vuletić (“Ljeto u zlatnoj dolini”), Dimitri de Klerk (“You go to my head”).
Za svoj glumački rad na filmu dobio je najviša priznanja u domaćoj kinematografiji u na festivalima u Nišu, Sopotu, Novom Sadu. Dobio je nagradu, Grand Prix za najboljeg glumca na festivalu u Magdeburgu za film "Gorila se kupa u podne" 1994. kao i nagradu Critic's choice Award za najboljeg glumca u Hjustonu za film "You go to my head" 2017. godine. Dobitnik je "Sterijine nagrade za životno delo" 2025. u Novom Sadu kao i nagrade Pavle Vuisić za celokupni doprinos glumačkoj umetnosti 2024 u Nišu. Član je EFA – Evropske Filmske Akademije.
Festival evropskog filma Palić tradicionalno podržavaju Ministarstvo kulture Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Grad Subotica, Evropska unija kroz program Kreativna evropa MEDIA, kao i mnogobrojni prijatelji i medijski partneri.
Gorki List, kao višedecenijski partner Festivala evropskog filma Palić, već 29 godina s ponosom stoji i uz filmsku umetnost koja nadahnjuje i povezuje. Verujući u snagu autentičnog izraza i značaj dijaloga sa publikom, Gorki List će i ove godine tradicionalno dodeliti Nagradu publike za najbolji film. Osluškujući glas gledalaca, Gorki List prepoznaje njihov značaj kao saveznika umetnosti, koja živi kroz one koji je istinski cene i razumeju.
(Telegraf.rs)
Video: Jeleni Todorović stigle čestitke najboljih trenera Evrolige, jedna poruka je i od NBA trenera
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.