
Zašto je pesma Kanjea Vesta ilegalna u Nemačkoj? Ima veze sa Hitlerom
Uprkos zabrani na većini društvenih mreža, provokativni novi singl repera Jea, poznatog i kao Kanje Vest, i dalje je dostupan na platformi X u vlasništvu Ilona Maska, gde je pregledan milionima puta.
Najnovija pesma Jea referiše se na nacistički pozdrav „Heil Hitler“ („Živeo Hitler“), koji je korišćen dok je Adolf Hitler bio na vlasti. Omot singla podseća na svastiku, a pesma se završava dugačkim uzorkom (semplom) govora Adolfa Hitlera.
Vest je više puta bio suspendovan sa platforme X zbog antisemitskog sadržaja, a nedavno je izgubio ugovor sa kompanijom Adidas za brend Yeezy nakon niza antisemitskih ispada.
Neposredno nakon objavljivanja pesme, platforme kao što su Spotify, YouTube i SoundCloud uklonile su je zbog njenog antisemitskog sadržaja. Iako se čini da video nije direktno postavio sam umetnik na druge platforme, njegov status poznate ličnosti omogućio je da ga korisnici prenose i dele na Facebook-u, Instagramu, Redditu i drugim mrežama — što je rezultiralo milionima pregleda.
Ovo pokazuje koliko zapravo velike tehnološke kompanije imaju malo moći — ili volje — da uklone uvredljiv sadržaj kada je jednom već objavljen.
Nacistički simboli zabranjeni u Nemačkoj
Iz Nemačke, Jeov video ne može se direktno videti na njegovom profilu na X platformi, iako su objave i dalje bile dostupne 13. maja (promenom lokacije na SAD pomoću VPN-a, na primer, objave postaju ponovo vidljive).
Pozdrav „Heil Hitler“ korišćen je kao zvanični pozdrav u nacističkoj Nemačkoj. Prateći pokret rukom — ispružena desna ruka sa dlanom okrenutim na dole — navodno potiče iz antičkog Rima, a potom ga je usvojio fašistički diktator Benito Musolini 1920-ih godina.
Kasnije ga je Hitler učinio simbolom Nacističke partije, koja je vladala Nemačkom od 1933. do 1945. godine.
U posleratnom periodu, vlasti Zapadne Nemačke smatrale su da je najbolje ograničiti ovakve oblike izražavanja kako bi se prevazišla mračna prošlost Holokausta, koji je odneo milione žrtava i ostavio duboke traume u Evropi.
Javno prikazivanje ili širenje nacističkih simbola i slogana — poput nacističkog pozdrava ili određenih fraza — postalo je krivično delo prema članu 86a nemačkog krivičnog zakonika.
Ovaj zakon zabranjuje upotrebu simbola povezanih sa "neustavnim organizacijama", uključujući nacističku partiju i njene organizacije, poput svastike, SS znaka, nacističkog pozdrava i nacističkih slogana.
Njihova upotreba može se kazniti zatvorom do tri godine ili novčanom kaznom.
Negiranje Holokausta takođe je protivzakonito u Nemačkoj i mnogim drugim evropskim državama, kao i u Kanadi i Izraelu.
Osamdeset godina nakon završetka rata, zabrana nacističkog sadržaja ostaje strogo na snazi.
(Telegraf.rs/izvor: dw.com)
Video: Francuski bend Nouvelle Vague održao koncert u Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.