≫ 

Legende o nastanku Palićkog jezera: Priča o pastiru Pavlu i jagnjetu sa zlatnim runom

Jezero koje "čas vidiš čas ne vidiš"

  • 4
Palićko jezero Foto: Marko Jovanović

Sa površinom od oko 4,6 kvadratnih kilometara, jezero Palić se smatra najvećim prirodnim jezerom na području naše zemlje. Najveća dubina je 3,5 metara, dok se kao prosečna dubina navodi 1,9 metara.

Ostatak Panonskog mora

Iako se najčešće može čuti ova tvrdnja, činjenica je da se tek u drugoj polovini 15. veka može pronaći pisani trag o Palićkom jezeru.

A kao razlog za tvrdnju da je ovo jezero zapravo deo Panonskog mora se pominje njegov salinitet. Međutim mnogi stručnjaci smatraju da je za salinitet zaslužan teren koji okružuje jezero.

Naime, smatra se da je voda rastvarala natrijum-hlorid sa zemljišta u okolini jezera, a zatim se slivala u Palić.

Legenda o nastanku Palićkog jezera

palic, palicko jezero Foto: M. B.

Zanimljivo je narodno predanje o nastanku ovog jezera, u kome se pominje izvesni pastir Pal, odnosno Pavle i jagnje sa zlatnim runom. Naime, on je svoje stado dovodio na ispašu upravo na mesto na kome se danas nalazi Palićko jezero.

Jednog dana je baš jagnje sa zlatnim runom nestalo.

Ova legenda navodi da je Pal bio toliko tužan zbog toga, da je dugo ronio suze. Upravo su tolike njegove suze preplavile ceo pašnjak, na kome su se napasale ovce i od njih je nastala i Paligo Palus, odnosno Palova (Pavlova) bara, a kasnije i Palić.

Čas ga vidiš, čas ga ne vidiš

Da bi cela priča o nastanku Palićkog jezera bila još zanimljivija, treba pomenuti i da je to u prošlosti bilo jezero koje nastaje i nestaje.

Palićko jezero Foto: Marko Jovanović

O čemu se ustvari radi?

Usled obilnih padavina se događalo da se jezero napuni vodom, što se vezivalo za njegov nastanak. A onda bi se događalo i da jezero skoro presuši, što je praktično ličilo na njegov nestanak.

Sa obalom dugom oko 17 kilometara, koja je lepo uređena, Palićko jezero je naročito atraktivno u toku leta. Međutim, za sada su aktuelna upozorenja stručnjaka koji navode da voda ovog jezera nije preporučljiva za kupanje.

(Aleksandra Blažević/ Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Pavke

    18. novembar 2020 | 22:14

    Angažovati ronioce iz Subotice da očiste jezero!!!!

  • Dragan

    19. novembar 2020 | 07:29

    Uništili su ovo divno jezero a mogli su da razviju turizam da puca i grmi

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA