KVALIFIKACIJE ZA SP: Remi Hrvata i Belgijanaca, Lampard spasio Engleze!

Španija se u 86. minutu spasila bruke u Gruziji. I Makedonci uzeli bod u Škotskoj. Nemci slavili u Beču, Norvežani u 94. minutu pobedili Slovence. Šestice Bosne i Crne Gore

• 0

Drugo kolo evropskih kvalifikacija za odlazak na Svetsko prvenstvo u Brazilu donelo je uglavnom pobede favorita, a u dva derbija runde remiji. Hrvati do boda u Briselu, Ukrajinci na Vembliju gde su do 86. minuta vodili!

Malo je falilo da Španija bude centralna tema u vesti, ali su prvaci Evrope i sveta ipak nekako opravdali epitet favorita u Gruziji. Golom Soldada u smiraj meča u Tbilisiju Španija je prekratila muke navijačima i na kraju ispunila cilj kratkog boravka u bivšoj sovjetskoj republici.

Najbolju selekciju planete ispratili su i najveći rivali u Grupi I - Francuzi. Posle 0:0 na poluvremenu, oslabljen tima Didije Dešama je slomio Belorusiju - 3:1.

U grupi A gde igra Srbija prvi veliki derbi završen je podelom bodova. Hrvati su u Briselu poveli u 6. minutu preko Perišića, ali je u nadoknadi vremena bombom sa preko 20 metara izjednačio Žile - 1:1! Hrvati nisu bili bolji rival, ali su propustili veliku šansu u poslednjem minutu meča protiv Domagoja Vide.

Makedonci potvrdili da dobra igra iz Zagreba nije ila slučajna. Ovoga puta, uspeli su da ostanu neporaženi. Poveli su u Škotskoj preko Noveskog, ali su "suknjice" preko iskusnog Kenija Milera stigle do drugog boda.

Englezi su se spasili sa penala protiv Ukrajinaca. Frenk Lampard je iskoristio jedanaesterac posle igranja rukom Kačevidija i sprečio šok na Vembliju prouzrokovanog golom Konopljanke u 38. minutu.

U grupi H su tri ekipe izjednačene na tabeli posle pobede Crne Gore u San Marinu (5:0) i Poljske kod kuće nad Moldavijom (2:0).

Fudbaleri Rusije se ne šale. Kiksevi sa Evropskog šampionata održanog ovog leta u Ukrajini i Poljskoj ih i dalje "proganjaju", pa su se "baćuške" od starta kvalifikacionog turnusa za odlazak na Svetsko prvenstvo u Brazil uozbiljile. Rusija ima dve pobede, a druga je ostvarena ubedljivo u Izraelu, gde su domaće razbili sa 4:0.

Prvu "trojku" u grupi E ostvarili su i Kiprani koji su sa minimalnih 1:0 pobedili Island. Gol vredan tri boda dao je Makrides u 57. minutu. Rumunija je sa 4:0 očekivano odradila posao protiv Andore, ali su dva poslednja gola naše komšije dale u zaustavnom vremenu.

Holandija je pregazila Mađarsku u gostima 4:1 i potvrdila da će i kroz ove kvalifikacije kao i nekoliko prethodnih verovatno protutnjati kroz kvalifikacionu grupu. Selektor "lala" Van Gal se uhvatio za glavu kada je zbog povrede teren napustio Robin Van Persi. Slično je uradio i Aleks Ferguson sinoć kada je čuo za vest iz Mađarske. Međutim, prema poslednjim informacijama povreda posle duela sa Juhašom, ne bi trebalo da bud ozbiljnije prirode.

Turska je u istoj grupi uspela da slomi Estonce u Istanbulu - 3:0.

Italijani su igrali slabo protiv Malte ali su postigli dva gola i zajedno sa Bugarima drže čelno mesto u grupi B.

Portugalci su 45 minuta igrali bez golova sa Azerbejdžanom, ali je veći kvalitet polufinaliste Evropskog prvenstva bio presudan u poslednjih dvadesetak minuta kada su postigli tri gola.

Nemci i Šveđani su slavili u Grupi C. Panceri su uspešno prebrodili jedno od dva najteža gostovanja. U Beću su pobedu timu Joakimu Levu omogućili Rojs i Ozil. Pogodak Januzovića samo je ublažio poraz "jodlera".

Šveđani su sa po gol u oba poluvremena potvrdili kvalitet kod kuće protiv Luksemburga.

Iznenađenje runde su napravili Luksemburžani ostavši neporaženi u Severnoj Irskoj (1:1), dok je Slovenija posle Švajcarske (pobedila Albaniju 2:0) doživela neuspeh i protiv Norvežana. Gol odluke za Vikinge postigao je Rise iz penala u 90+4 minutu.