≫

Pet stvari iz Haga koje niste videli na TV: Holanđani gađali Stojkovića, srpski novinari "huligani"

Kada je isključen igrač domaćina, sa tribina poletele flaše, upaljači, a komičnu scenu su doživeli i srpski izveštači

• 17
Navijaci Foto: Arena sport

Gorke uspomene nosi Partizan sa gostovanja u Hagu, iako je 80 minuta bio neuporedivo bolji rival od AZ Alkmara, ali je izostao završni udarac, pa su crno-beli remijem praktično ostali bez proleća u Evropi. Iza kulisa, iako je bilo indicija da bi moglo da dođe do problema među navijačima, nije bilo previše događa, tek poneka zanimljivost koju niste mogli da vidite u TV prenosu.

NOVINARI - "HULIGANI"

Tek što je počela utakmica između AZ Alkmara i Partizana, PR služba crno-belih obavestila je srpske izveštače da "hitno prestanu sa navijanjem i sednu na svoja mesta u novinarskoj loži, jer u protivnom domaćini prete izbacivanjem sa stadiona?!"

Naravno, radilo se o neutemeljenoj optužbi, zapravo o verovatnoj neobaveštenosti nekog od operativaca holandskog kluba, koji je grupicu navijača crno-belih, smeštenu neposredno ispod mesta za medije, unapredio u novinare i - uredno prijavio da narušavaju red i mir. Ubrzo je propust uočen i sve je bilo u redu, pa je "huliganska karijera" beogradskih novinara kratko potrajala.

KAD MIRNI HOLANĐANI POLUDE

Lepo žive Holanđani, zapravo uživaju u životu, blagodetima koje im je uređena zemlja podarila i fudbalu, koji naprosto obožavaju. Prag tolerancije im je veoma visok, ali su na meču protiv Partizana i oni najmirniji navijači domaćina poklekli.

Prvo ih je dobrano iznervirao golmanVladimir Stojković, a ulje na vatru je dosipao sudija Danijel Stefanski, da bi sve kulminiralo u 83. minutu kada je Poljak isključio napadača Boadua. Nervi su popustili, sa tribine iza leđa Stojkovića su ka igračima i arbitru poletele flašice, upaljači, telefoni...

"Pukli" su i Holanđani u trenutku, aristokratsko držanje je poljuljao fudbal. Pitanje je samo da li su delegat i specijalni posmatrači UEFA videli i notirali sve to, jer u Beogradu sigurno ne bi propustili priliku da upišu incidente.

GROBARI ZASLUŽILI EVROPU

Svetla tačka Partizana u Holandiji svakako su bili navijači crno-belih, koji su svih 90 minuta bili vetar u leđa igračima. Prevalili su put od 2.000 kilometara, mnogi od njih nisu čak imali ni rezervisane ulaznice, nego su se snalazili kako su znali i umeli, ali su svakako položili velikim ispit.

Napunili su sektor za gostujuće navijače, nijedan jedini incident se nije dogodio, štaviše ponašanje je bilo za primer, a nadglasali su ostatak stadiona, odnosno tribina na kojima su bili smešteni domaći navijači.

Na kraju, iako verovatno tužni zbog rezultata, smogli su snage da aplaudiraju igračima i pevaju zajedno sa njima "I kada ne bude prvi ti..."

POLA STADIONA NIJE VIDELO REMI

Igralo se poslednjih desetak minuta, AZ Alkmar jeste ozbiljno pritiskao Partizan, ali su crno-beli vodili sa 2:0 i valjda je i domaća publika pomislila da je kraj, da je nemoguće preokrenuti situaciju u sopstvenu korist, pa je masovno već počela da napušta stadion.

Kada je u 88. minutu pao prvi gol, deo publike je zastao na mestu gde se u tom trenutku našao prilikom izlaska ili je užurbano počeo da se vraća na svoje mesto, kao da su slutili da bi i sa igračem manje njihovi ljubimci mogli da se izbore za remi. Postali su glasniji, agresivniji, baš kao i igrači AZ, koji su na kraju nokautirali Partizan u zaustavnom vremenu i praktično osigurali proleće u Evropi.

PUKOVNIK I POKOJNIK

Stadion u Den Hagu je konstruisan tako da fudbaleri iz tunela koji vodi na i sa terena praktično ulaze pod svodove zapadne tribine i licem u lice susreću i mimoilaze se sa navijačima, medijima, gostima VIP lože. U Srbiji bi tako nešto bilo nezamislivo, pogotovo posle lošijeg rezultata, ali u Holandiji je odnos prema fudbalu i stav ljudi sasvim drugačiji, daleko opušteniji.

Tako su igrači AZ Alkmara pod svodovima stadiona dočekani kao heroji, ljudi su stajali na stepenicama, aplaudirali im, skandirali, tapšali po ramenu, dok su izabranici Sava Miloševića užurbanim korakom otišli u svlačionicu i u njoj se zadržali gotovo sat vremena. Tek poneko je zbog obaveza prema medijima izašao napolje, prošao pored okupljenih Holanđana bez problema i vratio se nazad. U Srbiji je takva scena nezamisliva.

(Izveštač Telegrafa iz Holandije, Zoran Ivković)