VAR sistem i zvanično uvršten u pravila igre u Srbiji: Evo šta sve smeju sudije, treneri i igrači

Ova tehnologija će biti u upotrebi u sezoni 2021/22.

  • 4
Borussia Moenchengladbach, Bayern Munich Foto: Tanjug/AP

Posle višegodišnjeg čekanja, VAR tehnologija je konačno stigla u Srbiju i od jeseni, u sezoni 2021/22. biće korišćena na stadionima od Subotice do Ivanjice. 

Fudblaski savez Srbije ovih dana je započeo sa implementiranjem nove tehnologije, a fudbaleri i stručni štab FK TSC iz Bačke Topole danas su imali prvo predavanje, objavio je FSS.

Osnovni dokumenti koji regulišu primenu i korišćenje VAR sistema na fudbalskim utakmicama su VAR protokol (sastavni deo Pravila igre) i VAR priručnik, namenjen pre svega sudijama, ali i svima koji žele da upoznaju filozofiju ovog sistema.

Na sajtu srpske kuće fudbala objavljena su i osnovna načela primene VAR sistema koji je i zvanično uvršten u pravila igre u srpskom fudbalu za sledeću sezonu.

- Upotreba VAR-sistema na fudbalskim utakmicama bazira se na nizu načela, pri čemu se sva načela moraju primenjivati na svakoj utakmici u kojoj se upotrebljava VAR-sistem:

*VAR sudija je član sudijskog tima sa nezavisnim pristupom video-snimku utakmice koji može pomoći sudiji samo u slučaju „jasne i očigledne greške“ ili „propuštenog ozbiljnog incidenta“, a koji se odnosi na sledeće situacije:

a. Pogodak/nema pogotka

b. Kazneni udarac/Nema kaznenog udarca

c. Direktan crveni karton (ne drugi žuti karton/opomena)

d. Pogrešan identitet (kada sudija pokaže žuti karton ili isključi pogrešnog igrača ekipe koja je načinila prekršaj)

Sudija uvek mora da donese odluku, tj. sudiji nije dozvoljeno da odloži odluku pa da potom pomoću VAR-sistema donese odluku.

Prva odluka koju sudija donese neće biti promenjena osim ako pregled snimka jasno pokaže kako je odluka bila „jasno i očigledno pogrešna“.

var sistem Foto: MN Press

Ne postoji vremensko ograničenje za postupak pregleda snimka s obzirom na to da je tačnost važnija od brzine.

Igrači i službena lica ne smeju da okruže sudiju ili da pokušaju da utiču na odluku o pregledu, postupak pregleda ili konačnu odluku.

Ukoliko se igra nastavi nakon incidenta koji se potom pregleda, ne poništavaju se disciplinske mere pokazane/nastale u periodu posle incidenta, čak i ako se prvobitna odluka promeni (osim opomene ili isključenja zbog zaustavljanja obećavajućeg napada ili zaustavljanja očigledne prilike za postizanje pogotka).

S obzirom na to da će VAR-sudija automatski „proveriti“ svaku situaciju/odluku, nema potrebe da treneri ili igrači zahtevaju „pregled“ snimka.

Video: Dušan Tadić o mafiji u reprezentaciji: Ovi iz Zvezdine škole dobro lažu

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • au

    31. mart 2021 | 18:49

    Lele,polvina će sudija promeniti zanimanje !

  • Rm

    31. mart 2021 | 19:05

    Sad tek sledi cirkus kad se igrac zvezde baci sam u 16 i sudija naravno svira penal i odluci da nema potrebe da pogleda var

  • dusan silni

    1. april 2021 | 10:44

    A ofsajd nista a? :)

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA