
Novi predsednik Poljske učestvovao u huliganskoj tuči pre 16 godina? Opisao je kao "časnu mušku borbu"
Novoizabrani predsednik Poljske, Karol Navrocki izazvao je lavinu reakcija u javnosti zbog navodne povezanosti sa navijačkim huliganstvom i učestvovanja u brutalnoj tuči navijača fudbalskih klubova Lehija Gdanjsk i Leh Poznanj 2009. godine. Iako danas gradi imidž državnika sa čvrstim stavovima, njegovo ime ponovo se našlo u medijima zbog prošlosti koju mnogi smatraju spornom, ako ne i kompromitujućom.
Naime, poljski portali "Virtualna Poljska", "Onet" i "TVN24" objavili su detalje iz istrage i nezvanične izvore koji tvrde da je Navrocki bio deo ozloglašene navijačke grupe Lehije Gdanjsk pod nazivom "Huligani slobodnog grada".
Grupa je, prema tim izvorima, brojala i pripadnike podzemlja – ljude sa kriminalnim dosijeima, uključujući osuđene za ubistva, trgovinu drogom i oružjem.
Centralni događaj u pitanju je takozvana „ustavka“, organizovana tuča između navijača Lehije i Leha, koja se odigrala 25. oktobra 2009. godine na polju kod Košćežine, u blizini Gdanjska. Oko 70 huligana sa svake strane sukobilo se po takozvanom „poljskom principu“ – van urbanih sredina, bez oružja, isključivo pesnicama i nogama. Tuča je trajala oko šest minuta, a nekoliko učesnika zadobilo je ozbiljne povrede.
Navrocki, tada 26-godišnji doktorand na Univerzitetu u Gdanjsku i zaposlen u Institutu za nacionalno sećanje (IPN), nikada nije zvanično optužen za učestvovanje u tom događaju. Portparol tužilaštva u Poznanju, Lukaš Vavržinjak, izjavio je da njegovo ime ne postoji u zvaničnoj dokumentaciji istrage, iako su mnogi učesnici ostali „neidentifikovani“.
Ipak, u intervjuu sa političarem Slavomirom Mentzenom, Navrocki nije demantovao svoje prisustvo na pomenutom događaju. Štaviše, opisao je takve obračune kao „časne muške borbe“ i „sportsku aktivnost“.
Navrocki je rođen 1983. godine u Gdanjsku, gde je i završio istoriju. Pre ulaska u politiku, obavljao je važne funkcije u državnim institucijama – najpre kao direktor Muzeja Drugog svetskog rata, a potom i kao direktor Instituta za nacionalno sećanje. Iako akademski obrazovan, Navrocki je tokom kampanje isticao svoju fizičku snagu i odlučnost. Objavljivao je video-snimke sa strelišta i boksačkih treninga, želeći da se predstavi kao „čovek naroda“ koji ne beži od sukoba i ima „čvrstu ruku“.
(Telegraf.rs)
Video: Sferopulos dao kratku izjavu, pa ustao i napustio konferenciju: Pogledajte šta je rekao
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.