≫ 

Udarac u srce: Evo zašto je NFL igrač doživeo infarkt na meču

Iako srčani zastoj retko nastaje u takvoj situaciji, ovde je bilo sve kao u teoriji.

  • 0
Damir Hamin Foto: Tanjug/AP

Opet smo bili svedoci srčanog zastoja, ovoga puta na utakmici američkog fudbala, na sreću sa srećnim krajem i sportistom koga su oživeli na terenu.

Udarac u srce ili commotio cordis nije tako čest pred očima miliona gledalaca, ali na utakmici američkog fudbala (NFL) između Sinsinati Bengalsa i Bafalo Bilsa igrač gostujućeg tima Demar Hemlin doživeo je iznenadni srčani zastoj nakon sudara sa protivnikom.

Iako srčani zastoj retko nastaje u takvoj situaciji, ovde je bilo sve kao u teoriji.

Nakon direktnog udarca u grudni koš Hemlin je ustao, zakoračio i srušio se na teren. To može da se objasni time da je udarac u srce pao u trenutku relaksacije komora ili repolarizacije odnosno pojave T talasa na EKG-u.

Pošto nemamo priliku da vidimo ovakvu situaciju često verujem da svi, a posebno studenti sporta i medicine na ovom slučaju mogu da nauče i prisete se malo fiziologije.

EKG Vunerabilni trenutak kada udarac u grudni koš može da izazove srčani zastoj Foto: Nenad Dikić

Commotio cordis se prvenstveno odnosi na iznenadnu smrt uzrokovanu udarcom u zid grudnog koša u sportovima gde postoji lopta kao na primer u bejzbolu ili lakrosu, slično je i sa hokejaškim pakom. Pored toga moguć je direktan udarac u predelu srca u borilačkim sportovima, boksu, karateu itd. ali u svim sportovima gde postoji mogućnost iznenadnog i brzog kontakta.

Statistika srčanog zastoja u sportovima Statistika srčanog zastoja izazvanog udarcem lopte u grudni koš.Foto: Nenad Dikić

Suštinski udarac u sredinu grudnog koša izaziva aritmiju koja može da se završi zastojom odnosno arestom. Zbog toga bez hitne kardiopulmonalne reanimacije, a posebno defibrilacije, prognoza commotio cordis je fatalna.

U radu Commotio Cordis (Palacio i Link, 2008) je analizom 190 slučajeva u SAD od kojih se 47% dogodilo tokom takmičenja pokazano da je defibrilacija bila efikasna u 15% slučajeva, a da je reanimacija bila uspešna u 25% slučajeva u prva 3 minuta, da bi pala na samo 3% nakon 3 minuta. Generalno postoji pravilo da je za svaki minut kašnjenja u reanimaciji preživljavanje manje 10%. Demar Hemlin je imao sreće da je defibriliran i oživljen na terenu u prva tri minuta.

Automatski eksterni defibrilator (AED) Automatski eksterni defibrilator (AED) Foto: Shutterstock

Zbog svega je obuka najvažnija i preporuka koja proizilazi iz ovog slučaja je da medicinsko terensko osoblje mora da bude obučeno kako da izvedu kardiopulmonalnu reanimaciju i koristi automatski eksterni defibrilator (AED).

Slično je bilo i u slučaju Eriksena na EURO 2021, gde je jedan od zaključaka bio da je obuka medicinskog osoblja na terenu najvažnija, kao i neposredna blizina AED defibrialtora. Naravno edukaciju treba proširiti na trenere, roditelje i same sportiste o važnosti reanimaciji i defibrilacije, kao i da je praktično uvežbaju. Potrebno je da svi znaju da lociraju AED i da poznaju plan akcije za hitne slučajeve. Zato ako ste u sportu uvežbajte reanimaciju ili se podsetite već naučenog.

Video: Da li se Amerikanci testiraju na doping?

Prof.dr Nenad Dikić, Fakultet za fizičku kulturu i menadžment u sportu, jedini fakultet za sport na Univerzitetu Singidunum

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA