PAŽNJA: Pirsing i tetovaža umanjuju šanse za dobijanje posla?!

Mnogi poslodavci i dalje imaju negativan stav prema tetovažama i pirsingu, pa tako mnoge kompanije od svojih zaposlenih traže da skinu pirsing ili da prekriju tetovaže dok su na radnom mestu

  • 42
Seksi devojke sa tetovažama Foto: vasi.net

Sve više mladih koji konkurišu za posao imaju tetovaže ili pirsing po licu, pa se često sreću sa negativnim reakcijama nadređenih, odnosno potencionalnih poslodavaca, prenosi BBC.

Iako je bodi art postala svakodnevica mnogi poslodavci i dalje imaju negativan stav prema tome. Sajt "CareerBuilder" je u anketi istraživao koji su to lični atributi kod mladih, a koji bi im dali manje šanse za zaposlenje. Najviše ispitanika je reklo da je to pirsing, čak 37 posto, dok su vidljive tetovaže na trećem mestu sa 31 odsto.

Međutim, po istraživanju Pju centra, statistika govori da 38 posto ispitanika uzrasta od 18 do 29 godina ima bar jednu tetovažu, a 23 posto pirsing na licu, a da nije u ušima.

- Ako žele da privuku i zadrže talentovane ljude, poslodavci će morati da prevaziđu stereotipne stavove o bodi artu - rekao je konsultant za ljudske resusre u San Francisku, Beri Bruto, i dodao da bi prvenstveno trebalo da se postavi pitanje da li su tetovaža ili minđuša u nosu važne za obavljanje posla i ugled kompanije.

Iako su neke kompanije prevazišle ustaljeno mišljenje da su tetovaže odlika ljudi niže klase ili pripadnike bandi, oni i dalje vole da zaposleni sakriju ukrase na svom telu koliko je to moguće, posebno ako u svom poslu direktno komuniciraju sa klijentima.

Međutim, i dalje je puno kompanija koje od svojih zaposlenih traže da skinu pirsing ili da prekriju tetovaže dok su na radnom mestu.

Mejsi, veliki trgovac u SAD-u govori zaposlenima da izbegavaju "preterano" ukrašavanje, jer po njegovim rečima to ometa, odnosno vređa kupce, a njegova portparolka je odbila da objasni šta se kvalifikuje kao "preterano".

Generalno, poslodavci mogu da se pridržavaju svog stava o propisima oblačenja, kao i zabrane tetovaža i pirsinga bez kršenja zakona. Oni obično tvrde da bodi art ne odgovara imidžu kompanije. Primera radi, politika klinike Mejo (Mayo Clinic Health System) je da vidljivi ukrasi na telu ne deluju profesinalno i smatraju ga neprikladnim.

Postoji još jedna predrasuda, a to je da su žene sa tim ukrasima u mnogo većoj meri diskrimisane nego muškarci, rekao je profesor na Univerzitetu u Teksasu Armstrong Mirna koji se bavi istraživanjima o bodi artu.

On je objasnio da mnogo veći broj žena svoje tetovaže hirurški otklanja zbog izrazito negativnih komentara koji ih prate.

- Zbog predrasuda koje vladaju i dalje je najbolje da kandidati na razgovorima za posao sakriju ukoliko imaju neki ukras na telu, pa čak i da ga ne spominju svojim poslodavcima - zaključuje Mirna.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Namcor

    26. april 2014 | 15:03

    Zato sto je drustvo kod nas i dalje zatucano i to je i dalje tabu kod nas!!!!

  • John

    26. april 2014 | 15:24

    Ja radim u firmi za finansije . Rad na New York berzi , imam istetovirane obe ruke i nikad mi niko nije rekao nesto negativno . Vazno je kakva ste osoba a ne sta nosite .

  • Duck

    26. april 2014 | 17:50

    Moja žena ima na zadnjici tetovažu a ima i posao!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA