DA LI JE KRAJ NASILJU NAD ŽENAMA: Novi Zakon o nasilju u porodici stiže na jesen

U ponedeljak su dve žene u Srbiji ubijene i nije bilo posebne reakcije nadležnih

  • 14

Potresna činjenica da u Srbiji  od početka godine do danas ubijeno 19 žena i da su sve bile žrtve porodičnog nasilja. Sumnja se da čak 140.000 ljudi u Srbiji trpi neki vid  nasilja. I pored apela i stalnih kampanja da se nasilje u porodici prijavi svedoci smo svakodnevnih strdanja u okviru porodice. Novi Zakon o sprečavanju nasilja u porodici koji će biti usvojen na jesenjem zasedanju Skupštine Srbije pomoćiće ženama-žrtvama.

ISKLJUČI NASILJE! Ministarstvo pravde pokrenulo internet kampanju protiv nasilja u porodici

Mere novog Zakona koje predviđaju bolju zaštitu žena od nasilnika:

- Policija izlazi na uviđaj odmah po dobijanju prijave o nasilju

- Policija sprečava nasilje i pravi procenu rizika da li to nasilje može da eskalira

- Udaljuje nasilnika, hapsi ga i određuje zadržavanje do 48 sati

- Javni tužilac u roku od 24 sata predlaže mere zaštite: udaljenje nasilnika iz stana, zabrana prilaženja žrtvi, pokretanje krivičnog postupka

- Sud donosi odluku o merama u roku od 24 sata

- Ukoliko je nasilnik pušten na slobodu, i prekrši mere zabrane (približi se žrtvi ili se vrati u stan) može ponovo da bude uhapšen. U tom slučaju izriče mu se 60 dana zatvora.

Vesna Stanojević, koordinatorka sigurnih kuća za  kaže da, iako optimista, nije sigurna da će budući Zakon o sprečavanju nasilja u porodici koji bi trebalo da bude usvojen tokom jesenjeg zasedanja Skupštine Srbije, pomoći ženama - žrtvama.

APEL ZORANE MIHAJLOVIĆ: Nije privatna stvar kad neko nekog bije, PRIJAVLJUJTE NASILJE!

U ponedeljak su dve žene u Srbiji ubijene i nije bilo posebne reakcije nadležnih. Teoretski, Zakon jeste dobro zamišljen, ali je pitanje kako će se primenjivati u praksi. Pitanje je koliko je policija zaista spremna i brza za takve intervencije, posebno što znamo da i među policajcima ima nasilnika. Drugo, za reakciju koja predviđa da policija po prijavi, istog momenta izađe na teren, spreči nasilje i napravi procenu rizika moguće eskalacije nasilja je potrebna posebna obuka. Zakonom, ta obuka policajaca je predviđena ali ona traje. Dve žene su ubijene u jednom danu, a mi pričamo o hitnosti policije. Kako? - kaže Vesna Stanojević, koja je i i direktorka Savetovališta protiv nasilja u porodici.

Foto: Profimedia Foto: Profimedia

Nacrt Zakona predviđa i da bi u skladu sa procenom rizika, policija gotovo obavezno morala da udalji nasilnika iz stana, kao i mogućnost da ga uhapsi i odredi zadržavanje. O toj meri obaveštava javnog tužioca, koji u roku od 24 sata može da donese određene mere: udaljavanje nasilnika iz stana, zabrana prilaženja žrtvama, pokretanje krivičnog postupka.

- Problem je što većina žena čiji su muževi nasilnici nemaju svoje domove, već žive kao podstanari, koji mesecima ne plaćaju kiriju i koje se u situacijama reakcije policije, i same nađu na ulici sa decom - objašnjava Stanojevićeva.

Foto-ilustracija: Profimedia/Fancy Foto-ilustracija: Profimedia/Fancy

Koordinatorka sigurnih kuća navodi da je mera po kojoj se nasilnik izbacuje iz stana, čak i ako je njegovo vlasništvo, predviđena i Porodičnim zakonom iz 2005. godine.

- Taj Zakon se primenjuje 11 godina, pa je opet bilo slučajeva da muževi nasilnici ostaju u stanovima čiji su vlasnici žene žrtve, da menjaju brave u kućama koje su zajednički stvorili, a žene ostaju na ulici. Po tom Zakonu su vođeni građanski postupci koji su trajali beskonačno dugo. Novi Zakon je krivični i to je bitna razlika jer to znači da bi postupci trebalo da se završavaju mnogo brže. Međutim, bojim se da ćemo za par godina ponovo voditi iste razgovore na temu kako zaštititi žene od muževa nasilnika - kaže Stanojevićeva.

Foto-ilustracija: Profimedia/Corbis Foto-ilustracija: Profimedia/Corbis

Prema Nacrtu Zakona, u slučajevima da nasilnik prekrši zabranu prilaženja žrtvi, može ponovo da bude uhapšen i odveden kod sudije za prekrššaje, koji može da mu izrekne kaznu od 60 dana zatvora, a koja se odmah izvrššava.

Sve mere zaštite biće popisane u registru nasilnika. Registar nasilnika je u stvari Centralna evidencija o slučajevima nasilja u porodici u kojoj će se naći imena okrivljenih nasilnika, ali i oni koji su samo prijavljeni za neki oblik nasilništva, kao i zaštitne mere koje su im izrečene u postupku.

Foto: Profimedia/ČIF, Flickr/Laraloola Foto: Profimedia/ČIF, Flickr/Laraloola

Advokat Nebojša Perović boji se da bi u tim slučajevimo moglo da dođe do zloupotreba.

- Dobro je da postoji spisak osoba sklonih vršenju nasilja u porodici, ali se mora strogo voditi računa da ne dođe do zloupotreba. U praksi je moguće da žena lažno prijavi muškarca kako bi ga izbacila iz stana, moguće je i da deca lažno prijave roditelje za nasilje, ljuta jer im se ne ispunjavaju sve želje... Zato je potrebna dobra istraga svakog slučaja, obaveza da se sa spiska izbrišu imena osoba koje su lažno prijavljenje i da se utvrdi kazna za lažno prijavljivanje - kaže advokat Perović.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ivana

    1. septembar 2016 | 12:02

    Staviti u zakon ako zena koju je moz tukao, zlostavljao ,silovao,ponizavao vrati tom istom coveku da ima pravo da je ubije a da za taj cin ne odgovara.

  • Rastko Vuković

    26. februar 2017 | 15:39

    Smeta mi samo deo gde se ovaj zakon podmeće pod popravku polne ravnopravnosti, a on je upravo suprotno. Policijski izveštaji svugde u svetu, pa tako i kod nas, mogu potvrditi da muškarci češće nasilno stradaju. Oni su i češće žrtve nesretnih slučajeva i uopšte su deo populacije sa većim brojem povreda i smrtnosti. Jedna je stvar što je i ,,jači pol'' osetljiviji na nasilje prema ženama, pa zakonodavci, bolje reći politika u ovom slučaju igra na siguricu, na veću podršku glasača. A druga je stvar ravnopravnost polova, koje ovim zakonom ima još manje, na štetu muškaraca.

  • Ramplstinski

    1. septembar 2016 | 12:43

    Ok ako se utvrdi da je zlostavljao. Isto. Ja sam u Nemackoj za isto osudjen ali posle 6meseci sudjenja dokazao nevinost i DA NISAM KRIV. Sta sad kaze zakon? Stan se vodio na mene i morao da izadjem....a nisam kriv? Nemacke zakone dovodimo, ok , ali ovde nemas kome da se zalis ako nisi kriv i dokazes....znaci samo najebes i kraj....za tebe nema pravo iako si dokazao nevinost za delo koje ti se stavlja na teret. Sve to da bi se udomila...stan sredjen. ...i ona uziva...a ti burazeru kreni od pocetka

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA