Hrvatski policajci migrante ubijaju od batina i pljačkaju, a onda ih tajnim kanalima prebacuju u Srbiju

HRW je takođe saopštio da je pisao hrvatskom ministarstvu unutrašnjih poslova 20. decembra zatraživši objašnjenje, ali da ga dosad nije dobio

  • 18

Hrvatska policija tera tražioce azila nazad u Srbiju, a u nekim slučajevima primenjuje i silu i ne daje im priliku da zatraže zaštitu, saopštila je danas nevladina organizacija Human Rights Watch (HRW), koja takav zaključak zasniva na razgovoru sa deset izbeglica iz Avganistana, prenela je Hina.

Izbeglice satima čekale na ničijoj zemlji između Mađarske i Austrije, bez hrane i vode!

U saopštenju se navodi da su Avganistanci, među kojima je bilo dvoje dece bez pratnje, ispričali da ih je hrvatska policija u novembru prošle godine vratila u Srbiju nakon što su uhvaćeni na teritoriji Hrvatske.

Oni su, kako se navodi, rekli da im je uskraćeno pravo da zatraže azil iako su to nameravali da učine.

Od njih 10, kako dalje navodi HRW, devet je reklo da su ih pripadnici policije udarali, a svi su potvrdili da su im oduzete lične stvari, novac i mobilni telefoni.

- Izveštaj o šokantnom i okrutnom postupanju Hrvatske prema tražiocima azila na njenoj granici nisu dostojna jedne države EU-a - izjavila je Lidija Gal izvestiteljka HRW-a za Balkan i istočnu Evropu.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić Foto: Tanjug/Zoran Žestić

- Vlasti u Zagrebu moraju da obezbede da svi obavljaju svoju dužnost da zaštite tražioce azila, a ne da ih silom teraju natrag u Srbiju - istakla je.

U četiri slučaja opisi koje su dali tražioci azila o oznakama onih koji su ih vratili nazad u Srbiju, odgovaraju onima koje nosi hrvatska policija, tvrdi HRW.

U tri druga slučaja, tražitelji azila su rekli da su se ti muškarci predstavili kao hrvatska policija i da su nosili odgovarajuće uniforme.

U jednom je slučaju tražilac azila opisao uniformu kao "vrlo tamnu, poput crne", a u drugom je opisao policijska vozila. Jedan od tražilaca nije mogao da da detaljan opis odore ili oznaka.

Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

HRW navodi da bi hrvatske vlasti trebalo da istraže navode da su policijski službenici zlostavljali tražioce azila i pozvati počinitelje na odgovornost.

HRW je takođe saopštio da je pisao hrvatskom ministarstvu unutrašnjih poslova 20. decembra zatraživši objašnjenje, ali da ga dosad nije dobio.

- Evropska komisija bi trebalo da izvršiti pritisak na Zagreb da ispunjava svoje obveze u skladu sa zakonom EU-a i zakonom o izbeglicama, da istraži navodna zlostavljanja i omogući traženje azila i pravično postupanje za one na nezinoj teritoriji i njenim granicama - rekla je Gal.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mama

    20. januar 2017 | 12:30

    Pa od hrvata se drugo i nije ocekiivalo....

  • toma

    20. januar 2017 | 13:39

    Ustase oni proterali 500000 Srba uz blagoslov nemacke i Eu

  • Srbija do Tokija

    21. januar 2017 | 12:10

    Ispricajte vi Lidiji Gal o Jasenovcu, Maksu Luburicu i druzini... Bice joj mnogo jasnije!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA