Upis u srednju školu i sa nula bodova na maloj maturi

Zbog toga što bodovni prag za polaganje završnog ispita ne postoji, u srednjoškolskim klupama naći će se i 574 osmaka koji na testu iz srpskog i matematike nisu osvojili nijedan poen

  • 1

Na testu iz srpskog ili matematike 574 osmaka nije zavredelo nijedan poen, a položili su završni ispit i mogu da upišu srednju školu.

Završni ispit obavezan je za kraj osnovnog obrazovanja, i ko ga ne položi ne može da dobije potvrdu da je završio osnovnu školu i samim tim ne može da nastavi školovanje. Ali, ni bod nije potreban za prolaz na maloj maturi.

U to su se najbolje uverila 574 osmaka koja su na jednom od dva moguća testa osvojili nula poena. Nijedan zadatak iz matematike nije tačno rešilo 398 malih maturanata. Apsolutno neznanje iz srpskog (maternjeg) jezika na završnoj proveri pokazalo je 176 učenika, ne osvojivši nijedan poen.

Ipak, oni su položili malu maturu i mogu da zauzmu mesta u srednjoškolskim klupama. Oni će biti rangirani samo na osnovu uspeha iz šestog, sedmog i osmog razreda.

Objašnjenje da je tako nešto moguće je u tome što bodovni prag za polaganje završnog ispita ne postoji.

- Ovo nije prvi put da deca imaju nula bodova. Da je nekakav prag posredi, opet bi to bili đaci koji žele da upišu treći stepen. Njih ne zanima da se nešto posebno spremaju i uče, jer su se opredelili za zanate i mogu ih upisati bez poena sa male mature. To su deca koja su slabije učila tokom godina i za njih su, možda, zadaci na završnom ispitu bili preteški, pa nijedan nisu uradili - obrazložio je Zoran Kostić, predsednik Republičke upisne komisije i pomoćnik ministra prosvete i nauke.

Kostić dodaje i da će većina učenika da upiše zanate koje želi.

- Praksa je pokazala da, bez obzira na broj poena koje su imali na upisu, ta deca postanu izvrsni majstori. Nama jeste cilj da imamo dobre zanatlije, da nam đaci izrastu pre svega u dobre ljude koji znaju da rade posao u skladu sa zvanjem koje su stekli - kaže on.

Bodovi sa male mature nisu ključni za završetak osnovnog obrazovanja, nego za nastavak školovanja u četvorogodišnjim smerovima gimnazija i srednjih stručnih škola. U srednjoškolskim kućama znanja gde je uslov za upis bio položen prijemni ispit, poeni sa završnog i te kako su uticali na poziciju kandidata na rang-listi.

Tako je u Matematičkoj gimnaziji, na primer, 45 osmaka ostalo ispod crte uprkos zavidnim poenima sa prijemnog, male mature, na osnovu uspeha iz osnovne i diploma sa takmičenja. Kad je konkurencija velika važan je svaki bod, a kada je nema (kao što je slučaj sa zanatima) dovoljno je pojaviti se na proveri znanja, biti miran, sačekati u tišini da iscuri vreme predviđeno za ispit i osloniti se na ocene u svedočanstvima o završenom šestom, sedmom i osmom razredu.

Završni ispit jedino nije važan za upis u srednje muzičke i baletske škole, jer u prvi razred one primaju i đake koji su upravo završili sedmi razred osmoletke. A ta deca malu maturu ne mogu da polažu pre nego što završe osmi razred, u koji će krenuti u septembru.

(Telegraf.rs / Izvor: Politika)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA