Ovi kućni aparati mogu da vas UBIJU ako ih ne koristite pravilno

Bojler, šporet i veš mašina su uređaji na kojima najčešće dođe do požara

  • 2

"Poginula dok je sušila kosu fenom", "Požar izazvao šporet", "Zapalila se veš mašina", samo su neki od naslova koji su nas uznemirili prethodnih dana, u crnoj seriji nesreća izazvanih kućnim aparatima i instalacijama.

Jovanu (27) ubila struja pre nego što je ušla u kadu: Detalji strašne tragedije u Kikindi (FOTO)

Požar na Vidikovačkom vencu, zapalila se veš mašina!

Jovana Jočić (27), tragično je izgubila život prošle nedelje u porodičnom domu u Nakovu, kada su je udarila struja dok je sušila kosu u kupatilu. Ona je otišla da se kupa oko ponoći, ali je njen otac primetio da je nema duže vreme, počeo je da joj lupa na vrata. Kako se ona nije odazivala na krike svog oca, on je nasilno otvorio vrata i zatekao je nepomičnu na podu, sa fenom u ruci.

U požaru koji je juče izbio na Vidikovačkom vencu, lakše je povređen muškarac, koji se nagutao dima. Kako je ustanovljeno, požar je prouzrokovala veš mašina koja se upalila. Sličan požar izbio je pre mesec dana u beogradskom naselju Karaburma, a sve je počelo kada se upalio šporet u jednom stanu. Na sreću povređenih nije bilo, a brzom reakcijom vatrogasaca, vatra se nije proširila i brzo je ugašena.

Foto: Pixabay Foto: Pixabay

Kako kažu električari, većina ovih nesreća izazvana je nepažnjom ljudi.

- Građani nisu odgovorni prema struji i električnim aparatima. Skoro svaki dan imamo u medijima izveštaje o ovakvim nesrećama, i većina je izazvana nepažnjom. Struja je kao i vatra, dobar sluga, ali loš gospodar - kaže za Blic električar Ljuba iz "Kućnog majstora".

Kako objašnjava, nesreće i požari najčešće nastaju izazivanjem kratkog spoja, bilo da je došlo do kontakta između žica, ili da je čovek rukom uhvatio fazu i izazvao spoj:

- Ako dodirnemo golu žicu rukom i stojimo na zemlji, ponašamo se kao provodnik i nastaje kratak spoj. Nije bitno koji je materijal na podu. Nešto je bolje ako je dole guma, ali to niko nema u kući. U 90 odsto slučajeva kod ovakvih nesreća u pitanju je ljudski faktor, a u 10 odsto neispravni aparati.

Prema njegovim rečima, bojler obavezno treba isključiti prilikom tuširanja, što oko 50 odsto ljudi u Srbiji ne radi. Takođe, fen nikako ne smemo koristiti u kupatilu, a sve i da nam ne padne u vodu, može doći do strujnog udara, jer se nakon tuširanja u kupatilu stvara kondenz u vazduhu i tu vlagu fen, kao otvoren uređaj, uvlači direktno u motor, što često dovede do pregorevanja motora, ali može i da izazove strujni udar.

Foto: Profimedia, Alamy Foto: Profimedia, Alamy

Da bi se zaštitili od ovakvih nesreća građani treba da vode više računa prilikom upotrebe električnih uređaja, a osim što treba da paze da ih ne pokvase, treba da vode računa i o instalacijama.

- Redovan servis i kontrola kako samih aparata, tako i kablova i osigurača. Same instalacije u zidovima takođe mogu da se ispitaju, ali ne sa apsolutnom sigurnošću, jer se nikad ne zna gde će koja žica da "pusti". Veliki potrošači, kao što su bojler, veš mašina, grejalice, TA peći... vuku mnogo ampera, i ako se ostave da rade duže vreme, kablovi koji provode tu struju će početi da se greju, što može da dovede do topljenja izolacije i ogoljivanja žica. A kada se gole žice dodirnu, dolazi do kratkog spoja i požara. Ili iskakanja osigurača - objašnjava Ljuba.

Ono ističe da pojedini građani stavljaju jače osigurače kako im ne bi iskakali, što je veoma opasno. Tako dodaje, samo povrćavaju opasnost od izbijanja požara, jer osigurač ne može da iskoči, što provodnici, odnosno kablovi, ne mogu da izdrže i počinju da se tope.

- Treba redovno kontrolisati i utičnice, produžne kablove. Čistiti ih od prašine, i menjati kada se primeti bilo kakva promena, topljenje ili da počinju da crne. Ali treba i utvrditi zašto je došlo do pregrevanja. Obično su kod produžnih kablova, u 80 odsto slučajeva neispravni kontakti, ali ne mora uvek da bude slučaj - ističe Ljuba.

Foto-ilustarcija: Profimedia/Alamy Foto-ilustarcija: Profimedia/Alamy

I mali potrošači, kao frižider, zamrzivač, kompjuter... mogu da uzrokuju slične probleme, ukoliko rade po 24 sata dnevno. Kako objašnjava, oni ne vuku mnogo ampera, ali vuku struju konstantno, što vremenom može da dovede do topljenja izolacije na kablovima, ili utičnica.

Rade Milošević, načelnik Uprave za vanredne situacije u Beogradu, objašnjava da su svi požari zahtevni za gašenje, pogotovu ako do požara dođe na visokim spratovima zgrada i na teže dostupnim mestima.

- Bojler, šporet i veš mašina su uređaji na kojima najčešće dođe do požara. Uređaji koji se nalaze u domaćinstvu su sigurni kada se pravilno eksplatišu, održavaju i servisiraju, pa tako do požara najčešće dolazi usled neadekvatnog održavanja, i usled loše električne instalacije - objašnjava Milošević.

Kako ističe, jedan od čestih uzroka požara je zaboravljena hrana na šporetu i tom prilikom se požar najčešće proširi na ostali deo kuhinje.

Daljinac baner

(Telegraf.rs / Blic)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA