Bankama ne trebaju devize, a kamate na štednju prepolovljne

Bankari su sve manje zainteresovani za prikupljanje štednje od građana , a to objašnjavaju time da imaju dovoljno deviza i da nemaju kome da ih plasiraju. Kamatne stope na uloge u evrima za godinu i po dana niže za gotovo 50 odsto

  • 5

Banke u Srbiji više nisu zainteresovane za prikupljanje štednje od građana, kao što su to činile poslednjih godina. Naime, to potvrđuje sve niži nivo kamata na depozite stanovništva i privrede.

Tako su kamatne stope na najatraktivnije uloge u evrima za godinu i po dana niže za gotovo 50 odsto. Banke sada štedišama nude kamatu na period od godinu dana, na koji se i najčešće ulozi oročavaju, od 2,80 do 3,5 odsto na godišnjem nivou.

Bankari novonastalu nezainteresovanost za prikupljanje štednje objašnjavaju time da imaju dovoljno deviza i da nemaju kome da ih plasiraju. Prema podacima Narodne banke Srbije, štednja građana gotovo je ista u poslednjih godinu dana i iznosi nešto više od osam milijardi evra.

Tako neke od najvećih banaka za uloge po viđenju bez obzira na iznos nude efektivnu kamatu od samo 0,09 odsto, za mesec dana 1,3, na tri meseca 1,90, na šest meseci 2,38, a na godinu dana samo 2,9 odsto. Nešto veću kamatu mogu da dobiju klijenti koji štede na dve i tri godine. Kamata je u tom slučaju od 3,10 do pet odsto.

Primera radi, ako neko položi 5.000 evra na tri meseca sa kamatom od 1,9 odsto, zaradiće 24 evra u tom periodu, a na to mora da plati porez od 15 odsto, odnosno u ovom slučaju 4,30 evra. Ako ovaj iznos oroči na 12 meseci, po isteku ovog roka dobiće 115 evra sa kamatom od 2,90 odsto. Kada plati porez državi od 25,50 evra, njegova zarada iznosi oko 90 evra.

Banke su se pre četiri godine utrkivale koja će da ponudi građanima veću kamatnu stopu, kako bi prikupile što više uloga. Tako su neke banke nudile kamate u iznosu od šest pa čak do 11 odsto godišnje. Ni dinarska štednja nije bila u zapećku, jer je zarada i na našu valutu bila čak i do 18 odsto na 12 meseci.

Očigledno je d se približavamo kamatnim stopama za depozite koje važe u regionu, pa i u Evropi.

(Telegraf.rs / Izvor: Večernje novosti)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • стрептомицин

    28. septembar 2013 | 09:49

    Прво ови што послују код нас нису банке већ зеленаши. Од веза са матичним банкама у својом земљама имају само име, у противном не би могли да практикују зеленашке камате. У свету криза букти, а они немају коме да пласирају новац?! Наравно да немају по каматама које су огромне којима су пљачкали грађане Србије. Сви који су могли да узму кредите узели су, и заробили се за дужи период. Сада ће "преписати" камате од ЕУза улоге грађана, али зато своје камате немају намеру да смање. Јесте да су Срби абортирали економију, али за њихов лоповлук потребан је само здрав разум да се увиди. Наравно све им ово омогућава послушничка власт да се додворе својим западним газдама преко грбаче сопственог народа!

  • Dejan

    28. septembar 2013 | 07:58

    Kad treba da daju onda se priblizavamo evropi a kad treba da uzmu onda ostajemo u srbiji...

  • Aca

    28. septembar 2013 | 11:02

    A zasto se drzava ne zaduzi od gradjana po npr 4%, super za drzavu, super za gradjane?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA