Albanci traže da njihov jezik postane obavezan premet u crnogorskim školama: "To je vaša obaveza"

Albanski jezik je u nacionalnim mešovitim sredinama, u odeljenjima u kojima se nastava odvijala na službenom jeziku, bio obavezan predmet čak i u srednjim školama za vreme bivše države SFRJ

  • 47

Crnogorski parlament raspravljao je o statusu albanskog jezika, kao jeziku sredine u školama na crnogorskom jeziku u nacionalno mešovitim sredinama kao što su Ulcinj, Tuzi, Plav, Gusinje.

Pitanje o tome je postavio potpredsednik parlamenta Genci Nimanbegu iz albanske partije FORCA, a odgovorio mu je ministar prosvete Damir Šehovic, da je Odbor za opšte obrazovanje usvojio da predmetni program albanski jezik, kao drugi strani jezik u osnovnoj školi.

U nastavku procedure, rekao je Šehović, o ovom pitanju odlučuje Nacionalni savet za obrazovanje koji će zauzeti stav na narednoj sednici.

Nimanbegu je podsetio da su novom reformom sistema obrazovanja i vaspitanja ukinuti fakultativni predmeti, a samim tim i albanski jezik kao jezik sredine, koji je imao takav status u nacionalno mešovitim sredinama.

Albanski jezik je u nacionalnim mešovitim sredinama, u odeljenjima u kojima se nastava odvijala na službenom jeziku, bio obavezan predmet čak i u srednjim školama za vreme bivše države SFRJ, a do zadnje reforme taj predmet je u osnovnim školama bio fakultativan, kazao je on.

U odgovoru Šehoviću, Nimanbegu je rekao i da je radna grupa o albanskom jeziku, koju je formiralo Ministarstvo prosvete za vreme mandata Predraga Boškovića, kao jedan od zahteva postavila da se albanski jezik uvede kao obavezan predmet.

- Postoji kao dobar primer italijanskog jezika u školama sa slovenačkim nastavnim jezikom, i obratno u Slovenskoj Istri, gde žive Italijani. A podsetiću vas da u Sloveniji po popisu stanovništva živi svega 2.258, odnosno 0,11 odsto Italijana - kazao je Nimanbegu, preneo je portal RTCG.

O ovom pitanju će se tek raspravljati Foto: Profimedia/Wavebreak

Šehović mu je odgovorio da je Zakonom o osnovnom obrazovanja propisano da učenici od šestog razreda izučavaju kao obavezan predmet jedan od stranih jezika, te da je škola u obavezi da ponudi najmanje dva strana jezika.

Izučavaju se, podsetio je on, kontinuirano dva časa sedmično.

- I predlog strategije manjinske politike za period 2019-2024. godine koji je nedavno izradilo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, koji se nalazi u proceduri usaglašavanja i usvajanja, sadrži mere iz oblasti obrazovanja koje se odnose na uvođenje albanskog jezika kao izbornog predmeta u osnovnim, srednjim školama i Policijskoj akademiji… To će biti dobar povod da na ovu temu vlada zauzme jasan stav i nakon što da saglasnost da definiše svoju politiku u ovoj oblasti - rekao je Šehović.

Nimanbegu mu je, međutim, rekao da nije odgovorio tačno zašto nisu analizirali inicijativu upotrebe italijanskog jezika u slovenskim školama gde se kaže da se u tim školama jezik definiše kao drugi jezik, ali ne kao drugi strani.

- Dobro je da u mešovitim zajednicama učenici imaju iste uslove i iste obaveze. Ovde se priča o dodatna dva časa nedeljno… To je vaša obaveza. Nešto što se realizovalo u Jugoslaviji može da se uradi i u Crnoj Gori. To je vaša obaveza - poručio je on.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Savo

    22. mart 2019 | 14:26

    Bravo Albanci tražite im pola države, a mi cemo priznati

  • Mimi

    22. mart 2019 | 13:00

    Počelo je. Bravo Albanci! Navijamo za vas i podrzavamo vas u tome.

  • Logicno

    22. mart 2019 | 16:42

    Pa da,bolje albanski,nego srpski!To su nasi Crnogorci koji se sire po Bg i sire!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA