"Oni hoće da se otcepljuju, a mi im kao ne damo": Rečenica kojom je desetar objasnio besmisao rata

Desetar Bahrudin Kaletović intervjuisan je na današnji dan 1991. godine i tada je rekao ono što je ceo narod mislio i osećao

  • 19

Na današnji dan, pre 28 godina, desetar Bahrudin Kaletović iz Tuzle je na jedan jednostavan i iskren način odgovorio na pitanje "Znate li zbog čega se vodi ovaj rat, ova bitka?". On je rekao zbunjeno rekao da ne zna o čemu se radi i da "oni hoće da se otcepljuju, a mi im kao ne damo", zbog čega je pobrao veliki broj simpatija u narodu.

Ovaj momak je u jeku raspada Jugoslavije izjavio nešto što je na neki način možda ceo narod mislio i osećao. Retko ko je tada znao zbog čega se ratuje i šta/ko hoće da se otcepi.

On je 1991. godine bio član Jugoslovenske narodne armije (JNA), a u Sloveniji je postao jedan od simbola sukoba. U ranim satima 27. juna 306. laki artiljerijski puk PVO 10. korpusa je prešao slovenačku granicu kod Metlike, da  bi ga odmah potom napali pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) Slovenije.

Novinar Yutela Ivica Puljić je intervjuisao Bahrudina na liniji vatre na Krakovskem Gozdu dok je ležeći u šumi držao položaj. Upravo je taj dvominutni intervju, ušao u kolektivno sećanje svih Jugoslovena.

Ivica Puljić: "Kakvo je stanje?"

Bahrudin Kaletović: "Je*eno, eto kakvo."

Ivica Puljić: "Znate li protiv koga se borite?"

Bahrudin Kaletović: "Otkud znam, samo znam da pucaju na nas i ništa više. Pucaju ovi teritorijalci, je*i ga, ko će drugi."

Reporter nastavlja i postavlja pitanje da li zna zbog čega se vodi rat. "Ma otkud znam. Koliko ja kužim to, oni kao hoće da se otcepljuju a mi im kao ne damo. U stvari, mi samo hoćemo da se vratimo u kasarnu i ništa više", odgovorio je tada 19-godišnjak iz Tuzle.

Bahrudin je neko vreme bio u zarobljeništvu, ali su se tamo prema njemu dobro ophodili. Zatim je poslat u Đakovo kako bi odslužio ostatak vojnog roka. Tada je ponovo bio zarobljen, a na slobodu je pušten 29. novembra 1991. godine.

Oženio se 1993. godine i dobio je ćerku Esmeraldu i sina Damira. Sanjao je da će biti muzičar i svirao je gitaru. U posleratnim vremenima svirao je sa svojom grupom u Zagrebu. Nesrećno je poginuo u saobraćajnoj nesreći 1998. godine kada je posetio Tuzlu da vidi porodicu tj. novorođenog sina.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • YYY

    27. jun 2019 | 16:11

    Sta je prokleta sudbina. Dva puta zarobljen i preziveo i posle pogine u saobracajci. Tuga!

  • Bane

    27. jun 2019 | 15:40

    Ko hoce rat imao ga u kuci. Dosta je bilo narode da nas politicari zavadjaju.

  • Đurađ

    27. jun 2019 | 15:49

    Lepo je dečko objasnio da su ustaše pucale na vojnike jna svih nacionalnosti koji su bili na redovnom odsluženju vojnog roka.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA