≫ 

Saznajemo: Srbija uvodi istopolne vanbračne zajednice, homoseksualci će moći da dele i imovinu nakon raskida

Istopolni brak nije moguće uvesti zbog Ustava, ali istopolnu vanbračnu zajednicu jeste

Ono što važi za muškarca i ženu koji su u vanbračnoj zajednici, uskoro bi moglo da se primeni i na homoseksualne parove koji žive zajedno. Naime, prednacrt Građanskog zakonika predviđa uvođenje istopolnih vanbračnih zajednica u Srbiju.

Gej partneri bi u tom slučaju imali ista prava kao i svi drugi koji žive vanbračno. Primera radi, nakon raskida bi morali da podele imovinu ili bi, recimo, imali pravo na izdržavanje, ukoliko nisu sposobni da rade.

Ovaj predlog iznesen je na poslednjem predstavljanju prednacrta Građanskog zakonika na Budvanskim pravničkim danima.

Jedna od autorki prednacrta Olga Cvejić Jančić navela je da nije moguće uvođenje braka za istopolne partnere, jer to nije u skladu sa Ustavom. Kako je objasnila, Ustav predviđa da se brak se zaključuje na osnovu slobodno datog pristanka muškarca i žene pred državnim organom. Tako bi priznavanje prava na sklapanje braka licima istog pola predstavljalo direktno kršenje Ustava.

LGBT, gej brak, gejevi sa decom, usvojena deca Oni koji se protive smatraju da se tako na mala vrata uvodi i istopolna bračna zajednica, Foto-ilustracija: Profimedia/Corbis

Međutim, to nije slučaj i sa istopolnim vanbračnim zajednicama.

- Trećom verzijom Prednacrta je predviđeno priznavanje imovinskih prava koja proizilaze iz zajednice života dva lica istog pola, jer je predefinisana vanbračna zajednica - navela je Cvejić Jančić govoreći na Budvanskim pravničkim danima.

Advokat Ivan Simić, koji takođe prisusutvuje skupu u Budvi, kaže da je predlog o istopolnim vanbračnim zajednicama izazvao žestoku polemiku.

Advokat Ivan Simić Advokat Ivan Simić na skupu u Budvi, Foto: Privatna arhiva

- Profesorka je kao ključni argument navela da ne možemo zatvarati oči na postojanje i potrebe tog kruga ljudi. To može biti stanovište za razmišljanje ali ne može biti ključni argument. Smatram da bi uvođenje istopolnih vanbračnih zajednica bilo otvaranje vrata za uvođenje drugih oblika istopolnih zajednica - ocenjuje Simić.

Da bi se, kaže, uvele istopolne vanbračne zajednice, moraju da budu uključeni svi činioci, počev od predstavnika crkve do predstavnika LGBT zajednice.

- Ne možete nekome prebaciti da je homofob ako insistirate na čvrstim obrazloženjima i tražite da se tako važne stvari za pravni poredak razmotre od strane svih releventanih činilaca - poručuje Simić.

Po najnovijoj definiciji, vanbračna zajednica je "trajnija zajednica života dva lica različitog ili istog pola (vanbračni drugovi) između kojih ne postoji bračna smetnja krvnog srodstva i nijedan od njih se ne nalazi ni u braku niti u zajednici života sa nekim drugim licem".

VIDEO: Održana parada ponosa "Matičarka - ponosno"

(M. Leskovac)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Milos

    6. jun 2019 | 16:23

    Kukala nam majka......nama drugi neprijatelj ne treba,sami smo sebi dovoljni.

  • Lalo

    6. jun 2019 | 15:33

    A jeli pitao ko narod

  • Ceca

    6. jun 2019 | 16:50

    " i Bog stvori čoveka i ženu...i rece im...idite i množite se..." takoooo daaaa...kad bi ovo bilo normalno i po Božijoj volji on nebi stvarao dva različita pola....Gospode Bože urazumi nerazumne...🙏

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA