≫ 

Na spomeniku žrtvama racije umesto Romi napisano je da su stradali Cigani. Traži se promena

Ove nedelje se obeležava godišnjica Racije 1942. godine, koja je trajala od 21. do 23. januara, i tokom koje je ubijeno oko 1.400 Jevreja, Srba, Roma i pripadnika drugih naroda

  • 4
Pokolj u Novom Sadu 1942, Novosadska racija Foto: Wikimedia/Nena87

Na spomeniku žrtvama Novosadske racije i dalje se romski narod pogrdno naziva Ciganima, ukazao je Evropski centar za prava Roma, koji je zatražio od nadležnih da ovu decenijsku grešku isprave, piše 021.rs.

Predsednik ove organizacije Đorđe Jovanović za 021.rs objašnjava da je njemu koji je Rom i čiji su preci stradali i bili mučeni u logorima fašista, teško kada vidi da na spomen-ploči na novosadskom keju umesto reči "stradanje Roma" stoji "stradanje Cigana".

- Ne mislim da je ovo neko uradio zlonamerno, ali da pokazuje stanje svesti i kako su ljudi razmišljali tada, ali i sada. Indikativno je da nikome za sve ove godine nije upalo u oči da se na spomen-ploči nalazi reč koja je pogrdna. Reč 'Cigan' ima pogrdno značenje i prosto se ne koristi u oficijalnom diskursu niti je to jezički registar prikladan spomenicima. Mi, Romi, sebe ne zovemo Cigani nego Romi, koja na romskom znači čovek - navodi Jovanović.

Jovanović kaže za 021 da je pisao Gradskoj kući, ali da će se obratiti i drugim gradskim ustanovama da se ova greška stara gotovo pedeset godina ispravi.

Direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada Siniša Jokić za 021.rs kaže da se ploča na kojoj se nalazi reč "Cigana" nalazi u okviru spomen-kompleksa od početka sedamdesetih godina prošlog veka kada je postavljen spomenik "Porodica".

On podseća da je većina ostalih ploča sa imenima dodata početkom devedesetih. Prema njegovim rečima, Zavod ima originalni projekat i tekst i čini se da je u tadašnjem društvu to bilo normalno, reč "Cigani" se koristila i u tadašnjoj štampi i javnom govoru, a tek kasnije je počelo korišćenje primerenog naziva "Romi".

- Ta ploča je na zidanom postamentu, ona je zašrafljena i nije problem da se zameni natpis ili cela ploča. Samo treba da izda nalog Savet za kulturu grada ili Skupština grada koji je tu tačno nadležan, i sve će se uraditi kad se donese odluka - kaže Jokić.

Ove nedelje se obeležava godišnjica Racije 1942. godine, koja je trajala od 21. do 23. januara, i tokom koje je ubijeno oko 1.400 Jevreja, Srba, Roma i pripadnika drugih naroda.

Video: Bube, pacovi, smeće: Ovako izgleda život u kontejnerskom naselju u Beogradu

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA