≫ 

Preminuo Jovan I. Deretić, publicista koji je tvrdio da Srbi na Balkanu žive već dva milenijuma

Njegovi tekstovi izazvali su brojne kontroverze, a u njima on govori o postojanju srpske antičke istorije od 2000. godine p. n. e. pa do 7. veka

  • 34
Jovan Deretić Printskrin: Youtube/PULS 2018

Publicista Jovan I. Deretić preminuo je rano jutros u 82. godini, objavljeno je na zvaničnoj stranici njegovog Udruženja građana Slobodna Srbija.

- Iza sebe je ostavio bogato naučno delo o kome će srpska istorija tek dati svoj sud. To delo će biti dalji putokaz celom srpskom narodu kako da gradi svoju nacionalnu državu, svoje obrazovne, naučne i kulturne ustanove, kako da vaskrsne svoju autentičnu srpsku istorijsku nauku i kako na osnovu svega navedenog da gradi svoju budućnost srpsku. Budućnost u kojoj će sve što je bilo srpsko od antičkih vremena preko srednjovekovnog perioda pa sve do novovekovnog perioda ponovo biti srpsko. Profesor Deretić nam je svima utabao put kojim moramo ići dalje. Neka mu je laka crna zemlja i neka mu je večna slava i hvala. Neka mu Gospod Bog podari mir u rajskim vrtovima - navodi se u saopštenju.

Deretić je bio jedan od istraživača koji su tvrdili da postoje dokazi da je na evropskom kontinentu - posebno na Balkanskom poluostrvu - u periodu od najmanje dva i po milenijuma neprestano prisutan slovenski rasni i etnički element.

Glavni predmet njegovog istraživanja jeste srpska antička istorija koju zvanična istoriografija ne priznaje. Njegovi tekstovi govore o postojanju srpske antičke istorije od 2000. godine p. n. e. pa do 7. veka kad su prema zvaničnoj istoriji Srbi došli na Balkan zajedno sa drugim slovenskim narodima.

Deretić je rođen 1939. godine u Orovcu kod Trebinja.

Studirao je na Prirodno-matematičkom fakultetu, a 1963. godine je napustio SFRJ i otišao prvo u Francusku gde je studirao na Tehničkom koledžu u Parizu, a potom i istoriju u Lionu.

Radio je kao inženjer u Francuskoj i SAD. Vratio se 1997. godine u Beograd. Govorio je šest jezika, a služio se latinskim i starogrčkim.

Na parlamentarnim izborima 2000. godine postao je narodni poslanik ispred Partije srpskog progresa čiji su kandidati bili na listi Stranke srpskog jedinstva Željka Ražnatovića Arkana.

Udruženje građana Slobodna Srbija osnovao je 2011. godine.

Treba napomenuti da je većina istraživača i istoričara Jovana I. Deretića smatrala pseud-istoričarem i iznosila da njegove tvrdnje nemaju nikakvo uporište, te da je on kršio sva pravila kritičkog metodološkog istraživanja.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Мићко

    6. jun 2021 | 17:41

    Вечна ти слава и Хвала!

  • Тодорић

    6. jun 2021 | 18:23

    Све наше великане смо презиром према себи самима,понизили .Покој му души,време ради за њега,а не за медиокритете.

  • КОСИГНАС

    6. jun 2021 | 17:56

    Вечна вам слава г. Деретићу и хвала. Били сте светло у тунелу пуном мрака српском роду.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA