≫ 

Nastradala cela smena, u jami Strmosten poginula 34 rudara: Srbija i posle 38 godina pamti veliku tragediju

Tada je formiran fond za pomoć porodicama nastradalih rudara iz koga su zbrinjavane porodice nastradalih i školovana njihova deca

  • 1
RESAVICA RUDARI SECANJE Foto: Tanug/Dušan Aničić

Kažu da dvojica rudara iz iste porodice nikada na posao ne idu u istu smenu, a za to postoji i te kako jak razlog - brojne i česte nesreće koje se događaju u rudnicima. Jednu od najvećih, Srbija pamti i posle 38 godina, kada su u jami Strmosten rudnika Vodna poginula 34 rudara.

Oni su nastradali 21. aprila, kada je oko 10.30 sati došlo do eksplozije metana. Te subote, u prepodnevnim časovima, nastradala je cela smena.

Na mesto nesreće prva je stigla Rembasova četa za spasavanje, a zatim i čete iz Aleksinca, iz rudnika "Soko", "Bogovine", "Morava".

Formiran je fond za pomoć porodicama nastradalih rudara iz koga su zbrinjavane porodice nastradalih i školovana njihova deca.

Kako su rudari ranije ispričali, gotovo da nema godine kada se ne dogodi neka nesreća, neretko i sa smrtnim ishodom.

Rudnik Vodna u sistemu Rembasa i Resavice je najveći i zapošljava oko 330 rudara koji godišnje iskopaju oko 100 hiljada tona uglja.

Nažalost, još jedna velika tragedija dogodila se 1. aprila ove godine u rudniku "Soko". Tada je poginulo 8 rudara iz treće smene, koji se nikada nisu vratili svojim porodicama. Iza njih je ostalo 12 dece. Tom prilikom povređeno je oko 20 radnika.

Video: Komemoracija rudarima nastradalim u rudniku Soko: Tragedija koja je zavila Srbiju u crno

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vesna

    23. april 2022 | 13:12

    Pokušavajući da spasu nastradale rudare poginulo je još nekoliko spasilaca tada u Rembasu. Preporučujem da svi pročitaju fantastičnog Emila Zolu i knjigu Žerminal, gde se podrobno opisuje život rudara i rad u rudniku.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA